| andreeamateas a întrebat:

Am o nelamurire. Din luna decembrie eu si sotul meu încercam sa avem un copil. In luna februarie mi-a venit menstruatia in data de 10, în luna martie trebuia sa imi vina mantruatia tot in 10 ( nu am un ciclu menstrual la 28 de zile dar in fiecare luna imi venea in aceeasi data) si mi-a intarziat pana pe data de 16, in 15 martie am facut un test de sarcina dar a iesit negativ, in 16 dimineata a inceput sa imi curga ca si o scurgere rozalie din data de 17 mi-a curs mai mult si m-a tinut pana pe 21 martie. In aprilie normal trebuia sa imi vina pe 10 dar tinand cont ca in martie mi-a intarziat pana pe 16 am asteptat sa imi vina in 16 aprilie dar azi suntem in 19 si inca nu mi-a venit. Am facut azi un test de sarcina si a iesit negativ. As putea fi insarcinata? Va rog sa ma ajutati, imi doresc foarte mult un copil. Pana luna viitoare nu pot sa merg la medicul ginecolog pentru ca nu sunt în tara.
Va multumesc si astept raspunsuri.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Penultimul ciclu menstrual a fost intre 10.02.17 - 15.03.17 = 34 de zile iar urmatorul ciclu 16.03.17- 19.04.17 = 35 de zile. Ar fi fost foarte util sa fi precizat data de incepere a menstruatiei si in lunile Decembrie si Ianuarie pentru a avea o imagine mai completa si precisa a ultimelor 4 cicluri menstruale. Doar asa ar deveni posibila o analiza care probabil sa fie apropiata de realitatea concreta si astfel sa se poata stabili un posibil sau probabil tipar al perioadelor fertile. Din datele prezentate nu se poate trage o concluzie si ca atare nu se poate formula nici macar un raspuns chiar si foarte putin probabil/incert. Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie catusi de cat corect, acesta de regula trebuie facut dupa trecerea a 5-7 zile de intarziere a menstruatiei. In cazul tau din datele prezentate nu se poate stabili o astfel de data. Prezinta daca poti si ai date certe si exacte data de incepere a menstruatiilor produse in lunile noiembrie, decembrie si ianuarie si asa este posibil sa se poata da un raspuns catusi de cat apropiat de realitate. Multa sanatate!