| TeoTudor a întrebat:

Iubitei mele nu i-a venit ciclul pe luna trecuta ( februarie ) si i-a venit tocmai astazi, cu vreo 5 zile intarziere pentru ca ultima data ii venise pe 25 ianuarie ( tin sa mentionez ca am tinut cont de datile in care i-a venit si ce pot spune e ca mereu i-a venit cu 4 zile mai tarziu decat luna precedenta, si tot asa adica ei ar fi trebuit sa ii vina acum undeva pe 1-2 martie ). In urma cam cu 3 saptamani am avut un mic contact sexual neprotejat, la care initial m-am opus dar a insistat si pana la urma i-am facut pe plac insa nu am ejaculat si acesta nu a durat mai mult de 10-20 de secunde, practic a fost doar asa... Si il regret, pentru ca suntem ingrijorati in legatura cu o posibila sarcina, ciclul ei este totusi neregulat si a mai avut intarzieri cu 2 zile maxim insa acum nu stiu ce sa cred. Va face testul pentru orice eventualitate saptamana asta insa as dori si parerea voastra. daca se poate va rog frumos si fara raspunsuri de genul " va naste unul ca tine ". Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Neinceperea menstruatiei la data calculata/preconizata ci cu o oarecare diferenta in +/-, se datoreaza faptului ca acel ciclu menstrual este NEREGULAT. Deci NU este vorba de nici-o intarziere a menstruatiei. In astel de situatii in organismul femeii se produc dereglari hormonale imprevizibile si din acest motiv nu se poate prevede nici macar orientativ lungimea ciclului si nici data de pornire a menstruatiei. Fiindca de fapt nu ati intretinut contacte sexuale in timpul actualului ciclu menstrual, rezulta cat se poate de clar ca existenta unei sarcini devine IMPOSIBILA. Depinde cat este de dereglata activitatea glandelor endocrine, deoarece lungimea ciclului menstrual depinde in totalitate de modul in care functioneza glandele respective. In astfel de situatii este indicata o consultatie endocrinologica de specialitate cu analizele hormonale aferente. Fiindca s-a pornit menstruatia (cu intarziere) se poate considera ca Nu poate sa existe o sarcina deoarece menstruatia se porneste doar intr-o astfel de situatie. O desfasurare similara cu menstruatiile anterioare, ca numar de zile de manifestare, ca si cantitate si flux zilnic de menstra eliminata, va reprezenta GARANTIA ca anteriorul ciclu menstrual s-a terminat si ca a inceput un ciclu menstrual NOU. De asemenea menstruatia inceputa reprezinta ASIGURAREA ca in proportie de peste 99, 99% NU s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv NU s-a format o sarcina in ciclul menstrual abia terminat. In consecinta DACA menstruatie se va desfasura in conditii similare cu menstruatiile avute pana in prezent, se poate aprecia si considera ca practic este IMPOSIBIL sa existe o sarcina in astfel de conditii si totul este in limita normalitatii. Multa sanatate!