| alexandruanghel a întrebat:

Fimoza este atunci cand nu iti poti decalota penisul nici in stare erecta, nici flasca?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fimoza are 4 grade de clasificare care pentru a fi intelese de cat mai multi, ar putea fi calificate cam in urmatoare ordine : usoara, medie, grava si severa. Daca fimoza este de gradul 1 atunci in aproape toate situatiile/cazurile cu foarte putina masturbare, cu un minim efort va dispare in mod sigur aproape de la sine si destul de usor. Daca fimoza este de gradul 2 in acel caz inlaturarea disfunctiei se poate face prin aplicarea metodei Beauge in decurs de cateva saptamani uneori cateva luni. Dar daca fimoza este grava sau severa, fiind de gradul 3 ori 4 atunci penisul NU poate fi decalotat nici in starea sa normal, adica FLASCA si in aceste cazuri se poate elimina, indeparta NUMAI prin interventie chirurgicala. Medicul urolog este singurul specialist care printr-o simpla consultatie reuseste sa determine si sa stabileasca cat este de severa/grava afectiune. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da asta e fimoza dar ar trebui sa ai si ceva dureri cand faci asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Explicatia este valabila mai ales pentru tine @Mihai23Nicu23...''atoatestiutorule''. rolling on the floor rolling on the floor

| Xpressurself a răspuns:

Fimoza este atunci cand nu se poate decalota deloc si se hotaraste de catre un medic nu prin discutii pe internet. La un virgin sub 13-16 ani este normal ca la primele experimentari sa nu poata fi decalotat usor sau sa apara putin discomfort, eventual durere cand se rupe ata daca insisti mult.