| dianadiana123456 a întrebat:

În perioada fertila chiar dacă o faci cu prezervativ exista risc sa ramai insarcinata?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Da, exista acel risc de 2-3% deoarece se considera ca protectia oferita de un prezervativ folosit corect asigura un grad de protectie ce se situeaza in jurul unei valori de circa 96-97%. Insa in practica de toate zilele deoarece se pot produce tot felul de accidente sau din cauza folosirii incorecte, protectia reala oferita de prezervativ este de doar 84-85%. Deci multa atentie in cazul folosirii acestei metode. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai facut sex protejat in perioada fertila, probabilitatea de a ramane gravida este foarte mica, sub 3%.

| RAY a răspuns (pentru Emilian65):

Cum naiba sa fie de 3% daca nici un spermatoiz nu e in vagin? se teleporteaza cumva? daca nu se sparge perzevatul sanse sunt zero

| RAY a răspuns (pentru Emilian65):

Asa ceva e imposibil, doar daca se sparge perzevativul este o sansa atat

| Emilian65 a răspuns (pentru RAY):

Pai, la posibilitatea spargerii prezervativului m-am gandit cand am afirmat ca exista posibilitatea de 3% sa ramana gravida.

| EMKing a răspuns:

Ehm... asta depinde de mai multi factori... cativa dintre ei ar fi ca de exemplu prietenul tau da ca surdu-n clopote (adica mai tare) e sansa sa se sparga. Dar daca e genul mai calm e totul okwinking Un prezervativ in general e facut sa reziste destul de mult avand in vedere ca are ca scop protejarea ..Deci ce sa zic. succes