| anonim_4396 a întrebat:

simt ca ma apropii de intretinerea unui act sexual si imi e frica ca ma va durea laughing), am penisul lung si gros,dar asta e problema,ca nu-l pot beli, pe romaneste,gen pot dar ma doare si trebuie sa trag tare pielita si daca imping pielita la loc si blocheaza si raman cu capul afara laughing))))), am 16 ani si sunt baiat, prietena mea nu mai este virgina si imi e frica ca nu-s destul de bun pentru ea, ceva sfaturi?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca lungimea si grosimea penisului nu-i relevanta in cazul asta, ca tot la chirurrg trebuie sa ajungi pentru incizie, din cauza fimozei, fara de care, nu poti intretine nici un fel de act sexual.

| corbulalbrosu a răspuns:

Penisul tau este in mod sigur afectat de o forma usoara de FIMOZA, probabil de gradul 1. In astfel de situatii in timpul intretinerii sexului se poate produce o decalotare fortata a glandului urmat de ramanerea preputiului in stare blocata in santul balanopreputial existent intre gland (cap) si trunchiul penisului si aparitia afectiunii denumite PARAFIMOZA. Aceasta stare uneori poate deveni periculoasa fiindca o strangulare mai prelungita a penisul poate necesita uneori chiar si interventia chirurgicala in vederea sectionarii inelului fibros existent la extremitatea preputiului. Barbatii care au penisul afectat de fimoza care nu este tratata corespunzator pentru a fi eliminata, indepartata risca sa nu poata intretine acte sexuale normale lipsite de durere si de pericolul producerii unei parafimoze. Este indicat ca in asemenea situatii cei cu penisul afectat de fimoza sa apeleze la consultatia efectuata de un medic urolog specialist. Multa sanatate! https://doc.ro/fimoza-si-parafimoza-tratament-si-complicatii; http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci daca voi intretine relatii sexuale e vreo problema? cred ca si ata tine a cea piele.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Frenul, adica ''ata'' in termeni populari in cazul afectiunii de fimoza NU are absolut nici-o importanta/relevanta in procesul de decalotare si revenire a preputiului la pozitia sa normala. Si raspunsul la intrebarea ta este DA, fiindca in mod sigur exista posibilitatea si toate ''sansele'' de a intampina probleme, chiar serioase in cazul in care nu iti va fi tratata in mod corespunzator si/sau profesional, afectiunea penisului tau.

| mihai69 a răspuns:

O să fii bun cu timpul.
Dacă folosești prezervativ și mult lubrifiant nu trebuie să ai nicio problemă. Eventual ceva creme emoliente și „exerciții" de decalotare cu câteva zile înainte...

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Eh,mersi frate, mi-ai dat curaj

| SuciuDarius1 a răspuns:

Prietene,am avut fix aceeasi problema, am rezolvat-o mult mai usor decat as fi crezut, pentru cateva saptamani(in funcite de caz)spala-te inainte sa te culci de preferat, pe cap(nu capul tau capul ei evident)asta o sa ajute(nu sunt doctor deci nu iti pot zice cum si de ce)pielita sa se retraga mai usor, eu cam asa am rezolvat incearca si tu

| anonim_4396 explică (pentru SuciuDarius1):

Imi mai poti repeta o data? Cum a fost prima oara cand ai facut sex? Am 16 si sunt virgin si ma cam intereseaza

| SuciuDarius1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-am dezvirginat, dar nici eu nu imi puteam retracta pielita si asta am facut ca sa nu mai doara deloc, in momentul in care iti vei rupe ata(din cate am auzit)vei simti un discomfort pentru maxim o jumatate de ora si o usturime destul de intepatoare primele secunde cu asta nu te pot ajuta.

| mihai69 a răspuns (pentru SuciuDarius1):

Ața nu se rupe decât accidental. NU în asta constă dezvirginarea la un băiat.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Dar in ce?

| SuciuDarius1 a răspuns (pentru mihai69):

De fapt ata nu se rupe deloc ea doar se intinde si(se rupe e termen popular)in asta consta de fapt virginitatea, nu vreau sa te contrazic dar cam asta e adevarul

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

În efectuarea primului act sexual cu partener / ă.

| mihai69 a răspuns (pentru SuciuDarius1):

De fapt, la unii chiar se rupe (accidental, așa cum am spus - în cazul unui act sexual între parteneri cu organe foarte disproporționate și în lipsa lubrifierii sau din cauza unor manevre prea bruște sau forțate executate asupra penisului la masturbare sau în diferite poziții netipice de sex). Și încă odată - NU în asta constă virginitatea. Acea „întindere" despre care spui tu se poate produce foarte bine și prin masturbare, dar asta nu te face mai puțin virgin!

| SuciuDarius1 a răspuns (pentru mihai69):

Ok o sa ma bazez pe tine, dar in ce consta?(chiar apreciez si te cred doar ca am cautat pe net si nu am gasit)

| anonim_4396 explică (pentru SuciuDarius1):

Asa e, m-a facut curios si pe mine laughing)

| mihai69 a răspuns (pentru SuciuDarius1):

Bănuiesc eu că întrebarea este „în ce constă dezvirginarea la băieți"; răspunsul este ceva mai sus: în întreținerea unui act sexual cu un (o) partener(ă). Atât de simplu. Și fără nicio „urmă" vizibilă. Singura urmă este de ordin psihic, faptul că ai depășit un prag.