| AndaCrst a întrebat:

Salut tuturor! Am nevoie de putin ajutor! Astazi am facut dragoste cu iubitul meu, si fiind virgina m-a durut foarte tare dar nu a curs nici o picatura de sange. Nu a intrat de tot pentru ca atunci cand incerca asta, la un moment dat ma durea extrem de tare si il impingeam inapoi. Cred ca atunci era momentul cand ar fi trebuit sa se rupa himenul. A folosit si prezervativ si nici nu si-a dat drumul in mine, ci afara. Dupa contact am vazut ca aveam un lichid in zona intima, si arata ca si sperma. si am vorbit cu el despre asta si mi-a spus ca prezervativul nu s-a rupt iar el nu si-a dat drumul in mine si nici macar nu si-a dat drumul atat cat lichid era pe mine atunci. Si-a dat putin, pentru ca isi mai daduse odata inainte. Intrebarile mele sunt urmatoarele : Daca nu a curs nici un pic de sange, e posibil sa nu mi se fi rupt himenul? Si lichidul acela ce putea sa fie? Nu va bateti joc va rog, chiar ma streseaza lucrul acesta. Si in seara asta voi merge si la dr mea ginecolog sa ii explic toata situatia, dar pana atunci am nevoie de pareri..multumesc.

Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

Lichidul era de la tine. Himenul uneori nu se rupe din prima incercare. E nevoie de un act sexual mai intens. Te sfatuiesc sa te informezi mai mult, cu privire la metodele de contraceptie si la modul in care-ti functioneaza propriul organism (calculeaza-ti data la care-ti vine menstruatia, durata menstruatiei etc). Sunt niste cunostinte necesare, fiindca esti femeie. Si ca femeie, esti expusa la nenumarate probleme: afectiuni ginecologice, sarcini nedorite, avorturi. Sexul nu inseamna doar placere, ci si responsabilitate. Un pas gresit, si te trezesti de gat cu un copil pe care nu ti-l doresti, si la o varsta cand n-ai cu ce sa-l intretii.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu mai ești virgină, nu este obligatoriu să curgă sânge; poate fi lichidul de lubrifiere care apare în mod natural în timpul actului sexual.
Mergi la ginecologie.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că mai eşti virgină ( nici dpdv fizic )!
Este suficientă o penetrare ce 2-3 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

În privinţa acelui "lichid" ( care era pe tine ), NU am cum să mă pronunţ :(

Depinde de aspect, miros, etc.
Oricum, prezervativul TREBUIE să-l verificaţi împreună :)

Toate cele bune.

| ywar a răspuns:

Stai linistita in privinta ruperii himenului... se va rupe el la urmatoarele acte sexuale. Acel "lichid" nu este altceva decat "lichidul" secretat de vaginul tau, lichid de excitare.

| Seepty a răspuns:

Inca mai esti virgina daca nu s-a rupt himenul, si atunci cand se va rupe iti va curge putin sange.

| IepurasPerfect a răspuns:

Din moment ce ai facut asa ceva, nu te mai poti numi virgina, pura, fecioara. Dpdv fizic e posibil ca himenul sa fie elastic si sa nu se fi rupt, de asta nici nu a curs sange.