| MihaiPopescu445 a întrebat:

Salut TPU! Am o problema cu prietena mea. Am facut sex cand ea era in perioada menstruatiei, neprotejat, in primele 2 zile cand i-a venit si am terminat in ea. E posibil sa fii ramas gravida daca a avut ovulatia pe 18? Va rog frumos am nevoie de un raspuns. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Menstruatia este procesul prin care ovulul deja mort este eliminat din corpul femeii.
Asadar un ovul care nu a fost fecundat in perioada ovulatiei este eliminat 2 saptamani mai tarziu, cand femeia este la menstruatie.
La menstruatie este imposibil sa lasi pe cineva gravida!

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles clar, cand a avut menstruatia?
Ovulatia vad ca ai specificat ca a avut-o in 18 dar nu ai specificat care luna... mai sau iunie?
Ovulatia este greu de determinat cu precizie, doar daca si-a luat temperaturta vaginala in fiecare zi si asa stie cu precizie ziua cand ovuleaza.

| MihaiPopescu445 explică (pentru Violleta2022):

Buna! Ovulatia a avut o pe 18 iunie. M a speriat pentru ca avea simptome similare cu ale sarcinii, gen stare de voma, durerea sanilor, dar dupa am aflat ca acestea sunt efecte adverse ale anticonceptionalelor pe care le-a luat. Vreau sa stiu daca mai este posibil sa fie ceva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiPopescu445):

Nu exista simptme de sarcina mai devreme de 3 saptamani de la fecundarea ovulului si in nici un caz acelea nu se produc in timpul ovulatiei.
de aceea tot spun ca-i bine sa vina femeia aici sa vorbeacsa cu noi, ca tu nu ai habar e inseamna fiecare termen, de ce este legat si ce se intampla in corpul femeii si evident ca nu ai cum s aintelegi.

| MihaiPopescu445 explică (pentru Violleta2022):

Vreau doar sa stiu care sunt sansele sa fie insarcinata si atat laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiPopescu445):

Ufff de ce dumnezue nu citesti ce ti-am scris?
Am explicat CLAR in primul mesaj ca menstruatia este procesul prin care se elimina un ovul nefecundat si mort, fiind imposibil sa lasi o femeie gravida, cand ea este la ciclu menstrual.

| MihaiPopescu445 explică (pentru Violleta2022):

Buna, din nou! Am revenit deoarece iubita mea mi-a trimis o poza si mi-a aratat ca i-a curs sange. Menstruatia o sa ii vina pe 4. Din ce cauza sa fie aceasta sangerare?

| MihaiPopescu445 explică (pentru MihaiPopescu445):

Cantitatea este foarte putina si nu este doar sange, cred ca este secretie cu sange, ea asa mi-a spus.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiPopescu445):

Poate avea o rana pe colul uterin, care uneori sangereaza...
Din pacate, aceste sangerari intre menstruatii nu sunt niciodata de bun augur, de aceea se impune un control gincologic facut de un medic.

| MihaiPopescu445 explică (pentru Violleta2022):

Ea imi spune ca este chiar menstruatia, am gresit eu, de fapt pe 2 trebuia sa ii vina. Este posibil?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiPopescu445):

Sigur ca-i posibil, mai ales daca are ciclul de tip NEREGULAT.

| MihaiPopescu445 explică (pentru Violleta2022):

Pana acum l a avut regulat. Mi a spus ca este normal sa ii vina mai devreme. Ma gandesc ca si de la anticonceptionale poate fi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiPopescu445):

Despre ce anticonceptionale vorbesti?
Ca nu ai mentionat nicaieri acest lucru...

| MihaiPopescu445 explică (pentru Violleta2022):

Am mentionat cand v am spus ca a avut ovulatia pe 18 iunie. Poate fi aceasta dereglare a menstruatiei din cauza lor?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiPopescu445):

Ma baiete, eu nu am intrebat nimic de ovulatie si nu ma interseaza acest lucru, eu vreau sa-mi explici ce anticonceptionale a luat, ca de alea nu ai pomenit

| MihaiPopescu445 explică (pentru Violleta2022):

Microgynon si nu le mai ia. Totusi: "în 22 Iunie | MihaiPopescu445 explică (pentru Violleta2022):
Buna! Ovulatia a avut o pe 18 iunie. M a speriat pentru ca avea simptome similare cu ale sarcinii, gen stare de voma, durerea sanilor, dar dupa am aflat ca acestea sunt efecte adverse ale anticonceptionalelor pe care le-a luat. Vreau sa stiu daca mai este posibil sa fie ceva"

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiPopescu445):

Depinde cate zile le-a luat fiindca poate fii alergie la anticonceptionale dar poate avea si dereglari de la ele.

Un lucru este clar, la ciclul menstrual nu se pot produce sarcini!
Cum fata este posibil sa aiba ciclul neregulat, ovulatia s-ar putea produce cu mult inainte sau dupa data de 18, tocmai pentru ca nu se mai poate calcula.
Am spus si mai repet: din cauza ciclului neregulat ovulatia nu mai vine la data fixa si ca sa nu lasi fata gravida, sexul trebuie facut numai cu prezervativ.

Un test de sarcina poata sa faca DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala!

| MihaiPopescu445 explică (pentru Violleta2022):

Da, i-a venit ciclul, asta e a 2 a zi. Alergie nu are pentru ca a luat si cu ceva timp in urma. Ar trebui sa ma calmez, nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiPopescu445):

Da, chiar ar trebui sa te calmezi!

Retine: pe viitor nici o partida fara prezervative, ca sa nu mai ajungi in halul asta de stres!

| MihaiPopescu445 explică (pentru Violleta2022):

Chiar mi-a fost invatatura de minte, multumesc pentru tot ajutorul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiPopescu445):

Pentru putin.

| Violleta2022 a răspuns:

Principalul pericol al sexului la menstruatie este posibilitatea crescuta de contactare a bolilor cu transmitere sexuala, fiind vorba despre contactul direct cu fluxul sanguin. Specialistii care atrag atentia asupra acestor riscuri au emis diverse teorii in acest sens

- Agentii patogeni se inmultesc in timpul menstruatiei. Aceasta explicatie este plauzibila, insa nu a fost demonstrata stiintific.

- Fluxul sanguin este un canal de transmitere a agentilor patogeni. Schimbarile fiziologice suferite de femei in timpul menstruatiei pot creste susceptibilitatea la infectii, iar bacteriile din sangele menstrual s-ar putea multiplica masiv.

- Deschiderea cervixului creste riscul de infectii uterine. Inca exista controverse aprinse asupra ideii ca infectiile uterine si boala inflamatorie pelvina sunt strans legate de sexul la menstruatie, intrucat colul uterin este mai dilatat decat de obicei si permite patrunderea agentilor patogeni. Multi specialisti cred ca actul sexual creste sansele manifestarii unei infectii deja instalate, nu o produce sub efectul fluxului menstrual.

- Expunerea la sangele menstrual cauzeaza iritatii ale pielii. Intr-adevar, sangele menstrual poate avea efect iritant asupra pielii, unele studii aratand ca anumite femei pot deveni susceptibile iritatiilor pielii sensibile a vulvei, cand intretin contacte sexuale in timpul menstruatiei. In plus, scurgerile menstruale pot indeparta secretia naturala lubrifianta produsa de peretii vaginului, fenomen care poate favoriza lezarea tesutului fin vaginal.

- Dezvoltarea de infectii fungice. Mediul vaginal este mai putin acid in timpul menstruatiei, motiv pentru care exista posibilitatea dezvoltarii mai rapide a infectiilor fungice, cand sexul este practicat in timpul menstruatiei.

| CatalinMihai1989 a răspuns:

Nu ramane gravida, dar avand in vedere ca faci neprotejat risti sa-ti intre pe canalul penisului o anumita cantitate de menstruatie ceea ce poate sa duca la vreo infectie tie.
Cel mai important este nu faci neprotejat imediat dupa menstruatie ca 99% o lasi gravida. Un singur strop de sperma si devi tatic?

| xxxdanitancurusescxxx a răspuns:

Trebuie sa ii bagi degetele adanc si daca simti ceva ciudat la unghii e picioru la copil

| seline69696 a răspuns:

Rata de a ramane insarcinata este minima, dar nu imposibila!
Aveti grija