| Mara987865 a întrebat:

Am o nelamurire. Din luna decembrie eu si sotul meu încercam sa avem un copil. In luna februarie mi-a venit menstruatia in data de 10, în luna martie trebuia sa imi vina mantruatia tot in 10 ( nu am un ciclu menstrual la 28 de zile dar in fiecare luna imi venea in aceeasi data) si mi-a intarziat pana pe data de 16, in 15 martie am facut un test de sarcina dar a iesit negativ, in 16 dimineata a inceput sa imi curga ca si o scurgere rozalie din data de 17 mi-a curs mai mult si m-a tinut pana pe 21 martie. In aprilie normal trebuia sa imi vina pe 10 dar tinand cont ca in martie mi-a intarziat pana pe 16 am asteptat sa imi vina in 16 aprilie dar azi suntem in 20 si inca nu mi-a venit. Am facut ieri un test de sarcina si a iesit negativ. As putea fi insarcinata? Va rog sa ma ajutati, imi doresc foarte mult un copil. Pana luna viitoare nu pot sa merg la medicul ginecolog pentru ca nu sunt în tara.
Tin sa mentionez ca am mai pus intrebarea asta ieri pe vechiul cont doar ca nu mai imi da voie sa dau raspunsuri și mi-am facut un cont nou.
In luna noiembrie mi-a venit menstruatia pe data de 12, in decembrie pe data de 10, in ianuarie tot pe data de 10, in februarie la fel pe data de 10, in martie pe data de 16 ( mi-a intarziat 6 zile), iar in aprilie inca nu mi-a venit. Va rog sa ma ajutati, azi am avut stari de greata toata ziua, spre seara am si varsat. Chiar nu mai stiu ce sa cred, daca sunt sau nu insarcinata. Va rog din suflet sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

12.11.16 - 09.12.16 = 28 de zile; 10.12.16 - 09.01.17 = 31 de zile; 10.01.17 - 09.02.17 = 31 de zile; 10.02.17 - 16.03.17 = 35 de zile; 17.03.17 - 20.04.17 = 35 de zile; Din analiza ultimelor 5 cicluri menstruale rezulta foarte clar ca ciclul tau menstrual este NEREGULAT si din acest motiv nu sepoate determina cu precizie momentul ovulatiei si nici perioada fertila a fiecarui ciclu si de asemenea nici data preconizata/presupusa a urmatoarei menstruatii. Acea sangerare care s-a produs intre 16 si 21 Martie fiindca s-a manifestat pe parcursul a 6 zile in mod normal ar indica ca a fost vorba/ca a reprezentat un proces menstrual normal chiar daca menstra a fost oarecum atipica, fiindca o sangerare peste sarcina sau asa numita menstruatie falsa nu se produce pe o perioada atat de lunga si nici cu eliminare de cantitati de menstra ca si cele precizate de tine "din data de 17 mi-a curs mai mult si m-a tinut pana pe 21 martie." Din acest motiv formularea unui raspuns cert, sigur si corect devine discutabil/putin probabil. DOAR/NUMAI Un test de sarcina efectuat in acest moment ar indica cu precizie daca a fost fecundat sau nu ovulul produs in ciclul menstrual anterior in data de 1 sau 2 Martie si in cazul in care rezultatul ar fi unul POZITIV atunci sarcina ar avea deja aproape 7 saptamani si starile de rau, de greata aparute ar fi/ar reprezenta de fapt niste simptome de sarcina care pot sa apara de regula dupa ce sarcina depaseste 6 saptamani. DE asemenea in cazul in care rezultatul testului ar fi NEGATIV, atunci o sarcina s-ar putea forma doar prin fecundarea ovulul care a fost produs in actualul ciclu menstrual in jurul zilelor de 7-9 aprilie si a carei depistare s-ar putea face printr-un nou test de sarcina efectuat peste 7-8 zile. In concluzie incearca sa faci astazi un test de sarcina sau daca poti un test beta-hCG printr-o analiza de sange. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| gazza01 a răspuns:

Poti avea si o raceala sau o infectie sau un chist ovarian care provoaca aceste dereglari. Mie mi-a intarziat menstruatia si 2 luni si tot nu eram insarcinata. Raspunsul clar il vei gasi la un control!

| katajkvs a răspuns:

Dacă încă nu are "fetusul" o lună, testul îți iese negativ. Mai fă un test peste o săptămână sau chiar două. Dar dacă ți-a fost greață și ți-a întârziat și menstruația e foarte posibil să fi însărcinată!

| Mara987865 explică:

Am mers la farmacie si am luat un test de sarcina. Doamna de acolo mi-a recomandat testul la minut tip banda. Cand l-am desfacut sa il fac avea o linie rozalie dupa ce am bagat testul intr-un paharel cu urina a mai aparut o linie mai inchisa la culoare ca si prima dar mai groasa. Am citit testul dupa 5 minute si erau cele doua linii( prima era cea subtire care era acolo de dinainte sa fac testul si a doua a aparut la cateva secunde dupa ce am colectat urina ). Va rog sa ma ajutati. Prima linie era linia de control sau cea mai groasa care a aparut dupa ce am colectat urina? Sunt sau nu insarcinata?