| Anonime23e4 a întrebat:

Salut TPU. O intrebare mai delicata despre fimoza. Va rog sa raspundeti doar in cazul in care stiti despre ce vorbesc.

In curand implinesc 18 ani, recent am dat jos din greutate si sunt pregatit sa imi incep viata sexuala mai putin cu un detaliu. Cred ca am fimoza, dar pe alta parte nu cred. Nu imi pot decalota penisul de cand eram mic copil, dar parca nu mi-am batut capul. Ei bine am cautat ce inseamna fimoza pe net bla bla, am intrebat o cunostinta care lucreaza in domeniu si mi-a explicat ca la nastere majoritatea bebelusilor au fimoza. Ideea e ca ori faci operatie, ori iti *beleste*doctorul acolo ca sa nu mai ai fimoza. Am intrebat-o pe mama si mi-a zis clar ca am fost cand eram mic la doctor si ca am plans grav atunci. Ei bine, am incercat sa imi decalotez penisul vreo 10 minute cu apa calda si sapun de bebelusi si am reusit))) in stare flasca. Doar ca in stare erecta nu pot si iar in stare flasca doar daca fac procedeul ala de 10 minute din nou. Intrebarea mea e: Fimoza poate sa revina intr-un fel? Sau efectiv eu nefiind obisnuit sa imi decalotez capul, acum trebuie sa ma obisnuiesc mai greu si na mai ales in stare erecta, dar daca o fata mi-l trage in timpul actului sexual banuiesc ca o sa mearga, ca parca mie mi-e frica sa trag mai tare))) Ca v-am zis ca am reusit odata. Am cautat pe net si parerile sunt impartite, am auzit oameni care au fimoza, dar si altii care au fost la doctor si dupa 5-10-20 de decalotari cu multa durere nu ai mai avut treaba.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Esti pregatit sa-ti incepi viata sexuala, dar ai gasit cu cine sa faci asta? Daca esti obsedat de aceasta problema te vei „lipi" cam greu de sexul opus. Parerea mea este ca se poate „trata" prin sex. Cu ani in urma nu se gandea nimeni ca are sau nu fimoza. Daca se scoala la timp si poti face treaba cu ea, fimoza dispare.

5 răspunsuri:
| Anonime23e4 explică (pentru darrio2007):

Mersi de raspuns! Am auzit si chestia asta, ideea e ca eu sunt ipohondru decat ma stiu. Adica din orice **** pe care il am dezvolt asa o panica. Mersi incaodata, seara frumoasa!

| corbulalbrosu a răspuns:

In mod cert penisul tau este afectat de boala numita FIMOZA.
Te sfatuiesc si iti recomandat sa citesti urmatorul raspuns, care a fost transmis si altor utilizatori de pe acest site care s-au aflat in situatie ta si le-a fost de folos.
Se pare ca este vorba de o forma mai severa, probabil de gradul 2 -3 (din cele 4 grade de clasificare) si daca aceasta presupunere este corecta atunci cel mai probabil NU se poate rezolva acasa, sau va fi nevoie de o munca asidua, care sa fie efectuata zilnic si pe o perioada destul de lunga de timp. Daca vei citi cu atentie toate explicatiile prezentate in raspunsul urmator, vei reusi sa intelegi cam ce este de facut si cum trebuie sa procedezi. Succes!
Daca dupa intrarea penisului in erectie, in stare intarita glandul penian (capul penisului) nu poate fi decalotat in totalitate, asta inseamna ca penisul este afectat de fimoza. Doar medicul urolog in urma consultatiei, poate sa aprecieze cat de grav este afectat penisul si in concluzie numai medicul va putea sa stabileasca in ce mod se poate elimina afectiunea.
-- De multe ori, insa numai in cazul fimozei usoare sau medii (de gradul 1 sau 2) exista posibilitatea ca afectiunea sa fie tratata acasa. In acest caz, intinderea si largirea deschiderii preputiului prin metoda Beauge se poate efectuat acasa, prin intinderea fortata a inelul fibros existent in capatul extrem al preputiului pentru a se largi deschiderea pana la diametrul care sa permita trecerea usoara a preputului peste glandul marit al penisului aflat in erectie.
-- Cand fimoza este grava ori severa (de gradul 3 sau 4), atunci de regula se recurge la operatia chirurgicala de circumcizie prin care este eliminat complet si definitiv preputiul.
Atunci cand penisul este in erectie si apare vederii doar o mica parte din suprafata a glandului, cea situata in jurul deschiderii uretrei fimoza este de gradul 3 spre 4 fiind o fimoza severa. In astfel de situatii fimoza poate fi eliminata de regula numai printr-o inteventie medicala, insa in cazul fimozei de gradul 1 sau 2, exista posibilitatea sa fie rezolvata si acasa, prin exercitii de intindere a deschiderii preputiului, care se tealizeaza in timp relativ lung si cu foarte multa migala, rabdare si uneori chiar cu durere si mai als multa munca. In concluzie depinde de tine daca consideri si accepti sa ramai toata viata cu un penis bolnav si impropriu de a intretine acte sexuale cand vei deveni matur, sau te prezinti la medicul urolog pentru a fi consultat, fiindca cu un penis afectat de fimoza, barbatii NU reusesc sa intretina acte sexuale normale, placute si satisfacatoare.
Citeste cu atentie si ia aminte ca sa stii si tu : Cu aceasta boala a a penisului se nasc circa 10-15% dintre baieti si cea mai indicata optiune la varsta ta o reprezinta prezentarea la o o sectie/clinica de UROLOGIE pentru a fi consultat de medicul specialis urolog. Este bine cunoscut/stiut faptul ca organul sexual al baietilor care au depasit varsta de 6-7 ani este considerat clinic sanatos d.p.d.v. medical numai atunci cand poate fi decalotat complet, foarte usor, lin, fin si fara durere incat glandul sa iasa in intregime de sub pielea mobila, adica preputiu. Penisul al carui gland nu poate fi scos de sub preputiu dupa implinirea varstei de cca.7-8 ani, este intr-o anumita masura afectat de FIMOZA. Pentru a intelege despre ce este vorba in cazul tau, vizioneaza urmatoarele filme educationale :
https://www.youtube.com/watch?v=s6on8BsMrsg
Https://www.youtube.com/watch?v=bRlgTBoAXrQ
https://www.youtube.com/watch?v=NWaBToX5s90&t=44s
https://www.youtube.com/watch?v=w_axxkgLHek
https://www.youtube.com/watch?v=bHwC3i5tXvQ
https://www.youtube.com/watch?v=fYSrH4xFz7I
https://www.youtube.com/watch?v=3Va08WdOFE0
Pielea mobila adica preputiul, care acopera glandul (capul) trebuie sa se poata misca foarte usor pentru ca decalotarea sa fie posibila atat in stare flasca cat si in stare erecta. Cat de grava este fimoza in cazul tau (din cele 4 grade de clasificare), o poate stabili ori medicul de familie, sau medicul urolog. Drept urmare ar fi indicat ca prima data sa fii examinat de medicul de familie care sa-ti dea o trimitere la medicul urolog fiindca acesta poate aprecia gravitatea/gradul de afectare (de la 1 la 4) precum si eventualul mod de a trata afectiunea. Cu o fimoza netratata la maturitate nu vei reusi sa ai/duci o viata sexuala normala. In cazul tau aproape sigur preputiul are o deschizatura insuficient de larga, deoarece este limitata de un inel fibros format din celule rigide si dure, lipsite de elasticitate. In momentul intrarii penisului in erectie, glandul isi mareste dimensiunea in volum si grosime si acel inel stramt situat la capatul extrem al preputiului fiindca nu se largeste suficient nu permite trecerea preputiului peste gland si nu se produce decalotarea. Deoarece in cazul tau se pare ca afectiunea este minora sau medie probabil de gradul 2, s-ar putea ca afectiunea sa poata fi rezolva acasa, prin metoda decalotarilor repetate a penisului in stare flasca prin asa numitul – procedeul Beauge's, adica o manopera oarecum sinonima cu masturbarea. In vederea realizarii acestui ''tratament'' pielea preputiului trebuie sa fie inbibata cu unguente pentru a inmuia celulele pielii si apoi largirea deschiderii preputiului cu ajutorul degetelor. Astfel sunt intinse celulele existente in asa numitul "inelul fibros" al preputiului care limiteaza deschiderea acestuia. Se recomanda sa fie folosit ca unguent de inmuiere a celulele "inelului fibros" unul dintre urmatoarele produsele : BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%), ori NIVEA, cumparate din farmacie. Cu unul dintre cremele amintite se unge din belsug preputiului aflat in zona glandului (capului) si dupa ce unguentul/crema este absorbita in intregime de preputiu, se va masa si intinde cu 2 degete introduse prin deschidere sub preputiu si intinderea acestuia in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, pana la limita suportabilitatii. Se executa acest tratament de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda nu poate fi aplicata in cazul tau, atunci afectiunea poate fi rezolvata doar chirurgical (chiar daca nu optezi pentru asa ceva), operatia este efectuata in cateva zeci de minute sub anesteziere generala de medicul chirurg urolog. Este recomandat ca initial sa fii consultat de medicul de familie pentru ca acesta sa-ti dea o scrisoare medicala de trimitere la sectia de urologie a unui spital de stat. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru modul de rezolvare efectuat acasa. Multa sanatate!

| darrio2007 a răspuns (pentru Anonime23e4):

Sa fii iubit!

| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai descris tu este clar FIMOZA!
Mergi la un consult UROLOGIC si medicul iti va spune ce ai de facut.
Dupa cum ai descris este evident un grad de fimoza 3 sau 4, necesitand o mica interventie chirurgicala, care sa elibereze penisul.
Din pacate, fimoza asta nu trece de la sine si nici nu iti permite sa ai sex, pana nu eliberezi penisul.
Nu este cazul tau, sa poti scapa de fimoza prin decalotari repetate, fiindca cucul tau NU se poate decalota deloc in stare stare erectila.
Sfatul meue ste sa nu mai perzi timpul inutil si sa apelezi la un urolog, cat mai curand posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca am si eu problema asta, nici nu am cu cine sa vorbesc pe tema asta și nici nu am prieteni care sa aibă asa ceva(fimoza sau probleme de genul), putem sa vorbim in privat sau undeva pe Instagram?