| Moiceanu_Andrey_1998 a întrebat:

vreau sa va spun ca am devenit obsedat de masturbare, zilnic la masturbez.Cum pot scăpa de aces obicei si mereu vreau sa mă excit.Va rog ajutati-ma nu mai vreau sa mă masturbez zilnic o data la o saptamana măcar. Sunt băiat si am 15 ani.

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Bravo, esti un baiat destept, iar lucrul acesta insemna ca vrei sa preiei controlul asupra reptilei.
Creierul reptilian cate te face sa actionezi ca o reptila ci nu ca un om.
Pentru acesta este nevoie de stapanire de sine, abstinenta, cu timpul se va intari cortexul prefrontal.
Acesta trebuie sa il stimulezi ca daca nu, nu se dezvolta.
Pe langa infranare mai este necesara schimbarea mentalitatii.
Uite aici unele vereste biblice, si incearca sa faci asa cum spune aici:
Ecclesiasticul 9:8 Întoarce-ţi ochii de la femeia frumoasă şi nu-ţi opri privirea la frumuseţea străină. Cu frumuseţea femeii mulţi s-au rătăcit, căci din aceasta iubirea se aprinde ca un foc.
Aici spune sa nu te uiti la o femeie frumoasa pentru ca pe multi i-au facut sa se ratacesca, si se aprinde dragostea ca un foc.
Ecclesiasticul 25:28-30
De la femeie este inceputul pacatului si prin ea toti murim.
Nu da apei loc sa iasa, nici femeii rele putere asupra ta.
De nu umbla dupa mana ta, de la trupul tau departeaz-o.
Trebuie sa o indepartezi de la trupul tau, pentru ca se aprinde ca un foc.
Daca fata te iubeste cu adevarat, doar atunci trebuie sa permiti, acesta pasiune.
Acesta intelepciune daca o pui in practica, iti va schimba mintea, vei avea o minte realista si un corp sanatos

40 răspunsuri:
| Seba2013 a răspuns (pentru Radu284):

Auzi, cica daca nu te asculta, trebuie sa scapi de ia.
Da ce, trebuie sa te asculte? rolling on the floor
Daca fata nu vrea sa se relationeze, trebuie departata.

| Radu284 a răspuns (pentru Seba2013):

Bai, eu te-am intrebat ceva, inteligenta planetei. Zi-mi de ce nu omori cu pietre pe oamenii care comit adulter. Ca asa zice legea din vechiul testament. Daca legile din vechiul testament sunt valabile, atunci trebuie sa fie TOATE valabile.

Si in noul ce mi-ai aratat ma? Unde mi-ai aratat ca in noul testament zice Isus ceva de masturbare?

Tu esti sanatos la cap? Cum penisul meu vrei sa-ti demonstrez de ce drogurile dau dependenta, daca nici cei care studiaza asta nu stiu exact raspunsul.

| Seba2013 a răspuns (pentru Radu284):

Matei 5:17 Să* nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.
Isus nu a spus sa comitem aduler, intelegai?
A spus doar sa nu mai dam cu pietre!
A nu a venit sa desfinteze, ci sa implineasca.
Am trecut la alta treapta, acuma suntem mai avansati, nu mai omoram.
A avansa, nu insemna a elimina legea in totalitate, intelegai?

Da ma tu te masturbezi, gandindute la pietre:
Nu ai fantezii cu femei?
Acele fantezii, sunt considerate pacate cu inima.
Intelegai?

Deci tu stii ca drogurile dau dependenta, dar nu stii cum.
Dar esti sigur ca sexul nu poate da dependenra.
Pffff, toata lumea stie de ce drogurile dau dependenta.
Este din cauza sistemului de recompensa si a dopaminei in cantitati mari.
Pana una alta, citeste aici:http://www.asam.org/for-the-public/definition-of-addiction

| Radu284 a răspuns (pentru Seba2013):

Mai omule, legea veche zicea ca trebuie sa dai cu pietre. Isus a zis ca sa nu mai dai cu pietre. Intelegi? Normal ca a schimbat lege veche.

Te-am intrebat acum cateva posturi o intrebare: Daca cand ma masturbez, nu ma gandesc la femeie? Poate am un fetish cu suruburi. Sau cu barbati. Sau cu animale. Etc. Atunci e OK sa te masturbezi?

Cat despre droguri, si ce cauzeaza dependenta, ma bucur ca stii tu asa bine, si ca toata lumea in afara de mine stie... Oh, wait, mai sunt unii car enu stiu exact totul: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2851032/

Uite: "We do not yet have complete answers to these questions, but we have learned a great deal."

Daca te obosesti sa ctesti tot articolul, o sa vezi ca desi dopamina are un rol important, nu este singurul lucru ce provoaca dependenta la cocaina. Pentru ca altfel si mancarea buna, sau sexul foarte bun ar produce aceleasi efecte ca si cocaina...

| Seba2013 a răspuns (pentru Radu284):

No, de aceea nu mai dau cu pietre.
Ti-e clar?
Pe mine ma intereseaza ordinea si subiectul care il dezbate biblia.
Nu ma intereseaza suruburile, ci ceea ce scrie acolo.

Aaa da, deci nu stii de ce drogurile cauzeaza dependenta?
Te descalifici singur, pentru ca nu exista nu stiu!
Stiinta de astazi este bazate de probe, nu pe mistere.
Hehehe, deci stiintificii, cand afirma ca drofurile dau dependenta au probe.
Intelegai?
Deci, te mai intreb odata.
De ce drogurile dau dependenta?
Este un mister sau exista probe?

| Radu284 a răspuns (pentru Seba2013):

Tu citesti ce scriu eu?

Daca nu dai cu pietre, si vechiul testament zice ca trebuie sa dai cu pietre, atunci tu nu urmezi invataturile vechului testament si gata!

"Nu ma intereseaza suruburile, ci ceea ce scrie acolo."

Ok, deci e OK, din punctul tau de vedere, sa fac laba gandindu-ma la suruburi?

"De ce drogurile dau dependenta?
Este un mister sau exista probe?"

Ai citit ce am scris mai sus? ti-am aratat, cu link chiar, ca nu se cunosc exact toate mechanismele in legatura cu dependenta drogurilor. Ce vrei mai mult de atat?

| Seba2013 a răspuns (pentru Radu284):

Daca nu dai cu pietre, si vechiul testament zice ca trebuie sa dai cu pietre, atunci tu nu urmezi invataturile vechului testament si gata!
Daca vechiul testament spune sa dau cu pietre, eu dau.
Dar pentru a da, trebuie un motiv, nu?
Motivul se cheama adulterul, nu?
Deci repeta adulter, si pietre.
Apare Isus si spune:
Nu am venit sa elimin adulterul, am venit sa elimin aruncatul cu pietre!
EL a eliminat aruncatul, nu vechiul testament.
Daca elimina vechiul testament, trebuie sa elimine SI ADULTERUL!
OK?

Ok, deci e OK, din punctul tau de vedere, sa fac laba gandindu-ma la suruburi
Daca intelegeai principiul acestei porunci, nu mai faceai nici cu suruburile.
Dar eu spun ca te arunci de la 4, ca in biblie nu scrie sa nu te arunci.

Ai citit ce am scris mai sus? ti-am aratat, cu link chiar, ca nu se cunosc exact toate mechanismele in legatura cu dependenta drogurilor. Ce vrei mai mult de atat?
Omulte, pentru a considera cocaina adictiva, iar mancarea nu, trebuie sa existe o proba.
Nu poti AFIRMA CA COCAINA ESTE ADICTIVA-----FARA----UN------ARGUMENT----LOGIC-
CAnd afirmi asa ceva, trebuie responsabilitati.
Cum demonstrati ca cocaina este adictiva?
Pana una alte citeste aici, pentru ca acestia vorbesc mai clar:
http://www.drugabuse.gov/......rugs-brain
CIteste in special paragraful acesta: What happens to your brain if you keep taking drugs?

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Acest paragraf, nu acela:Why are drugs more addictive than natural rewards?

| Seba2013 a răspuns (pentru Radu284):

Daca nu intelegi engleza, uite aici pe romana:http://semneletimpului.ro/......oguri.html

Te astept cu dovezi, nu accept mistere.
Ca sa spui ca drogurile sunt adictive, trebuie sa ai o proba, o astept, baiete.

| doctorandus a răspuns:

Si, intrebarea intrebarilor, ce zice ASAM despre porno sau masturbare?

Daca ne luam dupa https://www.google.com/......ps?/search rezulta ca ASAM nu zice mare lucru despre pornografie.

Acelasi lucru pentru https://www.google.com/......ps?/search