| Hiruta_Filip_1996 a întrebat:

am fost operat de varicocel acum 4 zile, stie cineva cat timp nu am voie sa ma masturbez? Doctorul nu mi-a spus si mi.a fost rusine sa il intreb, no hate pls.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada de recuperare, depinde de metoda folosita pentru a se realiza operatia. Dar indiferent de metoda folosita este indicat ca minim 1-2 luni sa fie evitate orice eforturi mai intense. Majoritatea pacientilor se intorc la activitatea normala dupa cel mult o saptamana. In primele zile, persista o sensibilitate dureroasa la nivelul plagii postoperatorii. Firele de sutura sunt scoase la 7 zile postoperator, iar daca sunt din material absorbabil nu va necesita extragere. Probabil ca o masturbare efectuata cu delicatete se poate efectua de asemenea dupa circa 1 saptamana, dar un raspuns corect il poate da doar medicul care a efectuat operatia in sine. Multa sanatate!