| andraa12 a întrebat:

Am si eu o intrebare care s-ar putea sa va provoace rasul. Acum o luna si ceva am avut primul meu contact sexual, dar a fost facut cu prezervativ. Din pacate, nu a mers treaba cu penetrarea, si am ales sa fac cu partenerul "jocuri". Mai precis, a frecat zona mea intima, cu a lui, dar fara prezervativ. Nu a mai fost deloc nicio penetrare si nu a ejaculat in zona respectiva. La cateva zile dupa ultimul joc, mi-a venit menstruatia. Dupa aceasta menstruatie, am incetat orice tip de contact sexual. Insa, de cateva zile mi s-au umflat sanii, m-am balonat, ma simt obosita, am si avut dureri de spate usoare si dispozitia imi este schimbatoare. Am citit pe internet tot felul de articole despre semnele ce anunta o sarcina, si multe s-au potrivit. Cumva, ma gandesc ca ar fi imposibil sa fiu insarcinata, dar pe de alta parte am si frica aceasta. Avantajul meu este, cum am mentionat si anterior, ca nu a ejaculat deloc in mine. Acum vine intrebarea mea de fata speriata si nebuna. Credeti ca ar exista posibilitatea sa fiu insarcinata, chiar in conditiile ce le-am mentionat anterior?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Citeste cu atentie si memoreaza ceea ce am repetat de mai multe ori si anume ca : menstruatia se porneste NUMAI SI NUMAI in cazul in care ovulul existent in ciclul menstrual anterior NU A FOST FECUNDAT si in consecinta NU S-A FORMAT O SARCINA. Trebuie sa stii ca menstruatia reprezinta in fapt inceputul unui nou ciclu menstrual, in consecinta prin menstruatie se elimina ovulul "mort"/ degenerat care nu a fost FECUNDAT, impreuna cu endometrul, formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul prin procesul de NIDATIE pentru a se instala/forma o noua forma de viata. In cazul in care ultima ta menstruatie a fost la fel/comparabila cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc., inseamna ca nu se putea confunda cu o simpla sangerare si considerata ca fiind o menstruatie falsa, peste o sarcina ipotetica.Nu EXISTA nici o minima posibilitate de sarcina. Multa sanatate.

7 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Da

| lex79 a răspuns:

Nu mi vine sa rad deloc.

daca nu am explicat asta de un milion de ori si vad ca tot mai este nevoie sa o zic: primul simptom de sarcina care apare este lipsa menstruatiei. pana nu ai asta, nu le ai nici pe celelalte.

ce ai tu par sa anunte venirea ciclului.

| Angel16ms a răspuns:

Nu ejaculare in zona respectiva=nu bebe

| Alexandraaaa08 a răspuns:

Stai linistita nu o sa devii mamica

| andraa12 explică:

Multumesc frumos pentru raspunsuri! M-ati linistit destul de mult. Chiar am facut azi un test de sarcina si a iesit negativ, din fericire. Am sa mai repet testul si zilele urmatoare, preferabil dimineata.

| Deea417 a răspuns:

Nu nu cred mai ales din data ce ti-a venit menstruatia... totusi cred ca cel mai bine ar fi sa faci un test... happy laughing)

| crixx a răspuns:

Nu