| Alex2526 a întrebat:

inainte de toate tin sa precizez ca cine ma ajuta ii dau funda.
Am vazut la mai multi baieti care nu au facut niciodata sex cand au penisul in erectie nu mai au acea piele pe cap pur si simplu cu cat penisul li se "scoala" li se indeparteaza mai mult pana cand ramane capul gol cum pot face si ei fara sa nu intretin relatii sexuale am 17 ani!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Acei baieti de care ai amintit au penisul ''sanatos'' in sensul ca nu le este afectat de fimoza, asa cum se intampla in cazul tau si probabil ca au practicat si masturbarea. Organul sexual al baietilor cu varsta de peste 6-7 ani poate fi considerat ca fiind sanatos d.p.d.v. medical sanatos numai daca poate fi decalotat (belit) complet, lin, fin, usor, complet si fara durere incat glandul (capul) sa iasa in intregime de sub pielea mobila, adica preputiu. Orice penis al carui gland (cap) nu iese complet de sub preputiu (pielea mobila) dupa implinirea varstei de7-8 ani, este afectata intr-o anumita masura de FIMOZA.Acceseaza si urmareste urmatoarele filme educationale : Https://www.youtube.com/watch?v=bRlgTBoAXrQ;;; https://www.youtube.com/watch?v=NWaBToX5s90&t=44s;; https://www.youtube.com/watch?v=w_axxkgLHek;;; https://www.youtube.com/watch?v=bHwC3i5tXvQ;;; https://www.youtube.com/watch?v=fYSrH4xFz7I;;; https://www.youtube.com/watch?v=3Va08WdOFE0
Pielea mobila adica preputiul, care acopera glandul (capul) trebuie sa se poata misca foarte usor pentru ca decalotarea penisului sa fie completa, lina, fina, usoara atat instare flasca cat si in stare erecta. Din descrierea ta rezulta ca penisul tau este afectat de fimoza fiindca poate fi decalotat in stare erecta doar partiatl si probabil mai mult in stare flasca. In ce masura, adica de ce grad este fimoza in cazul tau (din cele 4 grade de clasificare), o poate stabili doar un medic de familie sau medicul urolog. Ar fi indicat sa fii consultat/examinat de medicul de familie dar mai indicat este medicul urolog care poate aprecia gravitatea/gradul de afectare (de la 1 la 4) precum si eventualul mod de a fi trata afectiunea. Cu o fimoza netratata la maturitate nu vei reusi sa ai/duci o viata sexuala normala. In cazul tau se pare ca este vorba de un preputiu cu o deschizatura insuficient de larga, deschidere limitata de un inel fibros format din celule rigide si dure, lipsite de elasticitate. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Acei băieți au prepuțul (pielea) îndepărtată chirurgical prin circumcizie. De aia stau „cu capul gol".

| ShamelessQboy a răspuns:

Probabil ai fimoza, dacă nu e chiar grav poate te va ajuta dacă te vei masturbez mai des.
Iti recomand sa te vada un doctor, si el va decide dacă ai nevoie de operatie!

Răspuns utilizator avertizat
| NRazvan a răspuns:

Cei pe care i.ai vazut sa stii ca practica foarte mult emanuela laughing Sau cand au fost mici li s-a îndepărtat preputul(pielea care vine peste cap) chirurgical. Asta se practica la musulmani.