| mrscarter a întrebat:

In a 5-a zi de menstruatie, eu o am de 5-6 zile, penisul prietenului meu mi-a atins exteriorul vaginului si avea lichid preejaculator. Nu a existat penetrare si nici ejaculare inainte sau dupa asta. Sunt sanse de sarcina?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Totuşi, având în vedere că erai într-o perioadă cu fertilitate REDUSĂ, nu cred că poate fi vorba de o eventuală sarcină :)

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Ar fi bine sa fiti atenti cu joculetele astea, fiindca au existat cazuri de fete care-au ramas gravide dintr-o prostie de genul. Nu mai spun ca orice contact (cu sau fara penetrare) te expune riscului de a lua ceva de la partener. Multe boli sunt asimptomatice, asa ca nu poti sa stii daca baiatul n-are ceva, pana nu-si face analizele.

| pietrean a răspuns:

NU,deoarece,spermatozoizii nu au intalnit ovulul(eliminat prin menstruatie).
EXPLICATII(pe care trebuia sa le cunosti inainte de a incepe viata sexual):
-5-6 zile menstruatia
-8-9 zile considerate infertile
-5-6 zile perioada fertila(acum se elimina ovulul de catre unul din ovare.O luna elimina un ovar, cealalta luna, elimina celalelt ovar. Ovulul traieste 1-2 zile. Spermatozoizii, eliminati de partea masculina, traiesc 4-5 zile)
-8-9 zile, perioada considerata infertila
-in cazul in care nu se fecundeaza ovulul(adica nu ramai insarcinata), se elimina sangele sub forma menstrei.
Un ciclu menstrual considerat normal, ar fi cel care este cuprins intre 26 zile si 30 zile si se numara, din prima zi in care iti vine menstruatia, pna la urmatoarea menstruatie.

| pietrean a răspuns:

Daca stii sa raspunzi INTELIGENT,poti sa raspunzi,daca nu esti atat de inteligenta,mai bine abtine-te! Nu induce in eroare, raspunzand aiurea.
Mai era, una pe aici(PedoBarbie), care raspundea ca si tine, sa se afle in treaba! Nu oi fi chiar una si aceeasi persoana?

| Hossam a răspuns:

Cred c-o sa ai tripleti. Felicitari! laughing
Glumesc! Normal ca n-ai ramas.