| anonim_4396 a întrebat:

Vin cu o mica nelamurire. Eu cu iubita mea am facut sex ultima data pe 22 februarie. De atunci, pana acum nu am mai avut vreun contact sexual. Pe 7 martie ei i-a venit cum ar fi trebuit, i-a tinut normal, totul a fost ok. Problema este ca luna asta i-a întârziat cam o saptamana si a durat 3 zile, iar la ea tine normal 5 zile. Pe langa toate astea i-a venit de un rosu deschis, aproape de roz, iar ei normal ii venea de un rosu mai inchis. Ca si cantitate i-a venit normal, doar in ultima zi mai usor. Tin sa spun ca pana acum am facut sex doar protejat, si am verificat de fiecare data prezervarivele. Stiu ca o sarcina este destul de imposibila dar vreau sa aud si parerile voastre. Din ce cauza i-a venit asa luna aceasta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in cazul celui mai bine pus la punct si perfect functional organism feminin, uneori in anumite cazuri/situatii, se pot produce dereglari hormonale de la minore la destul de grave/severe pe parcursul unui ciclu menstrual astfel ca si in cazul ciclului menstrual de tip REGULAT pot sa apara abateri in +/- de cateva zile care pot ajunge uneori chiar si la 7-10 zile intarziere. Astfel ca si in cazul iubitei tale s-a produs in mod sigur a avut loc o asemenea dereglare a activitatii hormonale si intr-o asemenea situatie ciclul menstrual anterior, s-a ELONGAT cu cele circa 7 zile de prelungire/intarziere. Nu ai specificat mimic in privinta ciclului menstrual, adica a tipului sau, daca ciclurile menstruale avute pana in prezent au fost sau NU mereu REGULATE. Doar in cazurile in care NU se poate stabili precis ZIUA OVULATIEI nu se poate determina nici ziua exacta/precisa de pornire a menstruatiei. Data ovulatiei si implicit si data pornirii menstruatiei care sunt 2 procese direct legate intre ele, sunt stabilite si dirijate strict hormonal, si din acest motiv intarzierea NU este urmarea unui factor extern. Stresul NU poate modifica activtatea glandelor endocrine, deci este o prostie sa se sustina o asemenea utopie. In cazul iubitei tale in mod absolut sigur si précis, este vorba pur si simplu de o dereglare a activitatii hormonale. In privinta numarului de zile de sangerare menstruala, trebuiesa stii ca acest aspect NU are absolut nicio importanta sau vreo relevanta fiindca este in directa legatura si este conditionata doar de marimea ca si dimensiuni a ENDOMETRULUI care este expulzat/eliminat din organism prin procesul menstrual. De asemenea, fluxul zilnic de menstra eliminata, textura, aspectul, mirosul si mai ales culoarea acesteia, NU au absolut nicio importanta fiindca toate aceste aspect tin de anumite particularitati care se pot modifica de la un ciclu menstrual la altul. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Un ginecolog i-ar da cel mai bun răspuns.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil are o dereglare hormonala. Ginecologul ei o poate ajuta

| MihaiNicu23 a răspuns:

Din cauza unei dereglari hormonale, iar garvida nu are cum sa fie ca i-a venit ciclul, daca avea mici sangerari timp de 3 zile de culoare maronie atunci se vorbea de o eventuala sarcina.

| gabriielaaa a răspuns:

Nu-ti fa griji nu e nici o sarcina prevetiv sa-si faca test dar mai intrzie din diferite motive si tine si mai putin tot din diferite motive

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu poate fi vorba de o sarcina daca i-a venit menstruatia indiferent de culoarea acesteia si atata timp cat e normala cantitativ si ca durata.

| artemidak a răspuns:

Nu e insarcinata!
E doar o problema hormonală!
E doar o coincidenta ca s-a întâmplat totul acum...
Cel mai bine ar fi sa mai aștepte încă o luna(pana mai are o menstruație)și dacă e tot așa sa meargă la medic!