| Adelin0114 a întrebat:

Salut TPU, am o întrebare pentru toți sau mai bine spus cer un sfat. Am o relație de 7 ani cu o femeie și 2 copii, de curând am aflat ca m-a inselat cu cel mai bun prieten al meu. Mi-a spus ca nu l-a iubit, ca nu a vrut niciodată ceva serios cu el ca face orice sa o iert, ca mereu m-a iubit enorm, dar el era acolo sa-i asculte durerile când era supărată. După toate astea am decis de dragul copiilor și pentru relația noastră s-o iert.
Oare am greșit...? Oare poți înșela dacă iubești? Dar dacă nu ma iubea și dacă nu ar mai simți nimic pentru mine de ce ar face totul sa rămână cu mine? De ce ar accepta toate reproșurile și etc? As vrea un sfat de la cineva care a trecut prin asa ceva sau măcar sa aive habar ms tutror

Răspuns Câştigător
| Bogdanel27 a răspuns:

Salut,hai să ne gândim și invers, toți la ora actuală aruncă cu pietre intr-o femeie care poate are nevoie de atenție, iubire, înțelegere și tu nu i-ai oferit-o poate că nu ți-ai dat seama sau pur și simplu nu ai vrut, acum nu zic să ierți sau nu, decizia pur și simplu îți aparține dar cântărește bine decizia, vezi dacă poți trăi cu ideea că te-a înșelat gândește-te dacă ea te ierta dacă tu o înșelai (dacă nu ai făcut-o deja) așa suntem noi bărbați la femei le tăiem capul dacă o fac, dacă o facem noi e ceva normal, gândește-te dacă tu i-ai oferit totul și ea a plecat de bine sau de rău, gândește-te din ce motive a plecat, ai greșit tu că nu ai ascultat-o spunandu-ti ofurile, greutățile sau preferau să te uiți la meci in loc să o ajuți sau să comunicați, gândește-te dacă îi oferi sau îți oferă intimitate pe cat dorești sau dorește ea, poate femeia are un apetit sexual mai ridicat. Și atunci îți dai un răspuns și vezi ce decizie ei

12 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Stiu ca o sa sun perfectionist, poate d-asta nu sunt casatorit ( ups, scuze nici voi nu sunteti?!).
Nu ar trebui sa existe infidelitate fata de cineva pe care iubesti cu adevarat. Iar dragostea ar trebui sa fie reciproca. Cand totul incepe sa se balanseze intr-o parte sau alta, in mod normal, daca tii cu adevarat la cineva, incerci sa afli ce se intampla si sa rezolvi, nu dai cu sutul, nu minti. Cand apar evitarile astea, e clar ca ori sunt sentimente dintr-o singura directie si nu merita, ori nu exista comunicare suficienta/ sincera pentru a construi ceva STABIL. Si oameni buni, macar cei care aveti si copii, terminati cu copilariile, riscati sa distrugeti vietile celor care ar trebui sa fie cele mai dragi fiinte de pe lume!

Faptul ca ai iertat e ceva poate normal, dar cu siguranta foarte de apreciat. E ceva normal sa incerci sa treci peste de dragul copiilor, e normal sa incerci sa faci sacrificii, dar pentru cine trebuie si d-asta e normal sa incepi sa-ti faci probleme daca ea nu face decat sa declare lucruri pe care poate sa ti le spuna oricine incearca sa te manipuleze.

Asa cum ceva din tine a spus ca nu trebuie distrusa relatia, gandeste-te ca o parte din tine acum s-ar putea sa nu gandeasca obiectiv -rational: teama de a fi parasit ( esti nesigur pe ea), teama de esec ( altfel erati casatoriti deja? ). E si mare parte din vina a ei ca a facut ce a facut, dar trebuie sa vezi concret de ce, dar sa judeci la rece si, daca se poate din lucruri sincere din partea ei. Poate ca nu i-ai oferit ce si-a dorit, poate ca ai ignorat niste detalii, poate pur si simplu ea are o problema si a fost puternic atrasa sexual de prietenul bun.

Poate ca putina terapie de cuplu nu ar strica, sau macar sfaturi din partea unor persoane mult mai apropiate. Simplele declaratii nu au nicio valoare, intodeauna conteaza fapta in sine: se implica, iti spune ce o dezamageste la tine, e disponibila sa faca acelasi sacrificiu pe care tu l-ai facut, de dragul copiilor? Cum va fi de-acum incolo acel bun prieten pentru voi? Poate trebuie sa te pregatesti sa se repete?!

| Adelin0114 explică (pentru stef87):

Mulțumesc pentru raspuns foarte bine spuse majoritatea părerilor țin sa precizez ca.
Nu doar spune și face tot ce a promis (pana acum) acel prieten este mort pentru mine și nu-i doresc sa ne vedem vreodată fizic în alta ordine de idei eu mam concentrat ffff mult pe servici (ore suplimentare etc) se poate spune ca și eu am fost puțin neglijent am neglijato nu mai I acordam destulă atenție sau nj cum sa ma explic dar după 10 sau 12 ore de munca nu mai ai chef de joaca de ținut în brate etc poate e și vina mea nu zic ca nu dar am hotărât sai mai dau o șansă și de dragul copiilor pentru ca eu am crescut fără tata biologic și știu cum e și de dragul nostru
Ambi am hotărât după aceasta greșeală sa ne acordam mai multa atenție și sa arătăm mai mult sentimentele care le simțim mulți poate ma judeca ca am iertat-o dar eu consider ca ori ce om are dreptul la a 2 șansă (fiind și ultima) am suferit și sufăr încontinuu din cauza acestei infidelitati dar fac orice sa îmi vad copii uniți și zâmbind mulți nu ma înțeleg nu au trecut prin ce am trecut eu sa vadă dacă am luat decizia bună dar eu îmi asum deciziile și dacă pe viitor voi vedea ca am greșit asta e știu ca eu voi putea spune- am făcut tot ce s-a putut chiar și imposibilul

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, ai greșit că ai iertat-o.
Da, te poate iubi și înșela în același timp.
Dar de ce să îți spurci viața, locuind cu un asemenea gunoi?
Scapă naibii de ea, că găsește în secunda 2 alt prost.
Nu mai fi tu prostul ei, evoluează.

| Crackman a răspuns:

Te salut.
O sa îmi spun părerea care se prea poate sa fie exagerata sau nu, eu am observat ca persoanele ce înșală sau își lasă partenerii pentru altele tind după o perioada sa repete acest lucru( ex este fostul lui Halep care a avut 4 căsătorii sau Răzvan de la dimineața antena 1 cu Lidia Bubble și de nu știi te rog sa cauți povestea cum a părăsit familia pentru ea iar după a lăsat-o și pe aia pentru alta)
Chestia aia ca te iubește ca s-a întors la tine și a fost o simpla greșeală nu prea merge, sa fim serioși ai o problema vb cu tine nu se cracea cu ala.
Ala este și mai rău ca a făcut ce a făcut.
Ori accepți faptul ca o sa mai aibă scăpări (ca o sa mai aibă) de dragul copilului dar nu o sa fii tu ok cu situația și o sa răbufnesti ori strângi dovezi ca te a înșelat sa ai la mana pentru departajare.
Problema este ca la mijloc sunt aia mici. Acum trebuie sa faci tu în mintea ta calculul unde și cum ieși mai rău din situație

| helpforyou a răspuns:

@ | Adelin0114 ce facusi nenicule : "am o relație de 7 ani cu o femeie și 2 copi"? Chiar asa sa sun sa sa nu sun la politie? Ca ma sperii omule! Noroc ca ai scris "copi" si nu copii!

De ce crezi ca face totul pentru tine? Pentru ca pe prieten il are sa ii asculte supararile iar tu ii asiguri caminul cu siguranta lui. Deci este un deal bun pentru ea.

| Adelin0114 explică (pentru helpforyou):

Nu știu exact ce ai vrut sa zici cu acest răspuns dar în mare înțeleg ideea este ca în momentul asta a realizat ca a fost cea mai mare greșeală și ca nu va mai repeta asta

| helpforyou a răspuns (pentru Adelin0114):

Posibil și asta. Dar atenție să nu continue să te împartă, tu bazându-te că a promis să nu mai repete greșeală. Ce odată ai început o prajiturică este greu să te oprești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am experimentat așa ceva, deci îți voi da doar un sfat pur idealist, dar și sper plin de empatie, deoarece lupta cu relațiile interpersonale mi se par cele mai ale dracului.
Voi aduce în discuție și ideea de God, dacă TPU sau cineva vrea să mă anihileze iar, deja m-am resemnat cu tot. laughing

Deci în primul rând încep cu God și am să spun așa, dacă tu ai copii cu femeia aia, dar tu nu ești căsătorit cu ea, nu știu cum e ea văzută că a înșelat în fața Lui, dar voi deja sunteți văzut cu păcat. Ai copii și stai cu o femeie fără a fi căsătoriți, deci e concubinaj, dacă am reținut bine minte, e chiar vorba de 7 ani, deci destui ani, încât God poate chiar să râdă de voi și să spună "Eh, oricum, dacă tot nu au vrut să se unească în fața mea, hai să le-o fac."

Evident că eu doar prezint faptele în cel mai idealist mod religios, sper ca nici măcar o milisecundă să nu fiu interpretată că v-aș judeca viața, eu nu sunt nici vrednică, nici fără de păcate ca Iisus încât să te judec eu pe tine sau pe familia ta, asta o va face doar El. Eu doar ți-am prezentat cum e corect în fața Lui. Taina căsniciei. Concubinajul nu-l agreează God și-l pune tot la păcate, ba chiar destul de mari.

Acum vine omul simplu, pământean să-ți dea sfatul ăla, sper eu al dracului de empatic și cam ceva idealist.

Nu renunța la ea, dacă aveți copii împreună, clar nu renunța la ea, evident dacă totuși relația voastră per total este good. Adică ce vreau să evidențiez este că, dacă tu în dinamica familiei voastre sunteți liniștiți, vă înțelegeți și copiii vă apreciază și iubesc, poate așa zisa ta nevastă să și-o pună cu toți, te îndemn și pe tine să o faci, dacă simti nevoia și vrei o mică "revanșă/răzbunare" și hai să o spunem pe aia dreaptă, în secolul 21, ce dracului mai e o relație normală și unicelulară? Nothing!

Așa că dacă copiii voștri nu simt tensiuni și certuri între voi, da, în acest caz vă îndemn să nu rupeți nimic, dar dacă pe lângă acest mic înșelat, mai aveți și uși trântite și mese fărâmate, făceți-vă bagajele și fiecare pe drumul lui, deoarece copiii se lasă mai afectați de dinamica voastră din casă și familie, decât de faptul că "mami" sau "tati" l-a mai vizitat din când în când pe unul sau pe una.

Acum dacă egoul tău întrece cei 7 ani de tot ce ați construit, iar te sfătuiesc să renunți, deoarece se va ajunge tot la scenariul ăla cu ușile și mesele, dacă nu o poți ierta și vei aduna frustrări.

Dar dacă reușești să treci peste tot, o să vezi că vei construi o familie. Evident că acum nu trebuie să ierți chiar tot, e bine să pui niște condiții, să porți o discuție serioasă și deep cu ea, să vezi ce a determinat-o să aleagă să te înșele. Am văzut că ai spus ceva de "a ascultat-o când avea probleme" să fie ăsta vreun semn că tu erai absent spiritual într-o perioadă cu ea, sau desconectat de la voi și oare asta s-o fi făcut- o să clacheze. Sunt multe ipoteze și variabile și la dracu, dar dacă vrei ca familia asta să dureze la fel ca Babylonul, la dracu de nu va trebui să le disecați pe toate, poate chiar să faceți și o terapie de cuplu, nu să faceți bagaje și să închideți uși.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut

E un subiect foarte complex și un lucru e cert, se poate!

Doar că vezi tu... depinde de la un caz la altul, depinde foarte mult de voi doi cum sunteți ca oameni și ce ați putea face, dar merită încercat să vedeți dacă o să funcționeze sau nu

De exemplu puteți începe terapie de cuplu ca să aflați părerea unui specialist, iar odată începută, aveți nevoie de comunicare, ca tu să îți dai seama care sunt motivele ei, ai putea să îi oferi ce nu i-ai oferit până atunci sau e vorba și de altceva?

Iar dacă e vorba și de altceva, poți trece peste faptul că ea vrea să facă sex și cu alți bărbați și să fii și tu liber să faci sex cu alte femei?

Mergeți și vedeți dacă mai ppate fi salvată relația voastră

| Adelin0114 explică (pentru anonim_4396):

Ms pentru răspuns am uitat sa precizez nu ma înșelat pentru sex ...sexul a fost gen ca răsplată ca acel om o asculta când era supărată sau el I răspundea la telefon de câte ori era nevoie eu fiind foarte prins cu munca nu puteam sta cu ia în telefon și etc + sexul nu i-a dat nici o satisfacție iei nu avea cum eu am penisu de 22 el din ce a zis ia ate cv fff mic infine nu asta e imp important este ca tot ce mi-a zis ea susține ca e adevărat gen mi-a spus ca nu a ținut la el ca nu a făcut asta pentru sex ca nu a vrut sa se desp de mine doar ca el a fost pansament pentru durerile care le avea ia gen am avut o perioada cu multe certuri și etc adică ma simt vinovat și eu dar nu înțeleg de ce a trebuit sa se ajungă pana acolo tot ce mi-a spus ia eu voi testa la test poligraf dar pana atunci ma omoară gândul asta îmi e prea greu sa trec peste dar nici nu pot renunță la ia la copii la familie eu zic sa I mai dau șansă asta dar ma doare prea tare dacă încerca să mă otrăvească și tot o iertam mai ușor... sper sa ma înțeleagă cineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți spun cum e la evrei și la romi că e la fel.

- bărbatul însurat se poate duce la câte femei vrea DAR să NU știe nevasta

- femeia măritată NU se poate duce la altul

- dacă s-a dus femeia se divorțează imediat

- dacă s-a dus bărbatul și a aflat nevasta ori se face că NU știe ori doar face puțin circ și gata

- ÎNȘELATUL de nevastă este cea mai mare UMILINȚĂ pentru bărbații de care am spus

- ÎNȘELATUL de soț este cam ceva normal și nevasta ȘTIE că bărbatul ei se va duce și cu altele

DECI - tu ar trebui să DIVORȚEZI imediat și 1 copil să îl iei tu și celălalt copil să îl ia nevasta

| DeaconuCorina a răspuns:

Daca te-a înșelat odată, vor urma și altele.