| omulsingur a întrebat:

As avea si eu o intrebare, cum as putea scapa de anxietate si depresie? Nu pot sa zic ca nu cunosc pe nimeni, am cativa amici cu care mai vorbesc, nu stiu daca ar fi asta problema. Nu am mai avut o prietena sau iubita de 6 ani, nu sunt nici asa urat, dar parca nu pot sa incep o discutie cu o fata. Amicii mei au toti prietene, vorbesc cu multe fete deodata, si pe mine nici mana nu ma baga in seama. Ma simt singur, nu prea vorbesc cu parintii pentru ca sunt niste problem mai nasoale, nu vreau sa vorbesc, rudele nici nu ma baga in seama, viata mea e doar liceu si acasa. Cred ca o sa raman asa singuratic cam tot restul vietii, asta ma intristeaza tot timpul.
Multumesc, sper sa nu ma luati in gluma.

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Depresia este ceva mult mai complex si nu cred ca suferi de asa ceva.
Anxietate este posibil sa ai si eu am si am avut doar de pierdut de pe urma ei.Dor prin socializare, iubire, activitati poti sa scapi de ea sau sa mergi la un psiholog.

| danay72 a răspuns:

Nu te descuraja. Important e să socializezi și sa nu te izolezi. Invata sa fii mai comunicativ cu cei din jur. Dar e foarte important să ai incredere in tine și o atitudine pozitivă. O inima veselă înseninează fața, de aceea încearcă și comunica cu alții și chiar fă-ți prieteni noi.

| Victor453 a răspuns:

Cauta cu ce sa te ocupi, ca sa nu te gindesti numai la rau. Asculta muzica, citeste, fa ce-ti place! Comunica cu prietenii, iesi afara, ocupate de ceva, sper sa-ti ajute aceasta.

| leapșa a răspuns:

Pai tu astepti ca lumea sa vina la tine?
Daca te lasi condus de sentimente si te inchizi la minte, asteptand ca altii sa vina la tine, ma tem ca nu se vor intampla multe.
Ce trebuie sa faci?
Descotoroseste-te de tot ce-i trist din viata ta. Inveseleste-te, asculta muzica happy, uita-te la comedii, fii bucuros ca nu ai vreun handicap, ca ai ce manca. Daca ti-e greu sa multumesti vietii/soartei pentru ceea ce ai, uita-te la niste documentare cu oameni sarmani din Africa, China si chiar tarile arabe, sa vezi cum muncesc bietii oameni de pe o zi pe alta fara a indrazni sa se gandeasca la altceva in afara de painea zilei de maine.
Dupa ce realizezi lucrurile astea, incearca sa vezi viata cu alti ochi. Nimeni nu trebuie sa stea dupa tine, problemele tale sunt ale tale si tu trebuie sa treci de ele cu fruntea-n sus, fara a te lasa doborat. Optimismul conteaza enorm si daca e greu sa gandesti pozitiv la inceput, prefa-te: "fake it until you make it".
Baga-te in vorba tu cu fetele, daca tu esti retras si tacut, cum vrei sa te bage lumea in seama? Zambeste, zi si tu o gluma etc etc. Si vei vedea ca in timp totul se schimba.