| VoicuAntonio96 a întrebat:

Sunt cu iubita mea intr-o relatie de 4 luni, ea are 25 de ani iar eu 22, locuim in acelasi oras doar ca nu impreuna. O iubesc mult si ea ma iubeste pe mine si avem planuri impreuna, este o fata serioasa, e tot ceea ce imi doream, problema este ca ea este la scoala intr-o localitate care este la 50 de km de locul unde locuim si e mereu suparata in ultima perioada ca nu mai are bani sa mearga la scoala, parintii ei sunt niste oameni mai nepasatori sa zic asa pentru ca din ce am observat si ce mi-a spus ea nu o ajuta nimic, tatal ei are probleme cu alcoolul, masina ei s-a stricat iar eu m-am oferit sa o ajut financiar sa isi repare masina pentru ca nu costa foarte mult(aproximativ 700 de lei) sau sa ii imprumut masina tatalui care si asa nu o foloseste el acum iar ea mereu imi spune ca nu e materialista si ca nu are nevoie de bani de la mine si nu vrea sa accepte. Eu m-am convins de treaba asta doar ca nu stiu cum sa o fac sa accepte bani de la mine ca sa isi poata continua studiile o perioada pana isi gaseste si un loc de munca pentru ca stiu ca asta isi doreste. Acum o intrebare pentru baieti ar fi daca voi v-ati sustinut partenera financiar cand a avut probleme de genul acesta? Si cand spun probleme nu ma refer la cumparat de cadouri, etc. Cum as putea sa discut cu ea incat sa o fac sa accepte ajutorul meu? Pentru ca eu chiar imi doresc sa o ajut si sa o vad fericita.

16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ea are 25 de ani la ce scoală mai este la varsta ei? Sau este la facultate sau nu are 25 de ani si este minoră, deci care e adevărul?

| RoCkKiD a răspuns:

Este decizia ei pana la urma, nu ii poti baga banii pe gat.

Ce as face in locul tau daca nu vrea sa iti dea impresia ca profita de tine e sa va intelegeti asupra termenilor in care ii imprumuti banii. Mai exact, daca tu vrei sa-i dai banii sa o ajuti iar ea nu vrea sa para ca profita de tine, propune-i un program prin care sa ti-i dea inapoi, cu rate si tot setul. Asa o sa aiba banii cu care sa isi repare masina sa mearga la scoala iar ea o sa elimine dubiile cum ca ar profita de tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate fata asta nu vrea sa se simta obligata tie si de aceea refuza ajutorul material.
Spune-i ca-i oferi banii cu titlul de imprumut, pana va avea ea salariul si-i poate returna.
In ce priveste ajutorul de la parinti, cred ca nu mai este cazul, odata ce fata are 25 de ani si este pe picioarele ei, fiind chiar problema ei cum face rost de bani, cum se intretine si cum ajunge la scoala.
Oricum primeste ajutor destul, ca sta pe casa si masa gratis, la parinti.
Si-ar putea lua un job de weekend... daca nu s-a gandit la asta pana acum.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca are 25 ani nu inseamna sa nu fie ajutata de parinti atat timp cat este la scoala, daca nu mai era, da, atunci era treaba ei, nu poti sa nu-ti ajuti copilul sa termine scoala care-l va face sa aiba banii lui in viata mai usor. Daca te duci la facultate trebuie sa inveti daca chiar vrei sa iesi un om invatat, nu sa stai de munca, ca si asa e f greu. Are timp sa munceasca dupa aia pana la 65 ani. Sambata si duminica te odihnesti, ba chiar uneori mai inveti pentru ca nu iti ajunge timpul in saptamana, nu e asa simplu. Eu aveam 7 materii la facultate la informatica, nu aveam timp de altele prea mult, in saptamana mai aveam 1-2 ore libere pe zi poate, iar in weekend ma relaxam da uneori si atunci mai lucram ceva la programare.

| VoicuAntonio96 explică (pentru Violleta2022):

Tocmai asta e problema ca si-a tot cautat job si nu a gasit nicaieri, ce gasea era doar fulltime si nu mai apuca sa ajunga la scoala si de astea m-am oferit sa o ajut o perioada sau macar sa-si repare masina ca sa poata sa continue cu scoala

| Violleta2022 a răspuns (pentru VoicuAntonio96):

Eu nu m-am referit la joburi full time, ci la cele de weekend, ca vanzatoare sau chelnerita, ca se gasesc peste tot asemenea joburi de weekend.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai de ce? Timpul ala de ce sa nu-l foloseasca recreativ? Cartea e grea, e destul cat esti in scoala. Stiu ca nu te-ai referit la full, dar nu conteaza. O sa raspund si la ce a zis CristiDinBucuresti, ca omu nu accepta alte opinii si in general nu mai da ocazia sa fie contrazis, asa la general zic, eu am finalizat o fac la 38 ani asa ca la 25 ce? Multi fac si la 27, 30, 35, depinde de caz.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru ca nu-ti poti obliga parinti sa-ti dea si bani de benzina, reparati si altele, cand deja fac un efort sa plateasca intretinere si mancare pentru tine.
Tu vrei s ate recreezi, in loc sa muncesti sambata si duminica, dar vrei sa pui doia oameni in varsta sa-si ia un al doile ajob, ca sa munceasca pentru tine, asa-i?
Atunci de unde sa aiba parintii bani sa-ti repare si masina sau sa-ti dea si de imbracat?
Nu mi se pare deloc normal ca tu (ma rog, fata in cauza) sa stea pe spinarea parintilor, cand la 25 de ani este tanara, puternica si sanatoasa, putand sa-si ia de munca, fara probleme, asa cum fac milioane de tineri. Unii chiar fac caultatea la seral sau chiar la fara frecventa si in timpul zilei muncesc, asadar corect si normal sa se sacrifice pentru propriul lor viitor.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

E normal sa te ajute părinții dacă au cu ce, dacă nu au trebuie sa găsești singur soluții. Și pe mine m au ajutat părinții fiindcă își permiteau, dar am avut colegi care au ajuns ei sa și ajute părinții financiar, depinde cine are, în familie normal este sa ne ajutam între noi necondiționat dar sa și putem

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca parintii nu au bani atunci ai dreptate, eu ziceam in contextul in care au si nu vor. Insa e f greu sa si inveti sa si muncesti. Nu toata lumea poate trece prin asta, trec unii mai tari. Altfel cred ca deja facea ce ai zis tu. Dar e f bine asa, imprumuti acum si restitui cand muncesti, dar sa ai timp de invatat si sa mai ai si viata in anii de studiu, ar trebui sa fie un sistem de imprumut pentru studenti cumva. Asa e in Germania, daca parintii nu au, iti da statul cam 600 Euro lunar, si cand vei munci restitui jumate din suma inapoi. Daca vrei mai mult se duc la munca si acolo cum zici tu.

In mod normal o tara care se respecta isi ajuta desteptii sa invete, nu ii pune la munca, ca oricat ai zice, unu care si munceste, nu se mai poate pregati la fel ca ala care nu, calitatea scade, esti om, obosesti, stres, epuizare, e una sa iei 9 si alta sa iei 6 ca note, e doar un exemplu. De munca ai timp toata viata. Dar lasa-l sa invete si o sa ai oameni pregatiti sa tina tara sus. Nu sa incurajezi scaderea calitatii prin epuizare. Si asa la politehnica multi stateau cu picioarele in ligheanu cu apa rece sa nu adoarma, ca aveau asa de invatat ca era jale, si erau fara munca, damite ce zici tu acolo, inseamna ca nu sti ce e aia o politehnica adevarata, sa iesi un inginer bun, cate materii durere sunt acolo de abia ai timp sa faci fata. Se vede ce pregatiti sunt milioanele astea de tineri, sunt varza. Veneai acasa si invatai, uneori invatai si noaptea, si tu mai vrei si munca pe langa?

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Da, dar sa vedem si pregatirea celui care nu avea ragaz de relaxare, de incarcare a bateriilor, sa vedem care e mai de calitate dupa aia? Ca la profile grele, daca muncesti, adios, ori iei un 5 deci esti praf, ori zbori. Pai cum erau liceele la seral? Invatau aia fff putin acolo. La zi fara sa vrea un elev stia mai multe ca statea dracu orihnit in clasa aia, avea si timp de teme dupa scoala, deci automat lucra si acasa, invata. Statul e de vina de fapt, nu parintii, ca daca n-au, n-au, si aia e. Statul trebuie sa asigure capabilii sa invete decent fara alte activitati in afara de relaxare in timpul foarte putin care ramane oricum.

| Mosotti a răspuns:

Normal ca mi-as fi ajutat prietena financiar daca era nevoie, asa cum as fi avut si de la ea pretentia sa o faca la nevoie fie ca imprumut sau nu, adica sa ne ajutam cu orice e nevoie. Faptul ca nu accepta, aici are o bila neagra, scoala trebuie continuata, sa iti dea dupa aia inapoi, zi asa, si va accepta. E la facultate? Faptul ca dai cu imprumut, aia nu e materialism, si ea ar trebui sa stie asta. Sa accepte, ca banii aia se mai fac, ii da inapoi, dar daca pierde scoala s-a nenorocit definitiv, nu o mai reiei cu una cu doua.

| VoicuAntonio96 explică (pentru Mosotti):

I-am spus si asa ca ii voi da sub forma de imprumut dar imi tot spune ca dupa aia nu o sa mai vreau sa ii iau inapoi si chestii de genul asta si chiar nu stiu cum sa fac sa o ajut ca pierde scoala si dupa aia nu stiu cum o mai poate face pe viitor.

| Mosotti a răspuns (pentru VoicuAntonio96):

Atunci este alegerea ei, respecta pana la urma si aia este, nu ai ce face, ca daca insisti s-ar putea sa ii faci rau (paradoxal), ca ea vede negativa chestia asta si se va simti prost paaana eventual ai primi banii inapoi, asa e mai impacata cu ea insasi, fiecare cum isi asterne asa doarme, isi asuma decizia, nu e copil de 3 ani.

| Emma30555 a răspuns:

Sunteți doar de 4 luni împreună, e frumos ca vrei sa o ajuți, poate o vei face dar cu sume mai mici, totuși cred ca ea judeca bine ca își dorește sa se descurce singura

Răspuns utilizator avertizat