| AntonMihai a întrebat:

In timpul sarcinii poate să-ți vina menstruația? Care sunt simptomele care îți arată apariția sarcinii? Fără hate va rog, mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Primul dar in acelasi timp si singurul/unicul asa zis ''simptom de sarcina'' care apare/se intampla dupa formarea unei sarcina si implantarea aceasteia in uter, este reprezentata de lipsa, adica neinceperea menstruatiei la termenul calculat, prognozat. In primele 2-6 saptamani de obicei NU apar/NU pot sa existe nici un fel de simptome de sarcina. In cazul formarii si instalarii unei sarcini in endometrul existent in uter, in urmatoarele 9-12 luni NU se mai produc menstruatii. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Da, exista si cazuri rare in care o gravida are sangerari asemanatoare menstruatiei.
Dar de principiu primele semnale sunt ori lipsa menstruatiei, ori sangerarea de nidatie ( atunci cand se implanteaza sarcina, mama sangereaza fie rozaliu, fie maro inchis).

| Anonymus9 a răspuns:

Nu ar trebui sa ai menstruatie daca esti insarcinata. Se poate sa ai pierderi de sange, ceea ce poate duce la pierderea sarcinei.
Trebuie neaparat sa mergi la doctor pentru a nu aparea complicatii sau a iti salva sarcina. El iti va da un tratament dupa consult si cel mai probabil repaus la pat.
Asadar, fugi la ginecolog imediat!

| Laur2821 a răspuns:

In timpul sarcinii din ce știu eu nu cred ca îți vine menstruația, simptome de greață, pofte și multe altele. Dar cel mai simplu e sa faci un test de sarcina