| Furti a întrebat:

OK... am aici o povestioara, vreau ca voi sa-mi spuneti parerile voastre referitoare la asta, evident daca au scopul de a ajuta.
Deci este vorba despre un baiat si o fata.
S-au cunoscut acum 6 luni. Amandoi invata in acelasi liceu.

Fata e genul de persoana foarte constiincioasa, la locul ei, se ataseaza foarte mult de persoanele pe care le accepta in jurul ei. Adica da... nu e genul de persoana care sa-si faca multi prieteni, nu ajunge multa lume sa-i castige increderea.
Vorbeste in general putin cu ceilalti dar foarte mult cu cei apropiati... adica foarte mult laughing.
Ea e clasa a X-a, face in curand 16. Nu a avut pana acuma vreo relatie.

Baiatul e foarte delasator, adica interes pentru scoala redus... foarte redus, e baiat cuminte, nu are vicii precum alcoolul, tutunul, nu prea il auzi vorbind injurios. El e clasa a XI-a si face in curand 18 ani.
Din cate am inteles tipul obisnuia sa aiba multe relatii... stiti superficiale, „sa fii cu cineva".
Asa el nu e destept (in sensul ca e incult, nu ca e prost si daca-i spui sa mearga stanga, el merge dreapta).

Bun... din cate stiu, ei s-au intalnit la inceputul anului in liceu. Tipul se impingea acolo pe scari si a dat de ea si de o colega de-a ei... adica cum ar veni, le-a impins. Ma rog un mic incident si dupa s-au imprietenit.
El incepea sa vorbeasca cu fata. La inceput mna, lucrurile au fost mai lente, usor, usor au inceput sa vorbeasca din ce in ce mai mult.
Stiti au trecut prin etapele alea Amici – Prieteni – Prieteni buni – Cei mai buni Prieteni -... Da.

Bun... fata incepea sa-l placa pe tip, adica mna ajungea sa-i spuna foarte usor ce are ea pe suflet.
Si mna, baiatul evident a aratat interes pentru fata si i-a spus ca o iubeste o place, etc.
Fata nu a zis nimic caci... desi il placea simtea ca nu poate avea incredere in el. Gen nu voia sa fie inca una pe lista acelui baiat, stiti?
Ea e genul de persoana foarte sensibila, daca ii zgari ceva acolo in universul ei, ea va fi foarte afectata. Plus ca... ca mai toata lumea care se gandeste la iubire fara a fi disperata dupa sex, ea isi doreste ca primul sau iubit sa fie si ultimul.
Ideea ca daca si-ar oferi increderea in cineva, intr-un baiat... incat sa-l lase sa... ma rog, nu ma refer la contact sexual, ma refer sa-i atinga sentimentele. Daca acel baiat i-ar face vreodata raul de-a se desparti de ea, ea ar suferi enorm. Bun ca mai toate persoanele care pun sentiment intr-o relatie.

Tipul asta cam din a doua luna a anului sau a treia s-a dat la ea. Ea dupa cum am spus nu i-a aratat ce simtea pentru ca nu-si dorea sa sufere din dragoste... nu stia daca baiatul era intr-adevar sincer.
Dupa ce i-a spus prima oara ca o iubeste el a tot continuat a-i mai spune cat de mult tine la ea.
Dar nu e totul asa roz cum va puteti inchipui caci intre timp acelasi baiat si-a aratat intreresul pentru o colega de clasa a fetei de care vorbim.
Iar ei nici macar nu puteai spune ca aveau o relatie, ma rog la cat de superficiali sunt oameni din ziua de azi, nici nu ma mira. Adica tipul statea pe langa acea fata doar „ca sa fie", stiti? Nu stiu... pe mine ma scarbeste tipul asta de a fi al unora.
Si cat era deci tipul asta impreuna cu colega asta, ma rog, pe langa faptul ca nu se intelegeau mai deloc, el cica ii povestea tot timpul de fata de care va vorbesc.
Si intre timp lui ii placea de ea.
Au avut momente in care nu si-au vorbit, apoi reveniri.
La un moment dat nu mai vorbira o luna. Tipul a incercat sa-i vorbeasca fetei si i-a spus ca-si doreste o relatie serioasa. Dupa au vorbit din nou ceva vreme.

Fata cand vorbea cu el avea impresia ca e schimbat, ca nu mai e acelasi tip pe care l-a cunoscut la inceput. Oare la inceput sa fi pus o masca pentru a parea un tip ok? Totusi ea continua sa-l placa.

Baiatul ii spunea asadar ca el o iubeste pe ea inca din clipa din care s-au vazut, ca ea e soarele lui si toate textele posibile si imposibile. Fata a fost miscata de ce i-a spus baiatul dar tot nu a cedat, tot nu putea sa aiba incredere in acel tip.

Tipul facuse si niste faze mai... putin onorabile.
Cand fata de care va povestesc era pe afara si petrecea timpul cu prietenele sale. Colega care era impreuna cu baiatul respectiv a avut ideea sa-l invite pe acesta, sa vina sa stea cu ele.
Fata evident a protestat caci incepuse sa-si doresasca a-l evita pe acel baiat. Chiar ii spusese cu cateva in zile in urma ca ar fi mai bine ca cei doi sa nu mai vorbeasca. Si nu si-au mai vorbit si astfel ea se prefacea ca e indiferenta, ca nu-i pasa absolut deloc de el, ca daca trece pe langa el nu va avea absolut nici o problema. Dar cum evident lucrurile nu au stat asa si ea a inceput sa se gandesaca obsesiv la asta, a transformat chiar din intamplarile cu trecutul unul pe langa altul fara a spune ceva in niste lucruri foarte insemnate si spunea „am trecut pe langa el fara a ne spune nimic, nici nu s-a uitat la mine" si mna e un pic incomod caci ea era ceea ce a vrut asta si tot ea e ceea ce pare nemultumita. Bine uneori se uita la ea, adica holba... cu o mutra trista, ciudata.
Revenind deci... colega ei de clasa a folosit un pretext si a luat telefonul fetei pentru a-l suna pe acel baiat de pe numarul ei.
Mna baiatul a venit, fata s-a simtit aiurea pentru ca nu prea mai era bagata in seama si la un moment dat ceilalti au lasat-o singura, iar ei s-au dus un pic mai departe sa-si faca poze. Iar ea statea si se uita. Se simtea groaznic stand singura acolo si privindu-i, in special pe el.
Peste ceva zile colega aceea cu care vorbea i-a spus si i-a dat de inteles ca totul ar fi fost pus la cale pentru a o face geloasa, ca acel baiat inca o place pe ea si etc. Penibil.

Dupa scoala s-a terminat, ei nu s-au mai vazut. Iar fata de care va spun inca a continuat sa-l iubeasca pe acesta. Chiar daca el nu mai dadea nici un fel de semn, lucru de inteles caci fata chiar ea l-a rugat sa pastreze distanta, asta nu fiind chiar prima oara.

Asadar, ea inca il place mult. Crede ca el ar fi baiatul potrivit pentru ea dar spune ca nu poate avea incredere in el. A avut acel tip deja multe fete cu care sa fii vorbit si mna.
Ea pare sa-l placa teribil de mult si intind sa cred caci (nu sunt sigur) dar cred ca e primul prieten pe care l-a avut vreodata, adica prieten, nu prietena. Nu iubise pana acuma pe nimeni, adica o facuse dar fusesera doar simpatii, stiti?
Ea il vrea foarte mult inapoi dar cel mai groaznic lucru care-i trece prin cap e ca tipul sa nu o iubeasca pe ea cum sustine, sa joace teatru doar pentru a ajunge la inima fetei, stiti? Si am inteles ca stie sa se prefaca destul de bine. Oricum, cum am stat eu sa-i analizez personal pe cei doi am ajuns la concluzia ca:
Tipul asta e un om comun, banal, simplu. Ea e fara indoiala o fata cu un viitor si care se difera de celelalte, are un caracter foarte frumos dar e orgolioasa la fel ca si tipul.
Vazandu-l pe tip imi dau seama ca el nu ar gasi in viata o lui o fata mai buna ca cea de care va vorbesc, adica gaseste daca tot ceea ce-si doreste e ca fata lui sa arate bine si sa faca doar ce vrea voia lui. Adica „ar da lovitura" daca ar prinde o fata ca cea de ca va zic. Fata nu stiu prea bine ce vrea, uneori nici ea nu stie, spune ca el e „perfect" dar cred ca spune asta doar pentru ca el a fost singurul (si primul) baiat ce l-a avut prin preajma caruia i-a spus tot ce-i trecea prin minte fara a se sfii.

Ea-mi tot spune ca-l iubeste enorm pe tipul asta. Eu i-am zis sa vorbeasca cu el daca-l place asa cum sustine dar refuza todeauna. Spune ca ii e frica de esec, daca baiatul ala nu o va iubi si o va parasi? A spus ca vrea sa fie sigura. Dar evident n-are cum caci atunci cand intri intr-o relatie nu primesti o hartie, o garantie ca sa te asigure ca lucrurile vor merge tot timpul ok.

Nu stiu, eu unul am ajuns sa nu mai pot, chiar eu simt, imi doresc sa faca odata ceva pentru a se impaca... dar ea prefera sa pastreze linistea. Nu face nimic. Si-l vrea inapoi, eu nu vad cum s-ar intoarce el inapoi daca chiar ea i-a spus sa nu-i mai vorbeasca.
Adica asa tipul poate bine merci sa-si caute o alta, fata daca ar vedea asta s-ar necaji mai rau si ar plange. Pentru ce? Pentru ca nu-i vorbeste? Ca nu-i spune ce simte cu adevarat?

Nu stiu... eu chiar nu stiu ce sa-i mai zic. Voi ce i-ati spune? Sa vorbeasca cu baiatul asta, sa astepte, sa treaca peste? Nu stiu... niste opinii, va rog.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E tanara, trebuie sa treaca peste, incearca sa-i faci cunostinta cu alti baieti, poste isi face un prieten nou. Fa-o sa inteleaga ca daca el a fost primul n-o sa fie ultimul. Ea nici nu trebuie sa isi doreasca asta la cum s-a comportat el.

| Zombalo69 a răspuns:

Frumoasa poveste! Scoate ticurile astea cu "mna" si e buna, acum numai bun sa trag un pui de somn. Mersi, raman dator!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine ai venit in lumea femeilor, singurele fiinte care reusesc sa vrea si sa nu vrea, in acelasi timp.

Ma duc sa ma spal pe fata pentru ca mi-a tasnit sangele pe nas de la romanul asta despre nimic.

Ce nu inteleg eu e care e problema ta si de ce te intereseaza pe tine atat de mult viata lor. Caii mor de drum lung...

| Șurubelniță a răspuns:

Iti prevad un viitor stralucit ca editorialist la un ziar de scandal.

| Furti explică (pentru Șurubelniță):

Multumesc dar gasesc media foarte respingatoare.

| Furti explică (pentru anonim_4396):

Pai pentru ca tin la ea si vreau sa-i fie bine.
Incerc sa fac ce pot.
Stii atunci cand un prieten bun e la greu, nu-l lasi cu povara in spate.
Il ajuti sa o ridice, chiar daca te doare si pe tine spatele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Furti):

Un prieten bun nu e la greu in situatia ta, un prieten bun nu vrea sa faca ceva pentru ca e incapatanat sau se teme. N-ai ce greutate sa-i ridici tu pentru ca nici macar nu stii cum sa-l ajuti. De unde stii tu ca daca ar fi impreuna le-ar fi mai bine decat acum? De unde stii ca nu le vei face mai mult rau? Si de ce ai scris un milion de cuvinte sa explici ceva ce poate fi explicat in patru fraze?

Eu zic sa te bagi la un film si sa renunti la apucaturile de calvaler alb, mai ales cand habar nu ai ce faci.

| Furti explică (pentru anonim_4396):

Ok... poate ca ai dreptate.
O sa... o sa merg acum cu prietenii sa ma uit la Tomorrowland.

Scuze, nu sunt genul de om care sa spuna multe in putine cuvinte.
Spun putine in mai multe cuvinte.
Adica da, am batut campii. Merci de sfat, mai astept totusi si alte opinii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Furti):

Odata ce ai primit opinia mea, nu mai ai nevoie de alte opinii. Totul incepe si se termina cu mine, intreaba pe cine vrei.

| Miri97 a răspuns:

Tipul de la avatar e oblonski in anna k? Povestea mea de dragoste preferata ❤️

| Furti explică (pentru Miri97):

Da! sau Stepan Arkadici big grin
Sau Stiva... laughing

| Miri97 a răspuns:

Nu e ca si cum am citit romanele de 2 ori si m am uitat la film de 5 laughing) nici nu e obsesie

| Miri97 a răspuns:

Ma bucur sa mai găsesc oameni pasionati de cartea asta. Pasiunea in general pentru carti se pierde usor usor... Toti stau cu telef in mana