| Lovemydoggy a întrebat:

Salut,TPU! Prietena mea cea mai buna este intr-o dilema si nu stie ce si cum sta treaba. laughing
a intretinut relatii sexuale acum 3 zile si ar vrea sa stie cam in cat timp ar putea afla existenta unei sarcini si care ar fi simptomele. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca sexul a fost intretinut in perioada fertila a ciclului ei menstrual si a ajuns sperma in vagin, fiindca doar intr-o astfel de situatie/caz poate exita posibilitatea de a se forma o sarcina, verificarea existentei sau a lipsei sarcinii se poate realiza prin efectuarea unui test de sarcina pe baza urinei dupa trecerea a inca 18 ziledin acest moment. Primul dar si unicul/singurul simptom de sarcina care se poate intampla sau manifesta in cazul formarii unei sarcini, se produce dupa circa 2 saptamani de la intretinerea sexului si il reprezinta faptul ca va LIPSI MENSTRUATIA. Sanatate!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Primul si singurul simptome cert va fi absenta unei menstruatii normale.
De aflat, poate afla facand un test de sarcina dupa ce trec minim 21 de zile de la contactul sexual, din prima urina de dimineata (atentie, ziua contactului sxeual si ziua testului nu se numara, trebuie sa fie 21 de zile intre ele) sau facand un test de sange (gonadotropina corionica umana) dupa minim 16-17 zile de la contact.

| Lovemydoggy explică (pentru Brigaela):

Am inteles! multumesc frumos!

| vocea a răspuns:

Pooate face un test de sarcina, dar a ramas gravida doar daca ai ejaculat in vaginul ei.

| Alicezzz a răspuns:

Sa mai astepte inca 3 saptamani si abia atunci sa isi faca un test de sarcina. Simptomele pot exista sa nu depinde de la femeie la femeie. Primul semn este intarzierea menstruatiei...

| YoMsG a răspuns:

Folositi prezervative daca nu stiti ce faceti

| Lovemydoggy explică (pentru YoMsG):

Nu cred ca era nevoie sa foloseasca din moment ce are peste 20 de ani laughing)) si vrea sa aiba un copil rolling on the floor) dar in fine.