| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru,de parerea a cat mai multi dintre voi! O sa incep cu inceputul, sa va povestesc tot, probabil o sa fie destul de mult de citit dar va rog mult sa aveti rabdare. Acum aproape 3 ani cunoasteam o fata pe internet,cum multa lume face in ziua de azi. La inceput nimic deosebit,doar conversatii in mediul online,cu o usoara tenta din partea ei de a ne intalni si fata in fata. Toata chestia a durat cam pana la sfarsitul lui octombrie cand am hotarat de comun acord sa ne vedem la un suc (ambii fiind din acelasi oras). Toate bune si frumoase la intalnire,dupa aceea la fel conversatii din ce in ce mai intense online,cu o usoara apropiere din partea mea,asta poate si din cauza ca pentru a mine era prima experienta de genul acesta,sa ma vad cu cineva din mediul online. Si va dati seama ca orice baiat,am incercat sa ma apropii de ea sa iesim la suc mai des,sa ne vedem,ea nimic si nu e vorba ca nu a fost atractie,in multe randuri ea era persoana care spunea cuvinte mari in sms/tel. A doua intalnire a fost prin decembrie tot credeam ca poate sa fie ceva intre noi,dar lucrurile stacnau,doar vorbit mesaje, net, tel insa nimic concret. A urmat un an 2011 cu o singura intalnire,insa eu de prin primavara am inceput sa ma racesc de ea,deja eram nervos pentru ca nu se hotara ce isi doreste. Asa ca a urmat o perioada de stagnare,n am prea mai bagat-o in seama pana pe la sfarsitul lui octombrie, inceputul lui noiembrie cand ea a inceput sa-mi spuna ca ii e dor de mine si chestii siropoase si am fost back in business. Pana la sfarsitul anului nu ne-am vazut deloc insa la sfarsitul lunii ianuarie 2012, pot spune ca am hotarat impreuna sa inceapa relatia noastra. A fost atunci o intalnire ne-am sarutat pentru prima oara,ma gandeam ca o sa inceapa ceva frumos. Dar nu a fost chiar asa,chestia asta din partea ei cu NEINTALNITUL,pentru mine a devenit o obsesie,avand in vedere ca oficial eram intr-o relatie,aveam asteptari sa ne vedem si noi mai des,sa petrecem mai mult timp,insa, ne vedeam la fel la 2, 3 saptamani,o luna de zile,mereu existau scuze de genul facultatea,diverse probleme si ma macinau,tineam in mine sa zic si pe urma rabufneam, ii reprosam. Cam asa a fost tot anul 2012, in nota asta,dar nu e vorba ca fata nu m-ar fi iubit sau alte chestii urate,asta era caracterul ei,la un moment dat am ajuns sa cred ca e o fire mai diferita,uneori cand ii reprosam ca de ce nu ne vedem,aveam discutii lungi dupa care ma facea sa cred ca tot eu sunt ala nebun,ca de ce ii tot cer atat de mult sa ne vedem. Cu toate astea o iubeam mult si imi erau asa dragi clipele alea cand ne vedeam,stateam impreuna ore bune,nu ne mai dezlipeam unul de altul, dar cu toate astea urmatoarea intalnire nu se stia cand putea veni. Vine si anul 2013, cu un inceput destul de bun, o luna ianuarie cu vreo 3 intalniri,pe urma am avut eu sesiune,ea la fel,a urmat o luna februarie fara nicio intalnire. Ne-am mai vazut o data in martie insa parca nu mai era aceeasi chestie,eu eram din ce in ce mai pornit sa nu mai accept chestia asta. Vroiam o schimbare,comunicam,insa imi parea ca tot mai putin,eu voiam sa ma indepartez,pana a venit luna mai cand i-am spus printr-un sms ca intre noi e gata. De atunci a mai fost o luna jumatate de comunicare vaga,mai mult ea tragea de mine,pana la sfarsitul lui iunie cand am rupt orice relatie. Eu intre timp am scos-o de pe messenger,facebook,telefon,eram gata ca ma indepartez,ca nu mai simt nimic. Pana aseara,cand am visat-o,ma sunase si imi spunea cat de dor ii e de mine,cat de mult ii lipsesc,ma alinta cum o facea ea si azi de dimineata cand m-am trezit,parca mi-a venit dorul de ea. Pana aseara nu pot spune ca nu m-am mai gandit la ea,dar putin,cu orgoliu marit,ca si ce daca poate ma doare,nu-mi trebuie mie o persoana ca ea. Dar dupa visul asta,imi e dor de ea,azi m-am gandit toata ziua la clipele frumoase,chiar daca au fost putine,au fost asa frumoase si m-a luat dorul ala pe care toata lumea care a iubit si s-a despartit il cunoaste. Acum chiar nu stiu ce sa fac,sa-i dau vreun semn,e orgoliul ala de barbat si poate nu doar el,in luna mai cand i-am spus ca e gata intre noi,ma simteam bine ca scap de ea, ca nu am nevoie de asa ceva, dar cu toate astea parca acum as vrea-o inapot. Ce sa sfatuiti sa fac? HELP MEEE!

10 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ea stie ce este aceea o relatie, dar se pare ca tu, in ciuda faptului ca nu mai esti un pusti, nu stii. Concret, daca fata te-at fi placut, cu siguranta ca acum erati o pereche. Fata te prefera in lumea virtuala, nu in cea reala.

| Darkmagic a răspuns:

Congrat's, ai nimerit si tu o "chat-ista", de care e plin netul...
Sunt curios daca e taur ca si zodie... happy
Oricum, habar n-are sa iubeasca, in ciuda "vorbelor mari" folosite cu tine.
Indeparteaza-te de ea, si fii convins ca nu ai pierdut nimic.
Una e sa existe o relatie "la distanta" cu intalniri RARE pentru ca sunteti separati de niste sute de kilometri, si cu totul altceva sa iti pierzi trei ani cu o fata/femeie care habar n-are de mintea ei sau mai grav, se joaca cu tine.
Oare cat de falsa sau nemernica sa fie o femeie care te tine "legat" aproximativ trei ani cu cate un "te iubesc" aruncat in virtual, e din acelasi oras cu tine...si va intalniti de 2-3 ori pe an?
Pai...ATATA de falsa. happy
Trateaz-o cu eject, de tot si definitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci se vede clar ca undeva acolo in tine inca mai tii la ea.Din aceasta cauza ai visat-o sau ca te-ai gandit la ea inainte sa adormi.In concluzie ce sa zic daca tii la ea impacate din nou

| sayWhaaat a răspuns:

Fata nu te place si isi bate joc de tine, la modul tragic.
Nu-mi vine sa cred ca desi nu mai esti un copil, nu-ti dai seama de lucrul asta.
Ea este o nenorocita de fata, o doare undeva de tine, si iti mai arunca cate un "te iubesc" din an in paste, precum arunci o bucata de paine unui maidanez.
Considera te rog si faptul ca ea ar putea avea un iubit ( real, nu ca tine ).
Uit-o pe egoista asta ca sigur gasesti pe cineva mai bun.

| BlueViP a răspuns:

Poate ca fata te foloseste din plictiseala, poate are si pe altcineva cu care sa se joace, poate te iubeste in mod virtual, doar ca o companie, sau poate pur si simplu asa e firea ei. Ultima varianta, daca e corecta, e si foarte ciudata dupa parerea mea. Cel mai bine ar fi sa gasesti o fata care sa isi faca timp pentru tine si care sa vrea sa te vada daca nu zilnic macar 1 data la 2-3 zile. In cazul asta orgoliul tau vine din ratiune. Nu merita. Daca face ea vreun pas impunei conditii sau las-o sa lupte putin ca sa vada ca nu esti o jucarie care o foloseste cand alte jucarii sunt la spalat, daca intelegi ce vreau sa spun.

| Șurubelniță a răspuns:

Ai si tu partea ta de vina in povestea asta, ca ai acceptat atata timp "relatia" asta. DAca se poate numi asa.
Ok, intalniri de 2-3 ori pe luna sau la cateva luni sunt ok in cazul in care exista o relatie la distanta, dar din moment ce sunteti din acelasi oras...singurul raspuns este ca tipa si-a batut joc de tine.
Adica totusi, daca te iubea intr-adevar, isi dorea sa va intalniti mai des, nu o data la cateva luni, intre timp ce faceati? Stateai pe mess ca fraierul sa o astepti sa intre ca sa vorbiti?
Asta ma face sa ma gandesc ca tipa are pe altcineva, un prieten cu care se vede zilnic.
Tu ai fost doar o bataie de joc pentru ea, din punctul meu de vedere.
Eu zic sa o uiti, momente frumoase poti petrece si cu o alta fata, nu doar cu ea, una care sa isi doreasca sa va intalniti mai des decat respectiva individa.
Deschide-ti ochii si miroase cafeaua, nu a fost nimic serios intre voi, au fost doar niste vorbe spuse la misto.

| khwewljewew a răspuns:

Frumoasa poveste, dar cam trista si complicata. Tu inca nu o poti uita inca mai exista in sufletul tau. Sun-o, iesiti din nou in oras, explica-i, calca-ti pe orgoliu chiar daca e greu, ca asa suntem noi, baietii... Sun-o si vorbeste cu ea pana nu e prea tarziu. Poate-si gaseste pe cineva in acest timp si o sa fie mai greu pentru tine ca o stii cu altul. Bafta!

| ionutz18boss a răspuns:

Of,of,of.Ascultati inima, treci peste orgoliu. Daca tii la ea, nu merita sa strici totul din cauza orgoliului.

| andr3i95 a răspuns:

Daca sunteti din acelasi oras vorbeste cu ea si spune-i ca nu te poti impaca cu ea doar daca iti indeplineste conditiile tale!

| RosselaFlou a răspuns:

Nu baga in seama un vis nenorocit, daca te placea, bineinteles ca CEREA SA VA IMPACATI.