| anonim29299299999999 a întrebat:

Salut TPU! de aproximativ doua saptamani ies cu un baiat, ne placem reciproc si ne vedeam zilnic pentru ca suntem in acelasi liceu. de cateva zile am inceput sa ne comportam ca si acum am fi intr o relatie, adica ne tinem in brate sau stau intinsa cu capul pe pieptul lui in timp ce discutam. acum doua zile in timp ce stateam asa mi-a zis ca s-a atasat foarte tare de mine, ca se simte extrem de confortabil, deoarece el are niste probleme acasa iar eu il inteleg si ii dau sfaturi, ca il scap de acest stres si voia mereu sa stam mult, mereu imi amintea ca se simte confortabil iar eu chiar m-am atasat foarte tare de el. ieri aveam o stare proasta si dupa ce am iesit m-am suparat pe el dintr un motiv absurd, insa nu a fost o cearta, am vorbit si am rezolvat o. mi-a spus ca aceste chestii ii dau de gandit ca nu stie cum sa reactioneze in situatii de genul si ca nu crede ca e pregatit de o relatie, ca nu s ar mai simti bine sa iesim iar eu am insistat sa ne vedem si sa discutam fata in fata ca sa vedem daca putem rezolva ceva, insa el pare ca se simte obligat si convins ca nu ar mai fi la fel. voi ce credeti, gresesc ca am insistat sa ne vedem? credeti ca s ar simti din nou bine maine cand vom iesi, asa cum se simtea ieri inainte de toata faza sau chiar nu va mai simti nimic pentru mine? nu inteleg aceasta schimbare a lui, pentru ca s-a intamplat la cateva ore dupa ce iesisem si chiar ne simteam foarte bine ambii. m-am obisnuit cu el si stiu ca m-am atasat foarte repede dar simt ca ne intelegem foarte bine unul pe altul si nu stiu ce sa fac. ma gandesc ca poate avea o stare proasta, pentru ca are mult stres pe cap acasa si ca atunci cand ne vom vedea se va simti din nou confortabil cu mine dar nu stiu… DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| stef87 a răspuns:

La varsta voastra, gandirea rationala inca e dominata de sentimente. Mai aveti ceva ani pana incepeti macar sa controlati sentimentele alea inainte de a lua decizii. Asa ca macar incercati sa realizati ca nu aveti cum sa luati decizi importante inca, nu puteti sa va implicati in relatii de lunga durata.

Ma mai gandesc daca nu cumva atat "confortul" pe care ziceai ca i-l oferi versus momentul tau de zapaceala care l-au pus in garda, sa spuna despre el ca e o persoana cu stil de atasament ANXIOS https://www.youtube.com/watch?v=MkIe1rvhQLo&t=34s. Mai pe scurt, mereu cu teama ca poate pierde relatia si incearca sa fie in garda deja.

Faptul ca iti doresti sa lamuresti lucrurile e pe atat de admirat, pe atat de visator sau ca vrei sa te joci cu sentimentele lui ( asa ar vedea un ANXIOS ). Incearca sa fii cat mai realista si sincera, nu visatoare, arata-i ce gandesti cu adevarat, nu vrajelile din filme. Fa-l sa te simta persoana sigura, chiar daca ai si tu momentele tale;)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Multa imaturitate din partea ta, certuri si istericale de fetita mica.
Vezi ca-l pierzi cu comporatmnetul asta de copil razgaiat, care are hachite.

| dullcat a răspuns:

Buna.Si eu spun ca nu trebuie sa ve vedeti chiar zilnic, nu degeaba e vorba,, mai rarut mai dragut''.Din ce ai scris pare ca lui ii este oarecum frica sa declare ce aveti voi o relatie oficiala, ca si cum se leaga la cap si il sperie. Nu stiu, doar presupun, ar trebui sa il intrebi direct pe respectivul pentru a afla.Te avertizez ca e normal ca in liceu sa nu doresti nimic serios, ci doar sa experimentezi asa, deci fii in garda, nu te oferi toata pe tava de parca vei ramane cu vreo persoana in aceasta perioada, pentru ca de obicei nu se intampla asa.Relatiile serioase, de durata, care se concretizeaza in casatorie etc. se formeaza abia dupa liceu.Atat timp cat nu iesi cu persoane toxice sau nesimtite, esti destul de safe.

| Marius22222222222 a răspuns:

Dai timp să vadă cum e fara tine

| tunoi88 a răspuns:

Indiferenta e sfanta. Nu mai insista sa va vedeti, vezi cum reactioneaza si el, daca te cauta. Daca nu te cauta insemna ca nu este pentru tine. Poti sa imi scrii in privat, te mai ajut cu sfaturi!