| jony01 a întrebat:

vreau sa stiu daca de la masturbare iti apar cosuri pe fata? adica daca nu m-am mai masturba mi-ar disparea. (am 16 ani) funda!

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

"Cosurile apar intr-adevar la inceputul pubertatii si, la sfarsitul ei, incep sa dispara.
Sunt provocate in oarecare masura de hormonii sexuali care n-au o secretie suficient de bine reglata la pubertate. Dar masturbarea nu va regla aceasta secretie.
Secretia hormonilor sexuali si raspunsul organismului la ei vor fi complet puse de acord la sfarsitul perioadei pubertatii. De obicei, tot atunci ne incepem viata sexuala.
Este doar o coincidenta ca aproximativ in aceasta perioada cosurile incep sa dispara."

Dr. Georgescu Cristian spune pe www.sfatulmedicului.ro ca "desi la 12-14 ani apar cosurile, nu exista o legatura clara de cauza efect intre masturbare si aparitia cosurilor. Acestea sunt cauzate intr-o anumita masura de variatii ale hormonilor sexuali, dar masturbarea nu va influenta acest lucru."

Asadar, este pura coincidenta si indiferent daca si cat te masturbezi, consulta un dermatolog ca sa-ti tratezi acneea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fa si tu experimente, freaco o luna si numara cosurile, nu o mai freca o luna si numara cosurile. la sfarsit trage concluzia

| Fatamuntilor a răspuns:

NU are nici o legatura masturbarea cu cosurile tale!
Sfat! trateaza cosurile!

| Ycu a răspuns:

Iti apare a 3 a tzata.

Răspuns utilizator avertizat
| Stanescu_Claudiu_1989 a răspuns:

Daca ai inceput sa te masturbezi atat de des... o sa mori... corpul tau s-a obisnuit asa!

| iGeniuxXx a răspuns:

FUFUTU ba nu are legatura...
dar daca iti da placeri masturbeaza-te