| TeoTudor a întrebat:

Eu si iubita mea avem o problema. Nu i-a venit ciclul pe luna trecuta ( februarie ) nici pana astazi. Insa in urma cu 3 saptamani am avut un contact sexual neprotejat, eu efectiv m-am opus si nu am fost deloc de acord. Insa ea a insista de foarte mult timp sa vada cum este si " fara " avem 4 ani de relatie si niciodata nu incercasem si fara prezervativ iar in cele din urma am cedat. contactul nu a durat mai mult de 20-30 de secunde, nu am ejaculat practic a fost mai mult o mică probă. insa acum regret enorm ca i-am facut pe plac si nu stiu ce sa mai fac. Ciclul ei de pe luna ianuarie a inceput pe 24-25 s-a terminat pe 2 februarie luna trecuta si ce am observat la menstruatiile ei este ca mereu ii vine cu 4 zile mai tarziu de la ziua din luna trecuta cand i-a venit ( este neregulat ) Si in cele din urma ne ingrijoram despre o posibila. sarcina ( doamne fereste ) iar legat de asta in ultimele 3 saptamani nu a avut niciun fel de simptoma gen durere de cap, ameteli pofte aiurea de mancare sau altceva. Nu stiu ce sa cred si de aceea as dori si parerea voastra. si daca se poate fara raspunsuri de genu " va naste unul ca tine " Funda!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil sa fie o sarcina!
Hai sa ne intelegem, sarcina nu da dureri de cap! Durerile de cap apar de la oboseala, stres, indigestie sau cine stie ce alte probleme.
Poftele de mancare apar dupa ceva vreme de la sarcina, nicicum in primele 2-3 saptamani.
Apoi, unele femei care sunt insarcinate, nu prezinta nici un simptom de sarcina, nu-i obligatoriu sa le aiba.

Un test de sarcina corect se face la 5 saptamani de la ultima mestra. In cazul fetei, ultima menstra fiind 24-25 ianuarie, testul se poate face DUPA data de 1-2 Martie.
Deci, sa faca azi sau maine un test, cu urina de dimineata!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca au trecut 21 de zile de la data intretinerii acelui contact sexual neprotejat, se poate efectua testul de sarcina pe baza primei urne colectate imediat dupa trezire. Daca testul va fi efectuat corect, rezultatul obtinut va fi valabil/valid iar pentru a fi sigur se repeta dupa trecerea a 3-4 zile. Teoretic nu se putea naste o sarcina deoarece din calcule reiese ca cel mai probabil sexul respectiv a fost intretinut inainte de perioada fertila. Multa sanatate!

| T0T a răspuns:

*** până îi trece.

| xerxes1 a răspuns:

Teodora daca este fata.
Sa va traiasca!

| Grigore_Betty_1993 a răspuns:

Test de sarcină. Cel mai sigur.