| marian1234567890 a întrebat:

am 14 ani si am inceput sa ma masturbez la 13 ani si am exagerat, in acest an(am facut-o in fiecare zi, fara sa ma gandesc la consecinte). Acuma cred ca am ejaculare precoce. Cand ma masturbez, nu tine mai mult de 1 sau 2 minute. Ca sa tina mai mult, trrbe sa ma opresc des si la punctu culminant sa apas varful peniaului ca sa nu ejaculez. Sperma mea are o culoare galbenie si nu am jet la ejaculare(nush daca spema sare la 1 sau 2 cm distanta).
Cum pot remedia problema asta? Daca nu ma mai masturbez, penisul meu se mai poate vindeca? in sesnsul ca ejacularea precoce va trece? In cadrul actului sexual voi mai avea probleme? Pe a 17-18 ani o sa mai am problema asta daca renunt de acuma la masturbare? Se va vindeca de la sine? va rog raspunsuri sincere

6 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Incearca sa nu te masturbezi asa des, si urmatoarea data cand te masturbezi incearca sa controlezi cumva ejacularea

| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea nu influenteaza ejacularea. Ejacularea se produce pe fond psihic si este influentat de gradul tau de excitabilitate. Ejacularea rapida va dispare incet incet doar dupa ce iti vei incepe si vei avea o viata sexuala activa, vei acumula experienta si capacitatea de a-ti controla ejacularea. Nu are ce sa ti se"vindece", deoarece totul se intampla pe fond psihic. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca te lasi de masturbare, sansele de rezolvare a ejacularii precoce se va rezolva de la sine.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Seba2013 a răspuns:

Atunci cand te exciti activezi sistemul nervos autonom.

Acesta se imparte in doua:
Simpatic--acesta excita
Parasimpatic--linisteste-
Uite aici, cauta tabelul 4 si cauta la organe, penis.
Aici vei vedea cum controleaza acest sistem autonom, erectie si ejacularea.
http://www.diadens.ro/sistemul-nervos.php

Daca citesti despre sistemul nervos simpatic si cel parasimpatic vei vedea ca acestea lucreaza in opozitie si se coordoneaza intre ele.

De exemplu:
Daca sistemul nervos simpatic, face ca sa bate inima mai tare------celalalt sistem care se numeste parasimpatic, aduce inima la normal.

Aici vedem cum actiunile intre aceste 2 sisteme sunt complementare si se cordoneaza intre ele.

La masturbare, acesta coordonare, intre aceste sisteme se deregleaza, de aceea iti poate produce ejaculare precoce.

Mai exista un sindrom:
Se cheama sindromul excitatiei persistente.
Cine are sindromul acesta, si-a obisnuit organsmul cu sistemul nervos parasimpatic, si sta intr-o sitatie de excitaie pemananta.
Chiar daca ajunge la orgasm, o linisteste doar temporar.

Vezi pacatul acesta a masturabrii produce tot felul de boli.
Mai bine lasate de masturbare, si crede in Dumnezeu, pentru ca el stie mai bine ce este sanatos.
Stiinta nu are solutii, dar dumnezeu are si stie ca nu este sanatoasa de aceea o condamna.

Medici stiu ca exista dependenta sexuala, dar nu stiu cauza.
Stiu ca exista cencer, dar nu stiu cauza.
Inca sunt limitati, nu au ajuns la varf.

Sper ca ai inteles toata filozofia acesta.
:D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa de masturbezi dar sa dureze mai mult. Eu fac asta de mult timp si dimpotriva, dureaza mult mai mult ca primele dati, pentru ca nu am facut-o in 30 de secunde, o fac in 10-15-20 de minute si asa dureaza mult mai mult.