| IoSiAtat a întrebat:

Salut,TPU happy! Sunt impreuna cu prietenul meu de 1 an si jumatate ..am 16 ani happy ..si zice ca sa o fac cu el ..sunt virgina happy..si nu mi-e frica dar ..nu as vrea de la varsta asta + ca nu am asa mare incredere in el dar el spune ca ma iubeste si chiar isi doreste sa o faca cu minee. dar straight face... ( va rog fara raspunuri ironice happy. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spune-i ca ti-a zis un medic (eu chiar sunt medic) ca varsta minima de la care o femeie isi poate incepe viata sexuala, din punct de vedere medical, este de 17 ani si jumatate si roaga-l sa amanati orice discutie pe subiect pana atunci. Daca te iubeste cat de cat, te va astepta

13 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Daca dupa 1 an jumate nu ai incredere in el, nu trebuie doar sa il refuzi, ci si sa te desparti de elhappy ( dar mai intai asteapta un cadou de Craciun si apoi) laughing

| XyYx a răspuns (pentru Purec):

laughing)) tare asta cu cadoulrolling on the floor

| IoSiAtat explică (pentru Purec):

laughing)!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare normal să își dorească după atâta timp.
Dacă nu vrei, nu o fă. Acum o să vină masculinii să îmi spună „dar vai, săracul tip și-a ținut organul în frâu atâta vreme și fata are doar fițe...". Nu e chiar așa! În dragoste ții mai puțin cont de nevoia ta și mai mult de a partenerului, iar el ar trebui să te înțeleagă, mai ales că ești virgină. Spune-i să te aștepte măcar până când faci minimul admis medical (vezi sfatul Brigaelei).
Baftă!

| December a răspuns:

Pai aici pot privi lucrurile din 2 directii :
1. Dupa 1 an si jumatate de relatie e normal sa vrea si el asa ceva. E totusi 1 an jumate! nu o luna-jumate! daaar acum vine punctul 2
2. La 16 ani poate e un pic cam devreme cum spui si tu. Plus ca daca nu ai incredere deplina in el e mai bine sa mai astepti. Dar intr-un an jumate ar cam trebui in linii mari sa vezi ce fel de persoana e.
Nu stiu cati ani are el. Ma gadandesc ca e mai mare.

| mickidutza a răspuns:

Pai daca nu ai mare incredere in el, spune-i k nu esti pregatita si k vrei sa mai astepti. fa ce iti cere inima. eu am inceput de la 13 ani si acum am 16, si nu mi-a parut rau. in continuare sunt cu el. succes.

| CristianAnonymous a răspuns:

Buna IoSiAtat te inteleg prin ce treci si nu vrei sa iti superi prietenul dar si eu sunt doctor si iti zic ca nu e bine sa faci asa ceva inca. Mai poti astepta inca un an daca nu vrea inseamna ca el vrea doar sa faca dragoste cu tine si apoi sa se desparta daca nu inseamna ca tine la tine.
Mai asteapta un an happy

| Gg26 a răspuns:

Pentru ca ai 16 ani si nu ai incredere in el sunt 2 motive clare. El trebuie sa inteleaga clar cum sta treaba, si daca intelege intelege daca nu nu, daca te iubeste pe cat spune mai poate astepta pana iti schimbi parerea despre el. Dar nu ii spune asta spune-i doar ca varsta te trage spre a nu vrea asta, daca el stie pe altele mai mici care o fac usa ii e deschisa, sa nu-ti fie rusine sa-i spui asta, si cum el nu v-a avea alta varianta tot te v-a astepta.

| Stonely a răspuns:

Explicai ca nu esti pregatita va intelege.Credema

| IoSiAtat explică:

Va multumesc happy! vreau sa va spun celor care nu ati inteles. am incredre in el dar nu indeajuns incat sa ajung la pasul asta! Prefer sa se desparta de mine pentru ca nu o fac cu el..decat sa o fac si dupa aceea sa se desparta de mine happy. dupa 1 an jumatate il cunosc.dar nu am inca incredere in el ..atat de mare cat pentru a-mi incepe viata sexualawinking

| Anonymulllll a răspuns:

Incepeti viata sexuala dupa varsta de 18 ani, chiar si 20 nu e nici o problema. De sex ai timp toata viata dupa aia happy, Daca iti incepi acum viata sexuala sigur o sa regreti mai tarziu un motiv dintre ele va fi ca tiai inceputo cu un nemernic!, altu ar fi ca s-ar putea sa suferi in timp de anumite probleme fiziologice ca ai inceput sa fac ceva inainte de termen. Asa cum o spus si Medicul din primul posthappy

| Anonymulllll a răspuns:

Incepeti viata sexuala dupa varsta de 18 ani chiar 20 ani, o sa ai timp de sex nu e streeshappy, daca incepi la varsta acea frageda poti avea probleme fiziologice in viitor. asa cum o spus Medicul din primul post