| Maria39popescu a întrebat:

am si eu o mica întrebare o femeie care e gravida mai poate avea ovulatie, acum ceva timp am facut sex neprotejat si mi.e teama ca as fi însărcinată, doar ca am avut 3 luni de menstruatie normală, care ma tinea cam vreo 5-6 zile, flux normal, iar acum sunt in perioada ovulatiei si secret un fel de lichid alb, e posibil ca sarcina sa nu existe daca am ovulatie si menstruatie normala?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In momentul in care se instaleaza o sarcina/ovulul fecundat in endometrul existent pe peretele uterului prin implantarea acesta incepe sa se hraneasca si sa produca hormonul de sarcina hCG. Incepand cu zilele a 10-14-a embrionul care incepe sa se dezvolte isi semnaleaza prezenta prin anumite substante placentare si hormoni, fapt ce provoaca oprirea menstruatia viitoarei mame pe perioada urmatoarelor circa 9 luni. In concluzie dupa instalarea ovulului fecundat, activitatea ovarului este oprita/blocata astfel ca aceasta NU mai produce OVULE, si drept urmare NU se mai produce nici-o menstruatie pe toata perioada de insarcinare. Este ilogic sa iti poti macar si inchipui ca ar putea exista o sarcina in cazul in care s-au produs intre timp 3 menstruatii NORMALE ca si mod de desfasurare. Lichidul amintit probabil ca este mucusul cervical fertil, care este produs de colul uterin pe perioada celor 5-6 zile fertile a fiecarui ciclu menstrual. Multa sanatate!

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa 3 luni si 3 menstruatii inca iti mai pui intrebarea asta? Minime notiuni de biologie si anatomie nu prea ai?