| Robert2580 a întrebat:

Am o dilema, daca tii mult la o persoana si acesta te face nefericit, dar ea spune ca ii pasa de tine si ca si ea tine la tine, dar toata relatia devine toxica ce ati face? Gen daca va intelegeti, dar nu extrem de bine, iar atunci cand zici ca ar fi misto sa iesiti sau sa faceti ceva impreuna(nu ma refer acum, doar e pandemie), dar in general si esti mai mult refuzat decat aprobat si incepi sa te simti neglijat, mai merita sa incerci sa remediezi daca totul pare ca devine toxic pentu tine?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Lili4535 a răspuns:

Este foarte important sa comunicati, sa fiti extrem de deschisi si mai ales sa va straduiti AMANDOI nu sa vina efort doar dintr-o parte! Concluziile le poti trage singur. Daca simti ca ceva nu este in regula, poate este cazul sa pui stop. Insa daca tu consideri ca ea merita, puteti sa mai dati o sansa relatiei si sa vedeti cum evolueaza lucrurile. O relatie are si momente frumoase si momente mai putin frumoase. Nu o sa fie mereu totul roz. Dar daca nu se poate si nu se poate trebuie sa aveti curajul sa puneti stop. Totul depinde de voi si de sentimentele voastre. Plus ca ai spus ca te simti nefericit, nu asta e scopul unei relatii...Sincer mi se pare putin ciudatel ca spui ca esti evitat, eu una as petrece timp in continuu cu prietenul meu... Dupa cum spuneam, comunicarea este cheia. Poate exista un motiv, ar fi important sa vorbiti deschis. Abia apoi sa iei o decizie. Dar sunt sigura ca instinctul tau deja a luat o decizie.

| Robert2580 explică (pentru Lili4535):

Cumva intr-un fel o decizie este acolo, dar cumva nu vrei sa crezi asta, poate intelegi, stiu ca e ciudat sa intrebi oameni random de pe net ce sa faci cu viata ta, dar uneori sfatul unui necunoscut e mai bun decat sfatul unei persoane care te cunoaste. Cat despre a fi totul roz stiu asta, nimic nu e roz pana la urma si toate lucrurile bune au un final cumva, din pacate.

| Lili4535 a răspuns (pentru Robert2580):

Nu pot sa zic ca e ciudat, doar ce mi-am facut contul asta pentru ca astept sa mi se aprobe si mie o intrebare big grin. Uneori ajungem in punctul in care nu stim ce sa mai facem si apelam la asta. In viata trebuie sa fii imprevizibil, nu stii ce se poate intampla. Depinde foarte mult de situatie, nu va stiu toata povestea incat sa pot spune sigur Da, termina sau Continuati, dar din ce ai scris aici pare ca lucrurile au luat o intorsatura destul de urata. Daca nu mai poate fi nimic salvat nu te lasa manipulat si incearca sa accepti situatia oricat de greu va fi la inceput... Poate s-a instalat acea "obisnuinta" care nu te lasa sa pleci, dar trebuie sa mergi mai departe daca esti nefericit. Mie mi-a luat un an sa ies dintr-o relatie toxica, am suferit o perioada lunga de timp, dar in final m-am simtit mai libera ca niciodata si ulterior am cunoscut o persoana minunata! Poate sunt probleme mici care pot fi reparate si discutate si are o justificare ampla pentru comportamentul ei sau poate totul a devenit mult prea toxic si monoton si nu mai are niciun rost. Oricare ar fi situatia accepta ceea ce simti ca ar fi corect sa faci si gandeste putin rational. Also, daca va amagiti doar pentru o perioada si dupa iar incepeti sa fiti la fel then you should break up for sure... Poate tu ai vrea sa auzi altceva sau pur si simplu esti nedumerit, eu iti zic ceea ce cred. Poti sa risti si sa mai incerci o data, dar sa iti asumi urmarile, fie ele bune sau rele sau sa renunti de tot. But first, have long talk with her and with yourself.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Femeile sant curvé niciodata nu vezi gasi una serioasa oricat de mult te-ai minti pe tine ca aia te va iubi neconditionat.

| Lili4535 a răspuns (pentru mgtow):

Nu stiu cine esti, cati ani ai sau ce experiente ai avut, dar nu poti afirma asa ceva doar din vina faptului ca tu nu ai avut noroc in dragoste! Exista atat de nesimtiti cat si nesimtite; precum exista si barbati si femei cu bun simt care stiu sa aiba o relatie serioasa

| mgtow a răspuns (pentru Lili4535):

Nu exista relatii serioase in realitate, totul e o necesitate/musamalizare, frica de a sta singur, el vrea mancare pe masa - ea vrea salariul lui sa contribuie sa aiba unde sa doarma pentru ca nu isi permite rata la o garsoniera si lista continua. Femeia stie sa stea pe interes cu un tip dar el nu stie sa o dea peste cap mai mult se lasa manipulat. Putini ca mine stie sa le controleze cum trebuie

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric ca nu merita sa mai continui o relatie care-i toxica sau nefericita.

| OldSoul a răspuns:

Eu unul i-as da de inteles, usor, treptat, ca nu ne potrivim, si ca ar fi mai bine sa nu ne facem iluzii.

| Sofer a răspuns:

Încerci sa remediezi ceva dacă se mai poate dar dacă nu o scoți la capăt sa revină totul la normal. Mai bine lasă, pui stop.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are rost asa relatie

| Clytia a răspuns:

Dacă devine ceva repetitiv, atunci nu e în ordine. O să fie un timp bine și apoi ce faci, ajungi iarăși cu tot felul de gânduri, îndoieli?!
Dacă nici comunicarea deschisă nu ajută, atunci cred că cel mai bine ar fi să vă despărți.Te amăgești singur. Trebuie să te simți împlinit într-o relație adevărată.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Multi procedam asa din pacate si pierdem ani din viata fara sa ne dam seama alaturi de cineva pentru care avem mai mult o obsesie si nu ne putem debarasa, in sufletul nostru stim ca relatia nu merge ca este toxica si totusi ne incapatanam sa o facem sa mearga desi e demult distrusa.Asa am avut si eu o relatie toxica cand eram la liceu 4 ani am stat cu baiatul respectiv si mai mult am suferit in loc sa fiu fericita in acea relatie si totusi tot trageam cu dintii nu ma puteam debarasa pana cand am spus STOP pentru ca nu mai puteam si mi-am gasit pe altcineva la scurt timp dupa cu care sunt si acum si in viata mea nu m-am simtit atat de fericita si iubita,am pe cineva care ma iubeste cu adevarat si pe care il iubesc si eu la randul meu,asa ca la fel iti recomand si tie, daca tu ai parte mai mult de suferinta, daca nu te simti fericit langa acea persoana, las-o pana nu este prea tarziu, cu cat mai repede cu atat mai bine asta ca sa nu te caiesti si tu la fel ca mine de acei ani pierduti degeaba.Pe viitor cu siguranta iti vei intalni sufletul pereche care sa iti impartaseasca la fel sentimentele.Multa sanatate!

| Hannah06 a răspuns:

In majoritatea cazurilor, trebuie sa asculti ceea ce simti. daca simti ca nu e bine, clar nu e bine.Comunicati despre asta, vedeti ce e de facut.

| Robert2580 explică (pentru Hannah06):

Si daca comunici si totul pare bine un timp si dupa totul o ia din nou pe aratura?

| Hannah06 a răspuns (pentru Robert2580):

In situatia asta e clar ca s-a produs o ruptura intre voi si cel mai bine decideti voi daca merita sau nu sa continuati.