| Andrei937 a întrebat:

am o problema si din cate observ eu, cred ca totul este din vina mea, din vina gandirii mele. Sunt intr-o relatie cu o fata de 3 luni, ea a fost prima fata cu care am facut sex. Pe cealalta parte, ea are mai multa experienta sexuala si a facut-o cu mai multi baieti, lucru pe care pe mine oarecum ma deranjeaza. Sexul intre noi este foarte placut si mereu o satisfac, chiar se simte bine (in trecut, de cele mai multe ori ea a avut parte mai mult de experiente neplacute sau fail-uri cu alti baieti). Desi stiu ca ma iubeste si totul este bine intre noi si ea imi e fidela, imi tot revine gandul acela ca ea a facut-o si cu altii in trecut. Desi stiu ca nu ar trebui sa ma gandesc la trecut ci sa ma focusez pe relatia din prezent si ce va fi in viitor, insa chiar nu imi pot scoate asta din cap si din cauza aceasta nu pot oferi din tot sufletul meu iubire. Am avut ocazia de multe ori de a face sex inainte, insa pur si simplu nu a fost sa fie, poate daca ea nu ar fi fost prima la mine, nu as mai fi avut ganduri de genul. Uneori ma gandesc cum ar fi daca as insela-o, lucru care probabil pe mine m-ar face sa ma simt mai bine, dar poate pe urma o sa am remuscari si mustrari de constiinta, deoarece stiu ca am gresit fata de ea si nu am sufletul curat, chiar daca ea nu va afla vreodata.

Ce as putea sa fac? Cum sa scap de aceste ganduri si sa pot sa fiu 100% fericit? Efectiv imi revine acest gand mereu... cred ca si alte persoane se regasesc in situatia mea. Eu incerc si imi tot spun ca nu am de ce sa ma gandesc la aceste lucruri. dar efectiv ma simt coplesit de ganduri.

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Soluția este exerciții de meditație și controlul gândurilor.
Și repetiția mantrei.
Ea nu este proprietatea mea personală ci partenera mea.

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu ce varsta aveti voi, dar daca sunteti adolescenti faza cu relațiile sexuale multiple cred ca e mai degrabă o vrajeala daca nu este prostituată deci asa ca ar trebui să te gândesti si asa.
Si daca cumva totusi a mai avut relații înaintea ta nu este asta o problema. Daca tu ai fost virgin nu inseamna ca ea trebuia sa viseze intr-o noapte ca tu ii vei fi sortit si sa te astepte.
Daca o înșeli nu e corect, pentru ca nici ea pe tine nu te-a înșelat, a fost cu altcineva înainte să fie cu tine.Dar in schimb daca tu tot nu poti sa treci peste fixul asta mai bine va despărțiți pentru ca va chinuiți amândoi.

| Andrei937 explică (pentru Freya1):

La ce te referi prin faptul ca e o "vrajeala"? Nu am inteles prea bine

| Freya1 a răspuns (pentru Andrei937):

Depinde ce vasta aveti. Daca aveti până în 18 ani nu cred ca a avut foarte multe relații sexuale in conditiile in care zici ca e o fata ok.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu poți fi fericit cu ea las-o.
Trecutul nu poate fi schimbat iar ea are dreptul să își refacă viața. Dacă tu nu poți trece peste asta ar fi bine să te gândești dacă vrei să continui relația.

| Sofer a răspuns:

Nu te mai gandi. Fete cu 0 km cam rare. Treci peste gandul asta ca si-a pus-o cu alti. Si eu ma gandesc la una cu 0 km dar experienta nu are si am sa o urasc.

| ywar a răspuns:

Gandire de copil. Las-o! iar tu du-te si te intalneste-te cu Manuela! E o fetita draguta. Te satisface bine. Vor curge rauri de albus.
Tu nu ai trecut? EA nu are trecut? Hai diseara intalnire cu Manuela!

| Alexandrionelu a răspuns:

Vezi cum este, nimeni nu are un răspuns care sa te poata ajuta cu adevărat. Societatea de astăzi le "învață" pe fete sa își piardă virginitatea cât mai devreme și sa să "experimenteze" cât mai mult posibil. Și probabil ca asa este mai bine pentru ele. Pentru noi băieții nu este chiar asa de bine sa găsești doar fete "experimentate" adică sparte în toate găurile de toți handralaii. Der oare contează ce ne dorim noi, băieții? După decenii bune de indoctrinare feminista putem spune ca societatea occidentală (inclusiv românească) este una matrialhala, în care femeia este din majoritatea punctelor de vedere superioara bărbatului în drepturi și doar dorințele ei contează. Și cum egoismul este specific genului feminin nu te aștepta să ai prea multa compasiune.
Din păcate, ca rezultat al evoluției speciei noastre, gelozia este specifica genului masculin. Și este normal sa fie asa. Dacă un bărbat își înșeală femeia, aceasta se alege cel mult cu onoarea pătată și încrederea zdruncinata. Dacă o femeie înșeală, atunci sunt șanse mari ca bărbatul ei sa crească copilul sau copiii altui mascul, adică materialul sau genetic sa se piardă. Aceasta selecție pe durata a sute de mi de ani a făcut sa supraviețuiască materialul genetic al masculilor care reușeau sa prevină înșelatul femeilor, adică a celor geloși. Acum ne aflam fata în față, gelozia masculina versus emanciparea feminina și din câte se pare ele câștigă. Asa ca răspunsul nu este simplu. Ori vei trai toată viata cu gândurile care te macină, ori vei cauta o fata virgina și dacă o vei găsi nu vei mai avea astfel de probleme. Decizia îți aparține, nimeni nu îți poate garanta că vei fi capabil sa găsești o virgină compatibila ca și caracter cu tine, dar nici nu te poate obliga nimeni sa trăiești cu altfel de gânduri toată viata ta.
Succes!

| NoName56 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Cumetre,lasa povestile vanatoresti, se vede ca nu ai vazut femeie la viata ta.In Romania nu se invata sa ti pierzi virginitatea cat mai repede si sa ai cat mai multa experienta deoarece suntem o tara plina de oameni religiosi si care stiu numai sa judece.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru NoName56):

Probabil ne referim la cu totul alte generații.

Răspuns utilizator avertizat
| BuBBlesykeSs a răspuns:

Esti nebun.
Pur si simplu este trecutul ei probabil a suferit si ea atunci nu i-a fost asa usor, ai minte de om nebun... apreciez o tu cum trebuie ca probabil cei din trecut nu au facut o.
Tu sti "pe ce ai pus mâna " daca este o "bagaboanta" atunci las o. Daca este o fata cuminte atunci păstreaz o, simplu, si iubește o si fi fericit daca si ea este fericită si te iubește

| Andrei937 explică (pentru BuBBlesykeSs):

Sunt constient si eu ca nu gandesc limpede, nu este o "bagaboanta", doar a iesit si cu alti baieti cum ar face orice fata care nu are o relatie. Mersi de raspuns, uneori ajuta mai mult cand raspunde o fata la astfel de intrebari. inteleg si eu totul din perspectiva voastra. M-ar ajuta daca mi-ai mai spune cateva lucruri, poate si tu ai trecut prin ceva similar, idk.

Mersi din nou!

| IulianaStieTot a răspuns:

Marurizeaza-te omule. Femeile nu sunt de unica folosinta. Nu mi-e clar de ce e asa de greu pentru voi sa acceptati acest lucru. Nu mi se pare nimic mai patetic decat cineva care se simte insultat de trecutul sexual al unei persoane cu care, de fapt are o relatie foarte buna. E o chestie de ego. nu stiu cati ani ai dar daca ai mai mult de 14 deja e o problema obsesia asta.

| Andrei937 explică (pentru IulianaStieTot):

Am precizat si eu, problema e la mine, nu la ea. Eu doar am cerut ajutor happy