| dadada234 a întrebat:

stiti daca se poate lua avort medicamentos si daca sunt minora?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai varsta minima de 16 ani, atunci in acel caz, medicul poate sa efectueze in mod LEGAL avortul medicamentos fara stirea parintilor.
Insa in cazul in care ai doar 14-15 ani, atunci trebuie sa ai foarte mult noroc sa gasesti medicul ginecolog care sa fie dispus sa-ti ofere sansa de a te ajuta si sa-ti si dea pastilele necesare pentru a fi provocata intreruperea din evolutie a sarcinii.
Varsta sarcinii in mod obligatoriu trebuie sa se incadreze intre cea minima de 5 si maxim 8 sapatamani (impliniti). Multa sanatate!

11 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Tot trebuie sa vorbesti cu un medic

| ancaval a răspuns:

Hmmm?

Vrei să faci avort? Păi ce vină are acel copil? El nu are voie să trăiască?
Înțeleg că ești minoră și nu ești pregătită, dar trebuie să accepți tot ce vine.
Vorbește cu părinții tăi, o să se supere la început, dar cu timpul vor accepta și te vor susține în creșterea copilului. Nu încerca să fugi de faptele tale!
Stai liniștită!

| CorneliuN a răspuns (pentru ancaval):

Fata are tot viitorul in fata, nu are de ce sa nasca un copil pe care nu il doreste.
Ea inca este un copil, si sfatul meu este ca sa faci ce crezi tu mai bine si nu asculta pe toti credinciosii de pe aici, viata merge inainte.

| Marius22222222222 a răspuns (pentru CorneliuN):

Scuze da cat de bou sa fii? de ce da facă avort? daca era copilu tau? cum sa omorît un suflet nevinovat? minte diabolică de criminal

| ancaval a răspuns (pentru CorneliuN):

1. Are tot viitorul în față? Și? Cu copilul cum rămâne? Sau...soarta? Ne doare în cur? Perfect! Suntem pe drumul cel bun.
2. Nu are de ce să nască un copil, zici? De ce nu ar avea? Că așa vrei tu? Păi avortul are și el părți rele. Crezi că e ușor? Ca și cum ai da o beșină și ceau?
3. "nu asculta pe toți credincioșii de pe aici"? De ce să NU asculte? Că așa vrei tu? Dar cine ești tu? Persoană importantă?
4. Dacă mama ta făcea avort, oare era bine? Te întreb doar. Cred că toți vrem să trăim!

Din ce ai scris mai sus, să înțeleg că încurajezi avortul? Sau ce? Dacă da, atunci rău destul. Dacă ai avea o fetiță în așa situație, nu știu dacă ai mai vorbi așa lejer.

Eu zic să ajutăm minorele să treacă și prin asta și să le ajutăm să înțeleagă că NU trebuie să fugă de responsabilități.

Și da, ai dreptate, viața merge înainte!

| CorneliuN a răspuns (pentru ancaval):

Stai linistit/a nu spun ca asa vreau eu, dar la 14-17 ani, nu i-as dori sa aiba un copil. Mama mea a facut-o la 17 si i-a fost foarte greu pe viitor, studii, job. Nu are de ce sa sufere un copil, sau mama lui. Si e posibil sa nu aiba acel sot pe pentru tot deauna. Insa eu mai sus nu am spus-o cu rau si ca asa vreau eu. Cred ca persoana va decide ce este mai bine pentru ea si viitorul sau.

| ancaval a răspuns (pentru CorneliuN):

"nu are de ce să sufere un copil, sau mama lui".
Sunt de acord, dar cum rămâne cu ăla mic din burtă? O fi el mic, dar e om, ca și mine, ca și tine.
El cum se apără? În burta mamei e în siguranță, sau ar trebui să fie, tocmai de aceea DOAR acolo poate supraviețui până la naștere.

Am înțeles că e minoră, dar când faci ceva îți asumi, nu? A știut că poate să rămână gravidă, corect? Dacă vi cu scuze...cât crezi că ține? Până când să fugim de faptele noastre? Păi ce facem? Asta e, s-a întâmplat!

Noi vorbim, că na...dar alegerea e a ei, evident, sper să fie curajoasă.

| CorneliuN a răspuns (pentru ancaval):

Ok dar acel copil nu trebuie sa ii fie ca o pedeapsa, doar sa ia o invatatura. Orice vine in viata noastra trebuie sa fie dorit, nu sa apara probleme pe viitor. Traim intr-o lume libera unde nu ai de dat explicatii nimanui pentru ce vrei sa faci si punct, e decizia ei.

| ancaval a răspuns (pentru CorneliuN):

"acel copil nu trebuie să îi fie ca o pedeapsă"? Serios? Cum poți spune așa ceva? Păi ce vină ai tu că te-ai format în burta mamei tale? Zi odată! Ce vină ai? Nici o vină!

"orice vine în viața noastră trebuie să fie dorit"? E, uite că viața NU îți dă ce vrea mușchii tăi. Ce te faci? Ești capabil de ORICE doar ca să o duci tu bine și să te scoți? Da? Sau nu?

"nu ai de dat explicații nimănui pentru ce vrei să faci"? Păi aici nu e vorba de nici o explicație, aici e vorba de sfaturi, NU e la judecată, nu a cerut nimeni explicații, stai liniștit. Vai și amar.

Câți ani ai? Nu-mi vine să cred că gândești așa! Serios! Nu înțeleg gândirea ta (oi fi eu mai grea de cap, știu, la mine e problema).

Auzi acolo: "acel copil nu trebuie să îi fie ca o pedeapsă". Vaiii, așa ceva! Să râd? Să-mi bag capul în pământ ca ștruțul? Să mă arunc de la etaj? Să sar pe geam? laughing laughing laughing

| Marius22222222222 a răspuns:

Eu ti-l cresc.jur.nu fa avort ca copilu ala nu are vreo vina. poate nici tu.asa dati peste toti nenorociții ca va prostesc la 14 ani jumate sa faceti sex

| dadada234 explică:

Sunt dispusa sa merg la medic dar vreau sa stiu daca exista medici care fac asta si pe minore

| corbulalbrosu a răspuns (pentru dadada234):

Daca ai varsta minima de 16 ani, atunci in acel caz, medicul poate sa efectueze in mod LEGAL avortul medicamentos fara stirea parintilor.
Insa in cazul in care ai doar 14-15 ani, atunci trebuie sa ai foarte mult noroc sa gasesti medicul ginecolog care sa fie dispus sa-ti ofere sansa de a te ajuta si sa-ti si dea pastilele necesare pentru a fi provocata intreruperea din evolutie a sarcinii.
Varsta sarcinii in mod obligatoriu trebuie sa se incadreze intre cea minima de 5 si maxim 8 sapatamani (impliniti). Multa sanatate!