| TeoTudor a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. Sufar de ejaculare precoce, ma masturbez de 4 ani nu neaparat zilnic, dar au fost si perioade cand chiar o faceam de 3-4 ori pe zi ( limita mea ) Ei bine, in ultimii 2 ani am observat si realizat ca pot face un lucru, cand vine momentul sa ejaculez, POT opri ejacularea in totalitate, pur si simplu nu stiu cum, ma fortez un pic si nu mai " iese " absolut nimic, nici macar o picatura, oricat ar fi ea de mica. Poate e un lucru bun, poate nu sa imi spuneti voi. Acum, problema este ca, cred ca in urmatoarele luni voi face sex cu iubita mea, siii. Stiti mereu am auzit tot feluri de chestii cum ca, daca te masturbezi ai mai mult " antrenament " si rezisti mai mult sau daca nu o mai faci, vei rezista mai mult sau cel putin normal ( 5-6-7 minute imi sunt indeajuns pentru varsta mea / 16 ani / o partida de sex ) in cazul meu am observat ca asa este. Mai demult am luat o pauza de 4-5 luni sa zic, si cand m-am reapucat iar de acest obicei bun/prost mi-a luat ceva sa ajung la ejaculare, efectiv vreo 10 minute si am fost uimit insa acum observ ca, mai mult de 2-3 minute nu rezist si imi opresc ejacularea. Spuneti-mi, ar trebui sa renunt la pornografie si masturbare ca sa pot rezista mai mult pentru cand va veni " momentul " sau trebuie sa continui asa? Si ce efecte ar putea avea chestia asta? ( ca imi opresc ejacularea )

Răspuns Câştigător
| Ađrian90 a răspuns:

Masturbarea frecventa este un mod perfect de a imbunatati rezistenta sexuala si de a intarzia eliberarea tensiunii sexuale. Daca te masturbezi frecvent, organismul tau se poate obisnui cu stimularea in asa fel incat, in timp, poti prelungi actul sexual. In timp ce te masturbezi, poti practic simultan si prima tehnica, descrisa mai sus. Cu alte cuvinte, inainte sa termini, opreste stimularea, apoi repeta acest exercitiu de cateva ori. Cu cat mai ingrijorat esti, cu atat mai rele sunt rezultatele in pat si viceversa.

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

Gogoritele despre masturbare sunt respinse pe http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/masturbation.html

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

In limba romana:

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

In SUA masturbarea nu mai este un diagnostic valabil incepand cu DSM II (1968), sursa: David J. Ley (10 iulie 2014). The Myth of Sex Addiction. Rowman & Littlefield. p. 12. ISBN 978-1-4422-1305-0.

Asociatia Medicala Americana a declarat in mod consensual masturbarea ca normala in 1972, sursa: Planned Parenthood Federation of America (martie 2003). „Masturbation: From myth to sexual health". Contemporary Sexuality (Mount Vernon, IA: American Association of Sex Educators, Counselors, and Therapists) 37 (3): v. ISSN 1094-5725. OCLC 37229308. „Finally, the American medical community pronounced masturbation as normal in 1972 American Medical Association publication, Human Sexuality (Rowan, 2000)."

| Emilian65 a răspuns:

Ar trebui sa o faci mai moderat, ca sa nu fii epuizat cand vei avea ocazia sa faci sex.