| Mihai3241 a întrebat:

Care sunt primele semne de sarcina si cand apar acestea?
Multumesc mult

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Primul si de fapt singurul simptom de sarcina este reprezentat de lipsa menstruatiei. Alte simptome posibile insa nu obligatorii apar doar in momentul in care apare embrionul uman adica doar atunci cand sarcina trece in saptamana a 7-a sau a 8-a de existenta. Deoarece simptomele pot sa difere foarte mult de la o femeie la alta acestea nici nu pot fi enumerate si catalogate ca fiind universal valabile. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Cumpara-i un test, e mai sigur

| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa menstruatie ar fi primul semn. Apoi, greturi matinale si uneori mici sangerari, dar nu-i obligatoriu.
Totusi, as sugera un test de sarcina, facut corect, la 5 saptamani de la ultima menstruatie.