| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am luat si eu de curand o plasma(televizor) Led Sony cy diagonala de 81 cm si mi-am conectat calculatorul la ea...Pe TV imaginea este buna dar pe caculator se vede putin in ceata si claritatea nu este prea buna, as vrea sa stiu ce este de facut ...Cum trebuie sa fie setarile la contrast, luminozitate, culoare, claritate.Tot ce pot imbunatati va astept cu raspunsuri Dau funda(Scuzati categoria dar e cea mai accesata)

1 răspuns:
| MMihai a răspuns:

Minunea aia este televizor sau monitor?
Unele monitoare au pe lângă monitor și un cd cu drivere.
Cred că minunea este de fapt televizor și nu monitor.
Dă scanare la tot hard-ul cu antivirusul. Bagă defragmentare hard. Salvează pe dvd-uri tot ce ai pe hard util și șterge tot ce nu ai obligatoriu nevoie. Mai dă o scanare hard cu antivirusul. Instalează un al 2 lea sistem de operare, pe hard, în paralel cu Windows-ul tău ori Kiwi Ubuntu Linux, ( ori Ubuntu Linux ), instalat în limba română.
Caută cu Google.ro! Caută și cu Google.com, & cu Yahoo com & cu Alta Vista ș.a.m.d.despre acest sistem de operare plus ce am mai scris eu unor copii / sau adulți despre sistemele de operare Ubuntu Linux. Mergi cu un dvd blanc și o carcasă la un magazin care vinde calculatoare și îi spui să îți facă dvd de instalare pentru sistemul de operare Kiwi Ubuntu Linux. Pentru asta îți va cere o sumă mică. Vei face următoarea treabă, în sensul că dacă primesc o comandă, își caută singure driverele necesare. Indiferent dacă instalezi Kiwi Ubuntu Linux sau Ubuntu Linux în stânga sus ai să vezi scris : aplicații -locuri -sistem. Mergi cu mausul pe sistem și dai de administrare, mergi pe administrare și ai să vezi drivere, apeși cu mausul, pe drivere și el începe să își caute pe Internet singur driverele necesare. S-ar putea să-ți ceară eventual și confirmare parolă și de aceia când instalezi sistemul de operare să notezi pe ceva parola, că mereu va cere, confirmare parolă, pentru diverse. (Oricum mi se pare mai bine ca pentru început să pornești cu Kiwi Ubuntu Linux și nu cu Ubuntu Linux, de fapt ți-am recomandat Kiwi Ubuntu Linux.)
După asta vezi cum se vede ca monitor cu acest sistem de operare. În timpul instalării acestui Kiwi Ubuntu Linux să ai calculatorul conectat la internet. Chemi Google și scrii http://www.dolcetv.ro/#tv-live-Antena-3-7 și dai căutare cu Google. Dacă se vede bine ca monitor, este bine!
Dacă nu se vede bine ca monitor vezi ce mai este de făcut, că anumite televizoare cu plasmă, știam că pot fi utilizate și ca monitoare. Poate nu toate televizoarele cu plasmă, pot fi utilizate și ca monitoare.