| anonim_4396 a întrebat:

Fara misto, puneti-va in locul meu. Daca ati fi patit si voi ce am patit si eu, v-ar fi convenit sa faca misto de voi cineva pe TPU sau oriunde altundeva?

Nu cred.

Bun.

Am 14 ani si am 2 curiozitati.

1. Daca am 4 clase, mai pot da de permis? Din ce am inteles, trebuiesc 10 clase. Ma gandesc daca pana voi face 18 ani vor schimba asta si se vor gandii si la noi, cei care nu au mai putut continua din diferite motive. Daca ai scoala, nu inseamna ca nu poti face accidente. Scoala nu-ti arata cum sa nu faci, nu inteleg de ce a bagat legea, in afara de a duce copii la scoala. Unii nu mai pot iar din cauza acestui lucru nu poate lua permisul de conducere.

2. M-am gandit sa ma duc la scoala din nou, sa incerc sa ma duc iar. Cand aveam 11 ani am avut probleme in clasa a 5-a, nu m-am mai dus la scoala aia de atunci pana acum. Faza e ca, eu vreau sa ma duc la scoala de alt fel, ati auzit de scoala aia fara frecventa, sau cum ii zicea. De vin si oameni mari, care nu au putut sa-si termine clasele. Etc. Ma gandesc sa ma duc acolo deoarece eu voi fii mare la 15 ani sa ma duc a 5-a sa continui in scoala normala. Credeti ca ar fi ok sa ma duc? Stiu ca e bine sa ma duc la scoala, dar din cate mi s-au intamplat la scoala, credeti-ma ca nu mai am vrut de atunci pana acum. Acum ma duc special de permis. Nu se stie ce se va schimba si ce nu in viitor. Ma gandesc sa nu am si acolo problemele pe care le-am avut si acolo. Voi ati fost acolo? Cum a fost?

Nu stiu ce sa fac. M-as pune cu mana pe carte sa ma duc la anul acolo, doar ca imi e sa nu patesc acelasi lucru. Fiind si lumea mai mare.

Funda. Mersi.

Scuzati categoria, nu stiu ce categorie sa aleg.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu știu dacă s-a introdus în codul rutier necesitatea unei școlarizări minime. Nu că ar fi inutilă, dar era doar o discuție cum că ar fi bine să fie prevăzută expres. Asta după ce unii care aveau chiar zero clase au luat carnetul pe bani, deși nu erau în stare nici să citească legea.
Cât despre mersul la școală - ți-am răspuns deja (și alții la fel) că trebuie să mergi la inspectoratul școlar să te interesezi ce opțiuni ai. Ar trebui să existe cursuri pentru cei mai mărișori, nu o să mergi printre elevii de 12 ani.

| ShamelessQboy a răspuns:

Bravo tie, bine ca te-ai hotarat sa mergi mai departe, important este sa iei cartonul ala.
Succes!