| AlexandruAlex335 a întrebat:

prietena mea crede ca ar fi insarcinata dar nu a facut inca un test de sarcina, nu a mai avut menstruatie de 35 zile, ei ii venea in mod normal intre 26 si 28 in fiecare luna si acum nu i-a venit. Pe 28 cand trebuia sa ii vina i-a curs sange si dupa nu a mai curs nimic, doar o zi. Daca ar fi insarcinata, credeti ca pastilele de Dong Quai si vitamina C 5-6zile la rand vor contracta uterul si vor reduce hormonul progesteron pentru a opri o posibila sarcina? Sau daca nu, stiti alta metoda de a opri o posibila sarcina daca testul ar fi pozitiv zilele care vin? Sau e posibil sa fie insarcinata? Am avut contact sexual dar mereu a fost mai mult decat protejat inclusiv umflarea prezervativului. Ciclul ii ii venea in mod normal mereu intre 26 si 28 la sfarsitul lunii dar luna asta i-a venit doar o zi cand trebuia sa vina si dupa s-a oprit. Precizez ca in zilele acelea era foarte nervoasa si dupa ce i-a venit s-a calmat ca si cum ar fi fost ciclul ei normal iar simptome de sarcina nu are.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In toate situatiile similare cu cea prezentata in aceasta intrebare este indicat sa fie efectuat un test de sarcina cu ajutorul caruia sa fie stabili FOARTE PRECIS daca exista sau lipseste hormonul de sarcina hCG in urina.
In niciun caz folosirea pastilelor amintite cu scopul de a opri din evolutie o sarcina formata si instalata in uter, in mod cert si sigur NU se va produce niciun efect in privinta evolutiei sarcinii in cazul in care exista si deja este implantata in endometru.
Provocarea avortului medicamentos se realizeaza cu totul alte pastile si numai sub supravegherea medicului ginecolog.
Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ciudat că i-a ținut doar o zi, poate e o dereglare hormonală. De ce nu face test de sarcină?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar pentru inceput, ar trebui facut testul de sarcina.

| Sofer a răspuns:

Pai dacă ai făcut sex protejat. Nu e risc de sarcina.

| Werrich a răspuns:

Avortul este permis pana la 14 săptămâni.

| Teo29 a răspuns:

Pai, daca s-a intamplat sa fie gravida, nu iei in calcul si varianta sa tina sarcina?

Din ce citesc la ce ai scris, vad doar partea negativa a unei sarcini... sad