| Chanel1 a întrebat:

am si eu o intrebare. Luna trecuta am avut menstruatie foarte abundenta. Poate fi si din cauza ca am facut sex cu prietenul meu prea tare?

Luna asta trebuie sa-mi vina. Azi sau maine ar trebui.

Poate sa-mi intarzie menstruatia daca a fost hemoragie si a durat 8 zile? Hemoragie la propriu. Ma patam mereu desi purtam tampoane d-alea mari.

Sarcina nu cred ca are cum sa fie ca a fost sex protejat.

Adica am simptome menstruale. Ma dor sanii, sunt putin balonata. De aseara.
A si ieri am dat proba la sport si am alergat mult. Poate fi si din cauza asta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cantitatea de menstruatie formata si implicit in functie de respectiva cantitate si numarul zilelor de sangerare in cazul fiecarui ciclu menstrual depinde/este in foarte stransa corelatie cu dezvoltarea, marimea si grosimea ENDOMERULUI format in timpul ciclului menstral anterior. Momentul de producere a menstruatiei este stabilit si dirijat STRICT HORMONAL, fiind in directa legatura cu activitatea OVARULUI, cu modul de formare, dezvoltare si maturizare a OVULULUI, de momentul OVULATIEi si de activitatea hormonala. Factorii externi NU influenteaza absolut deloc procesul menstrual deci menstruatia urmeaza sa se produca conform activitatii hormonale, deci NU dupa modul in care au fost intretinute actele sexuale sau daca alergarea te-a extenuat...fizic. big grin Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Abundenta ciclului nu are legatura cu sexul, este datorata in principal activitatii hormonale.

| HazelEyes77 a răspuns:

Pai nu ti a intarziat inca. Urmeaza sa ti apara menstra zilele astea. Nu ai hemoragie menstruala din cauza ca ai intretinut raporturi sexuale cu iubitul fie ele cat de violente, brutale. Da sportul intens si munca fizica foarte grea pot influenta oarecum ciclul menstrual al femeii in sensul ca diminueaza cantitatea scurgerilor si uneori apare amenoreea. Nu cred ca e cazul la tine deoarece nu practici un sport de performanta cu antrenamente lungi si extenuante. N ai de ce sa ti faci griji mai ales ca ati facut sex protejat.