| anonim_4396 a întrebat:

are ceva daca doi copii de 14 ani au intretinut relatii sexuale? Un prieten e disperat...
Funda!

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu are absolut nimic. Conform legii nu doar ca sunt peste 13 ani dar ambii sunt minori. Ar fi fost pedofilie DOAR daca era vb de un major intretinand raport sexual cu un minor sub 13 ani. Sau act sexual cu un minor daca un major intretinea relatii cu un minor cu varsta de peste 13 ani iar intre cei doi diferenta de varsta era mai mare de 3 ani.

In cazul asta nimeni nu le face nimic, poate doar sa-i bata alde maica-sa tongue

| Andrei258 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Pot sa devina parinti prematur

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Andrei258):

Am avut impresia ca nu asta ar fi problema. De obicei cei care au astfel de temeri si le exprima CLAR de ex "am facut-o fara prezervativ..."

Enuntul, dand varstele celor doi, implica LOGIC faptul ca era vorba de probleme din punct de vedere legal al varstei. Desigur pot sa ma insel, daca totusi doreste sa ne lamureasca cel care a pus intrebarea ar fi ideal.

| Andrei258 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Da

| anonim_4396 explică (pentru AlexanderAdrian):

Articol 220 din Codul Penal spune ca tot ce e sub 15 ani intra la corupere de minori, nu de la 13. Eu asa stiam.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu domnisoara coruperea de minori presupune in primul rand relatii sexuale intre un minor si un adult si MUSAI ca adultul sa se fi aflat intr-o pozitie in care sa influenteze minorul sa intretina raporturi sexuale sau sa-i fi promis diverse foloase sau eventual sa-i fi promis casatorie.

Confunzi "sex cu minori" care reprezinta orice fapta a unui major de a intretine relatii sexuale cu un minor cand varsta dintre ei depaseste 3 ani. Altfel nu intra sub incidenta legii.

De la 13 ani in jos e vb de pedofilie, sexul cu minori ca infractiune e in alta categorie de varsta desigur.

Iar coruperea de minori trebuie demonstrata si asa cum ti-am zis presupune lucruri mai complicate decat un simplu act sexual.

| Pens01 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Ai dreptate are legatura cu legea.

| Pens01 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Ms.Din nou m-ai ajutat...

22 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Poate sa fie cat de disperat vrea, si-au stricat amandoi copilaria, pot deveni parinti fara discutie si fata va avea probleme cu sanatatea genitala intreaga viata.
Pe scurt.

| mgtow a răspuns:

Are stii ce: incalcarea legii Dumnezeiesti inainte de a face sex la 18 ani cum e normal, si riscul de a lua bataie cu cureaua, facaletul sau lingura de lemn cu care mama face ciorba.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru mgtow):

Legea care spune ca majoratul e la 18 ani NU e dumnezeiasca e laica toata ziua si se refera de fapt la nimic altceva decat capatarea de drepturi legal -juridice depline ale individului, drepturi nemijlocite cu ajutorul tertilor. Astfel un major poate incheia contracte pe numele sau, se poate angaja, se poate casatori etc.

Varsta de 18 ani n-are absolut nici o treaba cu maturizarea psiho-sexuala.

E greu sa te informezi si sa stii despre ce vorbesti e insa mai usor sa o trantesti p-asta cu dumnezeu.

Si cu toata lipsa de respect pentru metodele violente invocate de tine, nici ele nu fac parte din invatatura dumnezeiasca, ba chiar parintele in astfel de cazuri poate fi tras la raspundere legal pentru "rele tratamente aplicate minorului".

| AlexanderAdrian a răspuns:

@Greece

Suntem depasiti de evenimente si nu ne dam seama. Ai mai vazut tineri de 14 ani in ultima vreme? sau mai exact ti-ai dat seama ca au 14 ani? Trec pe langa noi si de cele mai multe ori credem pe buna dreptate ca au 16, 17 chiar mai mult. Din cauza alimentatiei spun unii experti tinerii se maturizeaza fizic mult mai devreme dar in acelasi timp avem de-a face cu o maturizare informationala datorata accesului la internet despre care nu se putea vorbi acum 30 50 de ani. Altfel spus un individ la 14 ani in zilele noastre este echivalentul unuia de 16 17 ani de acum 50 de ani. Fizic vorbind datorita alimentatiei cu tot felul de e-uri si hormoni bagati in carne, pubertatea are loc cu totul altfel.

Informatia despre protectie exista peste tot. Pot deveni parinti dar exista cu siguranta suficiente date care sa faca sa nu se ajunga la povestea asta.

Daca ai mai vazut raspunsuri de-ale mele in treacat eu sustin ca varsta de incepere a vietii sexuale e de la 16 ani in sus in principiu din motive de maturizare psiho-emotionala asa ca asta nu-i o pledoarie pro sex-la-14-ani.

Ce te face insa sa afirmi asa cu tarie ca va avea probleme cu sanatatea genitala toata viata? Daca ambii erau virgini ce probleme pot avea? si chit ca n-ar fi fost, daca s-au protejat si inainte si dupa samd ce probleme sa aiba? Afirmi cu o siguranta iesita din comun tot felul de chestii care ma socheaza nu te supara si socheaza si pe altii si-i sperie inutil.

@Pens01 mersi pentru funda ma bucur ca te-am putut ajuta. Sper ca prietenul tau sa fi purtat prezervativ si daca nu sa o faca de-acum incolo, sarcina nu-i de joaca.

| ywar a răspuns:

Le-as da omoru' "la amandoi" sa se potoleasca de pornache la varsta asta si sa invete, sa se puna cu burta pe carte.

| kar1GaNNN a răspuns:

Sunt minori e adevarat.

| Alcyon a răspuns:

Spune-le sa renunte la astfel de activitati. Incearca sa le explici la ce pericole se expun, intretinand relatii sexuale la o varsta atat de frageda (risc crescut de a se umple de boli venerice, din cauza ca la varsta asta relatiile nu dureaza, o insuficienta cunoastere a propriului corp ce se poate solda cu sarcini nedorite, anumite afectiuni ginecologice etc). Sexul e pentru adulti, deoarece implica o raspundere enorma. Un pas gresit, un accident cu prezervativul si te trezesti cu un copil pe cap, la o varsta cand tu insuti esti un copil.

| singuraticul21 a răspuns (pentru Alcyon):

Foarte bine ai zis dar aici nu e numa vina lor e si a parintilor ca nu incearca sa ii educe sa ii controleze etc

| Alcyon a răspuns (pentru singuraticul21):

Din pacate, parintii sunt din ce in ce mai putin prezenti in viata copiilor. Cei mai multi se gandesc strict la problemele materiale, la castigarea existentei, si uita faptul ca micutii mai trebuie si educati. Reactioneaza abia cand copiii lor vin cu bebelul acasa si e deja prea tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu are nimic. Fiecare e liber sa isi bata joc de trupul lui daca asa are chef. Copii fara viitor daca la asta le sta mintea in loc sa se gandeasca la ce vor face cu viata lor, ce vor sa ajunga cand vor fi adulti. Dar cred ca nu e greu de ghicit. El o puslama si ea o desfranata.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei258 a răspuns:

Da pot sa devina parinti daca au facut neprotejat si el poate fii acuzat de viol in cel mai rau caz dar, daca au facut-o de comun acord si ne protejat risca doar sa devina copii cu copii o seara placuta

| Porttocalaaa a răspuns:

Prietenul ala esti tu de fapt, nu? rolling on the floor)))))

| CodrinV a răspuns:

Dacă a fost sex oral, eu zic că nu are nimic. Dacă și-au tras-o pe bune, sigur știau s-o facă protejat. Eu zic să mai încerce odată, că prima oară e cam nașpa.