| delycika99999 a întrebat:

.deci eu am aproximativ zilnic placerea de a ma masturba, sunt fata..ma excit dar nu curge nimik din mine..ma doare un pic vezica urinara dupa ce am facut aseara chestia asta..de ce se intimpla asta? Pe viitor nu ma va afecta cu nimic daca continui sa ma masturbez? Multumesc,

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Draga descoperati corpul, nu ai ce pati, doar sa fi igienica si sa nu te desviginezi singura, pentru alte intrebarii scrie aici

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care nu reusesti sa ajungi sa obtii excitarea maxima care sa se concretizeze printr-o secretie vaginala abundenta, inseamna ca ori esti inca prea tanara ori nu ti-ai insusit deocamdata tehnica prin care sa stii sa-i localizezi si sa-ti activezi senzorii excitatiei existenti in peretii vaginului. Incearca sa te masturbezi in continuare si incet incet vei reusi sa-ti descoperi punctele a caror atingere iti provoaca placere. Masturbarea facuta chiar si in exces, in cazul vostru al fetelor are in general efecte benefice si va contribui din plin la largirea vaginului ceea ce va fi de real folos in momentul in care vei fi dezvirginata prin sex adevarat cu un penis real.Succes si umezire cat mai intensa si rapida.

| Seba2013 a răspuns:

Sentimentele si masturbarea te pot distruge, pentru ca afecteaza corpul si mintea.

Placerea care o simti este normala, atunci cand este adaptativa.

Dar daca aceea placere este lipsita de cauza, si prin imaginatie interpretezi lucrurile ca fiind erotice, insemna ca esti obsedata.
Te-ai conditionat si ti-ai format un caracter prin care simti ca ai nevoie de acelasi sentimente, pentru ca scapa de neliniste.

Pune atentie la intentia mesajului, si vezi daca interpretarea este asa cum o transmite mesajul.

Aceasta placere o simti din cauza dopaminei.
Atunci cand anticipezi ca mananci o ciocolata, simti aceea placere.

Sexul activeaza acesta placere din cauza ca organele sexuale, sunt conectate prin cabluri(nervi), cu zona placerii din creier.

Atunci cand stimulii au intentie sexuala se numeste curtare.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Curtare
Iti activeaza aceasta placere.

| Seba2013 a răspuns:

Asta insemna ca corpul s-a epuizat, dar creierul da comenzi, din cauza dependentei.

Dopamina este ceea ce iti cauzeaza placere, dar acesta dopamina, nu este o placere a relaxarii.

Stintiificii abia acum si-au dat seama ca acesta dopamina este ceea a tensiunii care motiveaza.

Cu alete cuvinte aceasta placere, nu insamna satisfactie, insemna stres.

Aceste instinte se activeaza la mediu, sau la ganduri.
Cei care sufera de stres, invata sa iti elimte agentii stresati din viata lor si sa gandeasca pozitiv.

Asta insemna ca pentru a scapa de dorinta de masturbare, trebuie sa te feresti de agentii care te excita, sa te expui la un mediu linisit, si sa nu mai gadesti ceea ce nu trebuie, fantezii sexuale.

| Sergiu1996 a răspuns:

Cati ani ai?

| Adrian08Daniel1989 a răspuns:

Buna, sunt Adi, 26 ani, divortat, cu o fetita de 2 ani si 9 luni, in prim plan nu stiu varsta ta dar ce pot sa iti explic este faptul ca mereu cauti o placere si fosta mea cauta mereu placerea cea mai mare si ma punea sa ii fac n chesti, ce pot sa iti zic pe viitor ca o sa fi un pic afectata. acum depinde de tine ce simti cum te simti as vrea sa am mai multe detalii daca consideri ca pot sa te ajut poti sa ma suni si o sa iti dau mai multe detalii sau daca nu vrei, lasa-mi un mesaj cu mai multe detalii, dar dupa cum zic ai nevoie de un pic mai multa comunicare ca sa inteleg, mai bine am vb la telefon 0764089929

| lastOne a răspuns (pentru Adrian08Daniel1989):

Gigele, te putem suna si noi masculii? sa ne inveti si pe noi niste comunicare de care zici.

| bubuuu2349 a răspuns (pentru lastOne):

laughing))

| Adrian08Daniel1989 a răspuns (pentru lastOne):

Daca tu doresti