| Mihai0005 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o problema... sa zic asa... Am 17 ani, mi-am facut o noua prietena cu care mi-am si inceput viata sexuala. Ideea e ca prima data cand am facut-o nu era foarte "erecta" dar totusi am reusit sa o penetrez si sa duc actul pana la final (a fost ok). A doua oara cand am incercat, efectiv nu putea fi erecta la maxim si nu puteam sa o penetrez asa bine. Impotenta eu zica ca n-am deoarece mereu mi se scoala dimineata dar si cand imi face un oral / o freaca. O fi oare ptc imi dau o data drumul pana sa incepem actul? O fi din cauza emotiilor? Nu inteleg de ce nu pot avea o erectie puternica cand facem sex pe bune. Pana si cand imi da niste mesaje mai dirty, ma fac instant tun. Pur si simplu e inexplicabil pentru mine de ce se intampla asta. Aveti vreo idee, de la ce ar putea fi?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

17 ani nu este varsta la care sa i ti incepi viata sexuala, organul sexual penisul ajunge la maturitate după 20 de ani, trebuia sa astepti macar sa treci de 18 ani, numai spun ca sexul se face doar daca esti casatorit, asta observ ca nu o face nimeni degeaba spun eu ca voi tot cum vreti faceti, acum referitor la problema ta, numai face sex degeaba o chinuiesti si pe fata cu care faci sex si pe tine, ca nu ai erectie ca nu ai nici varsta potrivita, esti un copil, asteapta sa te maturizezi, nu forta lucrurie, stai linistit organismul are ritmul lui de dezvoltare si maturizare, degeaba vrei tu sa faci sex ca unul de 30 de ani, sa se scoale la comandă ca nu va fi asa.

| Violleta2022 a răspuns:

Te rog explica ce vrei sa spui prin asta:
"O fii oare ptc imi dau o data drumul pana sa incepem actul?"

Adica tu te exciti si ejaculezi in chiloti inainte sa apuci sa ai sex cu penetrare, sau te masturbezi acasa?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Emotii, lipsa de experienta. Cu psihicul ai de lucrat, sa-ti pastrezi cheful pentru cand trebuie.
Si da, datul drumul inainte de act iti cam strica urmatoarea erectie.
Incearca si niste substante ajutatoare: cacao, vin rosu sau cafea/energizant.

| Emilian65 a răspuns:

Erectia nu o poți avea asa repede, imediat după un act sexual. Pentru asta fa o pauza de 2-3 ore și apoi poți face și al doilea alt sexual.

| Hollyg a răspuns:

Salut! S-ar putea ca tu sa fii prea inhibat si prea emoționat de actul in sine, nu cred ca e de natura fizica cat psihica "problema" ta. Cat despre faptul ca termini înainte de a începe actul, ar trebui cumva sa existe o pauza între acte pentru ca nu esti masina, esti om. Nu iti grăbi corpul si nu il supune unui stres. Încearcă sa te cunosti mai bine, ca sa înveți sa te controlezi.

| i1o1n1ut a răspuns:

Îți dai drumul înainte de aia, nu ai nici o problema emoțională sau altceva, dacă ejaculezi prea repede metoda cu "mai ejaculez odata înainte" nu e buna, Recomand durex!