| Ismc123 a întrebat:

SALUT TPU! Am o întrebare, daca faci sex protejat în perioada fertilă poți să rămâi însărcinată? Dar dacă faci in ziua ovulatiei?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat sexul este protejat de la cap la coada, este imposibil sa ramai insarcinata, chiar daca esti in perioada fertila si ovulatorie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Protectia contraceptiva indiferent de tipul sau de ce natura ar fi/este aceasta, se foloseste cu scopul de a oferi partenerilor de sex posibilitatea ca acestia sa poata a intretina contacte sexuale in absolut orice moment al ciclului menstrual. Protectia folosita are rolul de a impiedica formarea sarcinii in cazul in care sexul este intretinut in timpul perioadei fertile, sau de a impiedica transmiterea unei boli in cazul in care vaginul femeii este afectat de o infectie provocata de un BTS transmisibil. De asemenea prin protectia asigurata de catre un prezervativ, ofera si posibilitatea de a intretine acte sexuale si in perioada zilelor de menstruatie. Multa sanatate!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca faci sex protejat si respecti niste reguli simple: prezervativ de calitate si pe masura (sa nu se rupa sau sa ramana inauntru); "produsul" ejacularii sa nu ajunga la pasarica fetei, scoaterea prezervativului sa se faca la distanta de aceasta; urinare si spalarea penisului dupa ejaculare cu sapun; mainile care umbla cu prezervativul sa fie spalate cu apa si sapun inainte de a mai atinge partea intima a fetei.
Poate am exagerat putin, dar e mai sigur.
Se spune ca protectia cu prezervativ impiedica sarcina in 99% din cazuri. 1% reprezinta accidente, atunci cand nu se respecta regulile sau se rupe prezervativul.

| Alicezzz a răspuns:

Cat timp sexul a fost protejat, raspunsul este Nu.

| sunset10 a răspuns:

Daca faci protejat, nu cred ca poti ramane insarcinata

| Razvaneserios a răspuns:

Nu, dar mai bine o scoti inainte sa iti dai drumu chiar daca ai prezervativ.