| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema pe care am evitat cat de mult sa o fac publica dar iata-ma aici. Cu ce sa incep..Am aproape 16 ani, sunt baiat, cred ca v-ati dat seama.
Eu de mic, de la 7-8 ani am descoperit masturbarea. Prima data am simtit ceva ce nu am mai simtit pana la varsta aia si am inceput sa fac aproape zilnic. Cu timpul, incepea tot mai intens si tot mai intens. Pe la 10-11 ani (chiar nu mai stiu minte cand) am inceput sa o fac de vreo 2-3 ori pe zi, in week-end chiar de 4 iar cand eram singur o faceam aproape din 2 in 2 ore, deci cam de 5-6 ori pe zi. Dar media era cam de 2-3 pe zi. In fine, Rar o zi in care sa nu ma masturbez. Am ajuns acum la 16 ani sa ma masturbez de 2-3 ori pe zi, adica au trecut cam 8-9 ani si nici 2 luni fara masturbare nu cred ca am facut.
Buun, si asta e doar o problema. A 2-a problema este ca nu am avut o prietena in viata mea(nu din motivul ca sunt urat sau obez), mereu am considerat ca este recomandat si bine sa ramai singur dar acum incep usor sa-mi mai schimb parerea, dar parca se combina 2 pareri diferite la mine in minte : cea fara iubita si cea cu iubita. Ma rog, am avut o prietena prin cls 6 dar nici macar nu ne vorbeam fata in fata, ci doar prin mesaje, iar relatia noastra nu a rezistat mult.
Aici intervine o a 3-a problema, sunt foarte timid. Acum sunt clasa a 10-a, iar mereu cand o fata intra in conversatie cu mine nu mai pot gandi ce spun, incep sa vorbesc prostii si ma uit in toate directiile si fac altceva decat sa vorbesc concret despre ceva. Mereu am stat cu baietii si am avut glume despre familie etc, dar noua ne placea. Asa ne distram noi. Ma rog asta nu conteaza prea mult. Ceea ce este important este ca nu am fost capabil sa am o prietena din cauza comportamentului meu toxic.
De asemenea, cum ziceam mai sus, eu nu stiu cum sa ma comport cu o fata, niciodata nu am stiut secretele cuceririi sau cum sa sarut.Eu sunt genul de baiat care astept o fata sa ma bage in seama din cauza ca sunt timid cum am mai mentionat. Nu am sarutat in viata mea. Vad prieteni de-ai mei grasi sau slabi de l-i se vad oasele pe ei cum isi fac prietene foarte usor iar eu nefiind nici gras dar nici slab nu pot sa-mi fac.
Problema mea nu este ca de ce nu-mi fac o iubita, dar ca ma masturbez prea mult si exagerat. Dar imi dau seama ca daca printr-o minune incetez aceast proces, fara o iubita sau fara sa primesc iubire iar o sa ma apuc. Pentru ca asa sunt eu si ma cunosc foarte bine pot sa spun.
Ar mai fi ceva de spus dar cred ca-mi scapa pe moment. Intrebarea mea se refera la cele 4 idei spuse mai sus si cum le pot indrepta pe toate. Astept pareri si dau funda.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Masturbarea nu ar trebui să aibă legătură cu restul problemelor tale.
Așa că ar fi mai bine să te apuci să lucrezi serios pe partea de încredere în sine. Dacă nu reușești, caută sprijin la un consilier, pedagog, psiholog. Nu e o rușine! ci o simplă necesitate.

| Socke a răspuns:

Masturbarea e ceva normal.Si de principiu trebuie sa faci macar odata sex ca sa nu te mai masturbezi atat de mult.
Acum problema ta majora:
Deci nu poti sa astepti sa vina o fata la tine, tu te duci la ea.
Cum sa te dai/comporti cu o fata daca vrei sa devina iubita ta:
1salut-o(neața,pa ne vedem maine)
2Intreab-o intrebari simple de baza(ce faci? ai dormit bine?)
3scrie-le pe WhatsApp sau Snapchat sau Messenger etc...
4Da-le like la poze si poti si sa lasi un comentariu dragut(ce dulce, esti asa frumoasa sau pur si simplu un emoticon)
5Cand vorbesti cu ea fa-i si complimente.Nu trebuie sa fie neaparat complimente despre cum arata.Pot sa fie si gen:Ce buna esti la mate/istorie/geografie...
6Ajut-o sa-si care ghiozdanul/geanta pe scari.Sau poti s-o intrebi daca are nevoie de ajutor cu ceva si s-o ajuti la acel ceva.
7Daca cineva o jigneste, o neindreptateste atunci i-ai apararea.
Mai devreme sau mai tarziu se v-a deschide si ea.atunci poti s-o inviti undeva.
In rest incearca pur si simplu sa ai mici conversatii cu fetele.Masturbarea nu are neaparat legatura cu faptul ca nu ai o prietena.

| H321G4U5 a răspuns:

Ar trebui sa te masturbezi mai rar si celelalte probleme nu sunt chiar asa de greu de remediat.
Ai putea sa nu mai fii timid si sa incerci sa socializezi mai mult. Daca te pierzi vorbind fata in fata, ai putea vorbi online ca e mult mai usor.Tie iti lipseste increderea in tine, fii mai indraznet cand te mai intalnesti cu fetele.
Am uitat sa mai adaug ca daca te masturbezi prea mult nu o sa mai faci bine dragoste.

Ai putea incepe ca fiind in friend zone cu fetele, asa o sa poti sa le intelegi si sa iti gasesti cuvintele mai usor.

Mult noroc in remedierea problemelor.