| T0XING a întrebat:

Salut TPU,e păcat sa te masturbezi? Am auzit ca e ceva omenesc și nu e, dar am auzit si ca e la fel ca si cum ai simula ca esti cu o femeie, ceea ce e un păcat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform studiilor si pe baza rezultatele obtinute prin cercetarile efectuate s-a constatat ca de fapt practicarea autosatisfacerii prin masturbare produce efecte benefice de natura emotionala, psihica, mintala, fizica, etc. atat barbatilor cat si femeilor.
In zilele actuale, subiectele privind ''secretele'' viatii intime au inceput sa fie din ce in ce mai des discutate/dezbatute, atat in societate, cat si pe retelele desocializare, etc, si cu toate acestea se poate observa ca activitatea privind practicarea masturbarii continua sa fie un subiect tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari unele mai ciudate decat altele legate de masturabare, de genul:
-- „Este bine ca masturbarea sa fie practicata cu regularitate?"
-- ''Are vreo limita de varsta, pana la care poate fi prcticata?",
-- ''Este un pacat de moarte asa cum zice biblia sau preotii?",
-- ''Daca-mi frec penisul imi va creste par in palma? pot deveni balbait? pot sa orbesc? sau sa raman pitic, sa nu mai cresc?"".
Astfel de intrebari trezesc/starnesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite. S-a constatat ca de obicei parerile privind masturbarea fiind contrare, nu se poate face o analiza obiectiva in privinta acestei activitati practicate de majoritatea populatiei de ambele sexe si de toate varstele. Din acest motiv este indicat sa fie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale pentru a se putea formula un raspuns obiectiv. Potrivit studiiilor publicate, masturbarea are rolul binedefinit de a pregati si determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormoni asa numiti ''buni'' care sunt dopamina, oxitocina, serotonina si endorfinele, adica cunoscutii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata rolling on the floor ) Producerea acestor hormoni ''buni'' duce la scaderea cortizonului adica a hormonului ''rau'', cel care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla mai multe accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia se produc toate nenorocirile posibile dar si imposibile, sau ideile ca s-ar pierde energia din cauza elimarii de mari cantitati de vitamine si minerale din corp prin sperma ejaculata este convingerea unor imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toti baietii se masturbeaza dupa 14 ani, acand le vine sperma, cand au erectii matinale, fiind un act fiziologic normal si sanatos, doar ca trebuie facut in moderatie, ca sa nu apara probleme cu erectia mai tarziu, cand vei vrea sa ai relatii sexuale.

| T0XING explică (pentru Violleta2022):

Eu am 13 ani si ma masturbezi 1-2 pe saptamana si ejaculez sperma, am inceput de vreo 3 saptamani, ar trebui sa ma opresc?

| doctorandus a răspuns (pentru T0XING):

Nu vezi ce prostii scrie? A scris in repetate randuri ca sperma vine abia dupa 14 ani. E caz irecuperabil.

| Violleta2022 a răspuns (pentru T0XING):

In documentele medicale scrie ca, sperma la baieti debuteaza dupa 14 ani, cand intra la pubertate, dar evident ca sunt exceptii minore, cand vine la 13 ani sau mai tarziu, dupa 15 ani.
La fel se intampla si la fete, menstruatia debuteaza la 14 ani, dar sunt cazuri minore, cand fata este foarte dezvoltata, mentra ei incepe la 12 sau 13 ani.
Nu toti copii se dezvolta la fel si la aceeasi varsta, aici vorbind de "marea majoritate".

@ doctorandus - daca nu te duce capul, nu deschide gura ca te faci de ras!

| doctorandus a răspuns (pentru T0XING):

In medie baietii incep sa produca sperma intre 10 si 12 ani, cu unele variatii. Sursa: https://www.plannedparenthood.org/......cing-sperm

| mihai69 a răspuns:

Cre(s)tinii cred că e păcat. Restul - nu.
Crezi că animalele au auzit de păcate sau chestii d-astea? Că de lăbărit... slavă Domnului (!) o fac destul(e).

| doctorandus a răspuns:

În Biblie nu scrie despre asta, altfel liderul evanghelic James Dobson ar fi remarcat acest lucru.

| doctorandus a răspuns:

Bibliile ortodoxe în limba română, inclusiv traducerea Cornilescu, care inițial se dorea și a fost publicată ca și cum ar fi fost traducere ortodoxă, folosesc termenul „malahienii" sau „malahii" (adică „cei care se masturbează") pentru cei care nu vor moșteni Împărăția Cerurilor (1 Cor. 6:9). Conform lui Emanuel Conțac și Chrys C. Caragounis această traducere este anacronică (greșită), cuvântul malakia schimbându-și sensul în „masturbare" încă de la opera lui Ioan Gură de Aur (sfârșitul secolului IV d.Hr.). Deci, da, malakoi a căpătat sensul de „malahi", dar la peste două secole după ce murise Pavel (el n-a trăit să apuce acest sens). Iar în ce privește termenul ca fiind aplicat masturbării feminine, în iudaism nu prea le păsa că femeile se masturbează pentru simplul fapt că ele nu pot produce spermă (masturbarea masculină era condamnată de rabini din cauza irosirii de spermă). În iudaism masturbarea femeilor și lesbianismul nu au fost niciodată probleme grave (păcate). Nici în Biblia ebraică nici în Tora orală nu scrie că astea ar fi păcate (lesbianismul nu poate fi nici măcar adulter).

Deci traducerea cu malahienii asta a fost și asta rămâne: o bizarerie tipic românească, una care a confundat un sens din greaca din secolul IV și cea modernă cu sensurile pe care le avea greaca koine pe vremea când Pavel își scria epistolele. Se încadrează perfect la traduttore, traditore sau la traduire c'est trahir: ca la noi la nimenea, nu am mai întâlnit referința la masturbare în traduceri serioase în alte limbi, iar profesorii universitari de biblistică au ajuns la consensul că Biblia nici nu pomenește masturbarea și nici nu descrie nicăieri acest comportament, darmite să-l interzică. Pastorii evanghelici, care urmează foarte strict litera Bibliei au declarat onest acest lucru în ultimii cincizeci de ani.

| Sofer a răspuns:

Păcat sau nu, dar nu poți sa stai fără sa faci nimic.

| T0XING explică (pentru Sofer):

Asta suna a provocare.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O să-ți zic povestea mea...
Era o zi frumoasă de primăvară. Am rămas singură acasă și, înainte să plec la muncă, am zis că merge una mică. Dar nu a fost mică... Așa că am întârziat la muncă, la muncă a urlat șeful la mine, asta mi-a produs o stare nașpa și mi-am făcut treaba foarte prost în ziua aia. În pauză, îngândurată, am ieșit să-mi cumpăr un covrig cu susan, m-am împiedicat pe scări din cauză că mă gândeam la aia mică-mare de azi dimineață. Mi-am rupt piciorul. A trebuit să cheme salvarea. Mi-a dat medical și am fost aproape concediată. Am fost amenințată că o să fie toată firma cu ochii pe mine de acum încolo și la primul semn că nu dau randament, o să zbor pe ușă. Așa că am renunțat la masturbare și viața mea e frumoasă acum, jobul meu e stabil și picioarele sunt la locul lor.

Nu te masturba. O să te urmărească ghinionul 7 ani. Dacă arunci sare peste umăr și îți dai un pumn în cap ai 1, 9% șanse să rupi blestemul. Dar merită să riști? NU. Viața e prea scurtă ca să te masturbezi.