| b1anck a întrebat:

Eu si prietena mea suntem impreuna de 6 luni.Amandoi avem 19 ani si nu ne-am inceput viata sexuala.Ne intelegem foarte bine,radem impreuna foarte mult,ne ajutam unul pe celalalt,vorbim foarte mult(cu mine impartaseste lucruri care le impartaseste doar cu mama ei,cel putin asa mi-a spus ea, ceea ce inseamna ca are incredere in mine), as putea spune ca totul e perfect intre noi mai putin din punct de vedere sexual..Eu as dori sa imi incep viata sexuala cu ea, dar ea nu doreste acest lucru deoarece ii este frica ca o sa o doara si nu simte nevoia(cel putin asa mi-a spus ea).Mi-a mai zis ca ar vrea sa o inceapa dupa ce se casatoreste dar nu stiu daca a vorbit serios.De fiecare data cand aduc vorba despre acest subiect se revolta si are impresia ca sunt cu ea doar pentru acest lucru.Nu ma intelegeti gresit.o iubesc enorm de mult,as da totul pentru ea,doar ca sunt si eu om si am nevoi,nu vreau sa o fortez sa facem sex dar nici nu as vrea sa imi pierd tineretea,vreau sa imi traiesc viata.

Tin sa mentionez ca sunt o persoana curata, educata si ingrijita, iar aspectul meu nu este unul negativ din punct de vedere estetic.

As dori sa imi oferiti niste sfaturi.Nu o sa le urmez neaparat dar o sa imi fac o ideea daca problema vine din partea mea sau din partea ei.

P.S.: Nu doresc niste raspunsuri nesimtite sau lipsite de respect.

Răspuns Câştigător
| Mihailescuioana29 a răspuns:

Sfatul meu este sa mai astepti si tu. Incearca sa o intelegi. O va face cand se va simti pregatita atat fizic cat si psihic, daca nu...va regreta, asa ca zic sa mai astepti. Nu aveti niciunul probleme, tu ai nevoi pentru ca esti barbat, ea fiind fata...o inteleg perfect, ii este frica, si probabil nu de durerea in sine ci probabil de o posibila sarcina ( stii, niciodata nu este 100%). Eu o inteleg pentru ca si eu am fost in situatia ei. Abia dupa 3 ani jumatate de relatie, am facut acest pas. P.S: Si iubitul meu are tot 19 ani.

13 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

In primul rand, cred ca ar trebui sa aflii daca vorbea serios atunci cand a spus "dupa casatorie".
Daca da, atunci pune-ti intrebarea: Esti dispus sa astepti atat? Nu - desparte-te cat mai repede de ea, altfel o sa suferiti mult amandoi. Da - ramai cu ea fara sa o bati la cap cu insistentele tale.
Daca nu, atunci ar trebui sa o astepti cat timp are nevoie. Iarasi, daca nu esti dispus sa astepti, nu are rost sa continuati relatia.

| ania a răspuns:

Dacă te simți matur și responsabil însoară-te cu ea. Pe urmă va avea toată încrederea și disponibilitatea.Așa a făcut Dumnezeu fetele să simtă în largul lor și să fie fericite să facă sex doar când au siguranța că cineva își asumă răspunderea pentru relația de dragoste, nu că pot rămâne însărcinate și apoi părăsite de cineva care după ce ele au dat totul poate zice că nu mai e sigur de sentimente și pleacă. Dacă chiar o iubești ce te împiedică?

| b1anck explică (pentru ania):

E prea devreme sa ma insor, vreau sa ma asez la casa mea cu o situatie oarecum stabila si decenta, dupa aceea o sa fac acest lucru, pentru ca nu e joaca de copii.Acelasi lucru il vrea si ea.

| ania a răspuns (pentru b1anck):

Dupa parerea mea, care e; i a Bibliei care eu cred ca a fost insoirata de inventatorul relatiilor sexutale, daca e prea devreme sa te casatoresti e prea devreme si sa faci sexAltfel nu va va aduce implinirea profunda pe care a intentionat-o inventatorul sexului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Problema vine de la ea. Tu nu trebuie sa o presezi, dar daca se revolta la 19 ani, ca aduci vorba de sex... Nu prea e 'la curent' cu societatea de acum. Si nu doar de acum, in trecut, fetele de 19 ani aveau al 2-lea copil, si un rol foarte important in gospodarii. De aia erau virgine pana la maritis, ca asta se intampla la 16-17.
Sfatul meu este sa incerci sa discuti cu o prietena comuna, sa-i spui problema... Poate va reusi macar s-o faca sa se gandeasca, sa nu arunce cu "NU" de cum deschizi subiectul. Cat timp nu intrati mai adanc in subiect, chiar si cu cearta, daca e cazul, ea n-o sa considere ca e o problema, va considera ca are dreptate.
Nu sunt vreun afemeiat, respect fetele cuminti, dar relatiile moderne includ si sex la varsta voastra, iar lipsa lui nu aduce nici un castig nimanui. Amanatul pana in noaptea nuntii se face in majoritatea cazurilor din cauza fricii, sau in putine cazuri, din cauza excesului de credinta (alea-s duse cu pluta, sper ca n-ai asa ceva...).

| Emilian65 a răspuns:

Dac ao iubesti cu adevarat, las-o pe ea sa hotarasca cand faceti sex.

| Doub a răspuns:

Despartă-te de ea.
Dacă nu te simţi în stare să o aştepţi până la căsătorie, las-o. Desigur, asta în cazul în care ea chiar a vorbit serios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine iubeste cu adevarat te accepta asa cum esti.Si cu bune si cu rele.Si cu pretentii, si fara pretentii.

| Klandestin a răspuns:

O sa o doara, daca nu sti cum sa o ieiwinking

| Kettolix a răspuns:

Asteapta, pentru ca daca te iubeste inseamna ca ea chiar nu e pregatita. Eu sincer nu o inteleg. LA 13 ani ma simtem ca o catea in calduri si cand vedeam vreun baiat in tricou ma inroseam si il certam ca e porc laughing Ma rog toti ne dezvoltam diferit. Daca mai aduci aminte de asta si se revolta spune-i ca nu o obligi si ca o iubesti mai mult ca orice dar ai si tu nevoi, ca iti este greu dar ca astepti pentru ea happy Succes :*

| EmanuelKant a răspuns:

Mihailescuioana29, vorbeste din perspectiva ei de fata.Asta e momentul cand trebuie sa gandesti cu celalat cap.Esti baiat, ai 19 ani si din cate inteleg esti virgin, normal ca urla hormonii in tine si e normal sa ai dorinta de a face sex cu ea. Spune-i direct cum te simti, ce inseamna pentru tine ca barbat faptul ca nu poti face sex pentru ca ea nu are cum sa stie.Si apoi mai intreaba daca s-a masturbat vreodata, asta sigur a facut si spune-i ca la sex placerea e si mai mare.Si nu fi fraier, nu vrea, schimb-o ca daca nu iti poti pune "scula" intr-un sac de plastic.

| Mihailescuioana29 a răspuns (pentru EmanuelKant):

Normal ca vorbesc din perspectiva mea de fata, dar sa stii ca mai exista si baieti care iubesc cu adevarat si tin sa cred ca este si cazul lui.

| IceKitty18 a răspuns:

Si eu eram la inceput speriata de acest gand ca " o sa doara" pana mi.am dorit si eu acest lucru si nu mi.a pasat. Incearca sa o faci sa isi doreasca e, faza cu pana la casatorie e ff aiurea. Multi se despart dupa casatorie ca nu sunt compatibili in pat si cum ai zis si tu esti tanar pentru asa ceva. Incearca un preludiu, propune-i un sex oral dar prin saruturi, adica sarut-o pe abdomen si coboara pana acolo iar daca nu vrea doar mangaio si sarut-o, excito. Iti va fi greu, dar pe mine asa ma convinslaughing Aratai ca faci lucrurile astea ca sa o faci sa se simta bine nu ca sa o aduci la sex, ca isi va da seama ca asta vrei dar daca ii arati de 2 3 ori ca o faci doar pentru alta modalitate fara sex, cred ca iti va cere ea asta