| Victor323 a întrebat:

doresc un sfat de la voi dacă se poate.:
Ma intalnesc cu o fata deja de 3 ani, eu am 20 ani și ea 17. Am început sa vorbim când nu eram in România eram in Italia. După 1 an am plecat acasă, am stat cu ea, ne vedeam in fiecare zi etc. După 6 luni am plecat la munca din nou deoarece nu mai aveam bani, acum suntem iar la distanță. Ea mai are 3 ani pana termina școala și după vrem sa ne mutam împreuna, sa plecam împreuna, dar in aceștia 3 ani nu stiu ce decizie sa iau. Ne este greu la distanță dar și bani trebuie. Acum ma gândesc, ce sa fac sa plec acasă sa stau cu ea timp de 3 ani pana termina ea școala cu bani putini și după poate reușim sa plecam ambii? Sau sa stau sa muncesc și sa o aduc și pe ea aici unde sunt eu peste 3 ani?( cu speranța ca ma va aștepta atata timp)

Răspuns Apreciat de Editori
| HazelEyes77 a răspuns:

Relatiile la distanta nu prea tin, din pacate. E destul de dificil de suportat pentru parteneri sa fie separati atata vreme fara sa intalneasca si sa aiba o apropiere fizica fireasca de astfel intr-un cuplu. De multe ori intervine frustrarea. Nu zic ca nu sunt si exceptii cand cei doi se iubesc enorm si sentimentele dintre ei trec testul timpului si al distantei. Sunt 3 ani totusi.Eu vorbesc din experienta. Din cauza ca era mai tot timpul plecat lucrurile s-au racit intre noi pana aproape am devenit indiferenti dupa cativa ani. Si am decis sa punem punct fiindca ma facea sa ma simt neimportanta, neglijata banii fiind pe primul loc. Nici in concediu nu se purta altfel. Nu zic ca asa o sa fie si in cazul vostru. Totusi daca va iubiti veti gasi o solutie sa fiti impreuna chiar daca banii n-or sa fie asa multi o perioada. Ei sunt importanti in ziua de azi dar nu sunt totul crede-ma. Pe om nu-l inlocuieste nimic si ramai cu un gol sufletesc si cu regretul ca l-ai pierdut si nu l-ai apreciat la adevarata lui valoare. E doar o parere umila. Bineinteles numai voi puteti lua decizia potrivita/corecta. Numai bine

5 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Tu trebuie sa iti vezi de munca. Daca e sa fie sa fii cu ea, vei fi indiferent de situatie. Parerea mea sincera e ca ea e mica si va vrea sa mai copilareasca...dar poate ai noroc. Cine stie.

| SG1995 a răspuns:

O optiune ar fi să-și continue studiile în Italia, acolo ar putea chiar să facă o facultate ceva.

| raMLesS a răspuns:

Munceste omule, munceste! Sunt atatea cupluri care se afla in situatia asta, poate una si mai rea, unii mai au si copii... au facut aceleasi greseli.
Esti tanar, fa bani, nu sta sa-ti pierzi 3 ani aiurea.
Intai plan profesional si dupa restul... Munca, munca si iar munca laughing

| Laila12Izabela a răspuns:

Relațiile la distanță nu prea sunt de durata, dar daca ati reușit până acum puteti in continuare. Munceste, aveti nevoie de un viitor.

| Steph277 a răspuns:

Eu sunt in aceeasi situatie, eu am 17, iubitul 20. El in Anglia eu in Romania. Mai am 1 an si plec cu el, eu il astept si 10 daca e nevoie. Depinde de ea, daca te vrea cu adevarat te asteapta, mai bine i-a si dicuta cu ea si spune-i ce ai pe suflet, parerea mea este sa muncesti si sa iti vezi de treaba si sa te mobilizezi tu, ea daca este serioasa te asteapta daca nu, alta. Esti tanar si fete mai sunt!