| AlexRO150 a întrebat:

Salutare, am 16 ani si cunosc o fata de cand ma stiu, suntem vecini, ne stim de la 2-3 ani, practic am copilarit impreuna si aseara am dormit in cort eu, sora mea si ea, eu de cand am fost mic aveam un crush pe ea si ea pe mine dar odata cu timpul nu am mai fost sigur dar aseara am privit-o in ochi si mi-am dat seama de ce simt. Am vrut sa o sarut dar mi-am zis ce ar putea sa zica, asa ca nu am facut-o, ne intelegem super bine, e genul de fata cuminte, adica cateodata imi da pe fata niste indicii cum ca m-ar placea alteori contrariul, m-a intrebat aseara daca plac vreo persoana dar nu am putut sa ii spun in fata ca da, tu esti aceea. Stiu ca cine nu risca nu bea sampanie dar oare merita sa risc prietenia noastra? Poate se va supara pe mine sau poate simte la fel, voi ce m-ati sfatui sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă treptat să îți dai seama daca și ea simte același lucru și fă-ți curaj să îi spui. Explica-i că nu vrei sa strici prietenia voastră, dar tu tii destul de mult la ea și din acest motiv ți-ai dori sa o simți mult mai aproape. Pur și simplu spune-i fără reținere ce-ți trece prin cap atunci, dar simultan spune-i ca nu vrei sa distrugi ceea ce-ati clădit pe parcursul acestor ani. Spune-i că simți asta de ceva timp, însă te temeai ca ea sa nu se supere. Spune-i totodată că nu trebuie să aibă un răspuns pozitiv, nu e neapărat să vrea să fiți împreună, nu e necesar sa vă dați mai mult de o îmbrățișare, doar că tu nu mai puteai tine asta in tine și ai simțit nevoia să i-o spui. Așa o emoționezi puțin și nu cred că se va supăra odată ce i-ai spus că o iubești, nu cred că se va destrama prietenia voastră. Daca e emoționată și i-ai transmis aceasta încredere, spun eu, vei primi un răspuns sincer și de la ea.

Răspuns Apreciat de Editori
| adryang78 a răspuns:

Salut!
Dragostea de adolescent poate fi dificilă uneori. E normal și foarte matur din partea ta să te temi că strici prietenia dintre voi, dar nu se va întâmpla asta dintr-un singur sărut. Ia-ți inima în dinți și încearcă, vorbește-i despre ce simți. Dacă uneori ți se pare că te place iar alteori că nu, asta-i din cauză, probabil, că și ei îi este teamă și nu știe cum să-ți vorbească despre ce simte.
Invit-o la o plimbare prin parc, ia-o de mână și deschide-ți sufletul, poate ieși ceva frumos. Vorbește-i din inimă, dacă are aceleași sentimente îți va răspunde, dacă nu, prietenia voastră nu se va sfârși din atâta lucru.
Succes!

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Vorbește cu ea, află ce simte pentru tine.

| Cduncfujndf a răspuns:

Ai grijă ce faci, dacă o să ai o relație cu ea și o să vă despărțiți s-ar putea să nu mai rămâneți prieteni după.