| ThePitPew a întrebat:

Salut TPU, nu stiu daca categoria aleasa e cea corecta, dar sper totusi sa pot face rost de un raspuns. Am o iubita care a avut o trauma in trecut. Un baiat a manipulat-o, ea se simtea atrasa de el iar acel baiat a folosit-o. Baiatul dat a dus-o intr-o casa parasita, a incercat sa o convinga de relatii sexuale insa ea a refuzat, atunci baiatul a reusit sa o convinga de a ii permide sa o atinga. Fata, in mare parte a fost fortata. Cand baiatul a plecat a blockat-o peste tot si zicea la toti ca ea e de nimic si chestii de genu. A fost primul ei contact de genu si i-a ramas tiparit bine in minte. Cand am ajuns eu deja impreuna cu ea, ma implora intruna sa nu fac ca baiatul dat si sa nu o folosesc, plangea des in bratele mele si cum ceva pe plan sexual nu reusea, incepea sa planga. Acum cateva zile mi-a zis ca atunci cand se masturbeaza, o face cu obiecte care dor. A zis ca cand incepe sa doara se gandeste la cum eu as violao, sau cum as piermite altor baieti sa faca asta cat eu as fi acolo. A zis ca uita de realitate, si cand totul revine la normal se trezeste cu sange curs din vagin langa ea si ca tremura/nu poate merge de durere. Acum am specificat treaba cu baiatul ala fiindca ma gandesc ca ar putea avea legatura cu ce acel baiat a facut. Va rog mult sa imi oferiti un sfat, cum as putea sa o ajut sau sa fac ca aceste clipe din imaginatie sa nu mai existe?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sa mearga la consiliere la Ellel Ministries.

| Miruna333 a răspuns:

Clipele nu-s imaginare, fac parte din trecutul ei si sunt realitatea.
Nu ai cum sa o ajuti, are nevoie de ajutor de specialitate, are probleme.

| ThePitPew explică (pentru Miruna333):

Refuza sa vorbeasca cu alte persoane in afara de mine. Mereu cand imi povestea, incepea a plange, mereu imi zicea pe bucati pana cand am ajuns sa inteleg toata povestea. Am propus consilierea cu un psihiatru, dar spune ca stie ca e bolnava, ca are probleme, dar nu vrea sa faca asta vizibil.

| Miruna333 a răspuns (pentru ThePitPew):

Atunci nu ai cum sa o ajuti. Sfatul meu ar fi sa parasesti relatia. Inainte de a se implica intr-o relatie, ambele persoane trebuie sa fie 100% ok dpdv psihic pentru a nu exista probleme.

| SasukeCS2 a răspuns:

Uita de psihiatru, daca o duci acolo o sa ii dea pastile care o transforma in leguma si creeaza dependenta si in plus pastilele alea trateaza doar simptomle nu o sa o vindece nici-o data.
La psiholog ar putea sa mearga ca acolo doar sta de vorba cu ea si o ajuta sa treaca peste trauma aia. Ar fi ideal sa nu se mai uite la filme pentru adulti (daca o face) si sa nu se mai masturbeze ca aceste 2 lucruri duc la fantezii gen viol. Si ai mai putea sa ii demonstrezi ca poate avea increde in tine, gen cand te duci la ea acasa, sau cand vine ea la tine acasa si sunteti singuri sa ii arati ca e in siguranta si ca nu incerci sa o violezi.

| BoboBobo6717 a răspuns:

Psihiatru chiar. E masochistă, își face rău singură și chiar nu cred absolut deloc că e din cauza băiatului respectiv, doar nu a fost violată etc. Câte fete nu au fost folosite, să fim serioși. Are ceva probleme psihice fata astfel încât ajunge să facă chestii de genul.

| ThePitPew explică (pentru BoboBobo6717):

Refuza complet sa mearga la terapie. Are frica de paihiatru si are incredere doar in mine. Am nevoie de un sfat cat ru sa pot rezolva problema.

| BoboBobo6717 a răspuns (pentru ThePitPew):

Chiar nu văd ce ai mai putea face tu. Te compli prea mult, ea are nevoie de un specialist să nu ajungă mai rău.

| Suki111 a răspuns:

Terapie.