| Bubico90 a întrebat:

Am 12 ani si ma masturbez foarte mult.Stiu ca am o varsta mica si n-o sa ma redeti dar nu stiu ce sa fac.Am devenit obsedat si nu stiu cum sa scap.Tot spun ca n-o mai fac dar pana la urma o fac.O fac zilnic. Ajutati-ma.

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ar trebui sa ai nici un motiv de ingrijorare fiindca in marea lor majoritate atat tinerii cat si adultii indiferent daca sunt baieti sau fete, practica masturbarea chiar daca neaga cu vehementa. Sanatate!

| mihai69 a răspuns:

O să scapi când mai crești și o să ai o parteneră cu care să faci sex. Și poate chiar și atunci o să mai faci din când în când câte o frecție.
E ceva perfect natural și normal; cam același lucru îl făceam și eu la 12 ani, și la început și eu mă temeam că nu fac un lucru chiar OK, mai ales că toată lumea îmi spusese până atunci că nu e bine să mă joc cu penisul, încă din copilărie. Din fericire, am dat peste o (foarte rară pe atunci) carte de educație sexuală și m-am luminat.
Așadar, nu te mai stresa: fă-o când ai poftă, fără remușcări. Dar ai grijă mereu la igienă - spală-te pe mâini și pe penis ori de câte ori o faci!

| doctorandus a răspuns:

„Coacționar la clinica deschisă de Becali este Virgiliu George Vlăescu, un teolog care promovează intens multe teorii pseudomedicale pe diferite site-uri de extremă dreaptă."
—Alexandra Nistoroiu, PSEUDOMEDICINĂ! Clinica lui Becali face terapie cu vâsc pentru bolnavii de cancer. Febră indusă în tot corpul, ca să "fiarbă" cancerul! Libertatea, 29 martie 2019

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

| Emilian65 a răspuns:

La 12 ani, este cam mult sa te masturbezi zilnic.

| vocea a răspuns:

Salut, iti trebuie multa vointa, incearca sa te gandesti la altceva cand stai in pat uitate la tv sau joaca-te ceva, nu te mai gandi la asta, bafta.

| UzOm a răspuns:

Când îți mai bați puța încearcă să stai cu gândul la faptul că neamurile tale decedate, precum și alte ființe spirituale, stau și te privesc cum te scremi în timp ce te uiți la filme/poze porno.

| RandomStudent a răspuns:

In locul in care o faci, incearca sa faci acel lucru/sa stai in locul respectiv cat mai rar(de exemplu nu o poti face in public, sau daca o faci in baie fa mai rar baie sa nu ai unde sa faci)

| UserulAnonim a răspuns:

Masturbarea este benefică pentru sănătate.
Acum depinde şi de câte ori pe zi faci lucrul ăsta, dar atâta timp cât nu-ţi afectează viaţa socială, autosatisfacerea este binevenită oricând!

P.S. : Nu e nici o ruşine, eu o făceam de la 11 ani.

Fundă?

| Claudiu3078 a răspuns:

Iți dau niste motive pentru care sa nu mai faci? Daca devii depenent de masturbare, o sa ai ejaculare prematura(precoce) care o sa te afecteze in timpul actului sexual. Adica actul va dura foarte putin deoarece iti dai drumul repede. Probabil ai o minte perversa. Nu mai urmarii materiale pornografice si nu mai te gandii la acestea... intr-adevar, e normal sa te masturbezi, dar daca o sa te masturbezi excesiv, cum am spus, te poate afecta

| XNicooxp a răspuns:

Dependenta deja. Ce te faci la 20 de ani daca o ti tot asa? Baiete fa-ti prieteni iesi pe afara cu ei activitati frumoase. Copilarie frumoasa. Nu te mai expune la asa ceva serios, plus ca e prea repede si lasa asta ca se va intampla cu CINEVA nu virtual laughing

| doctorandus a răspuns (pentru XNicooxp):

Http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".