| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am o problema, sunt tare dezorientat si descurajat in acelasi timp.
Am 26 de ani, sunt mai timid de felul meu si introvertit, pana acum am avut doar 2 relatii. Cand eram prin liceu incercam sa vorbesc cu diverse fete, nu ma placea nici una, dar unele m-au evitat, altele m-au tinut doar in friend-zone. Unele dintre fete si-au batut joc de mine cu unele faze, ma abordau stiind ca eu sunt mai timid si imi spuneau ca ma plac si apoi voiau sa ne intalnim si ma puneau sa merg la intalnire si nu mai venea nimeni si apoi imi spuneau ca a fost o gluma, poate pentru ele era gluma, dar pentru mine era un chin, pentru ca m-au atins unde ma durea cel mai mult.
Am avut prima iubita in facultate, un an am stat cu ea, dupa care ea m-a parasit pentru ca sunt mai bleg de felul meu, am cunoscut-o la o petrecere in cadrul unei asociatii studentesti. Dupa despartire am cautat sa mai vorbesc cu diverse fete, dar nu stiam cum sa vorbesc cu ele.
Un baiat mi-a facut cunostinta cu o fata, a doua iubita si am stat cu ea 2 ani si jumatate, am cerut-o in casatorie, dar m-a parasit cu cateva luni inainte de nunta si totul era pregatit pentru nunta. Acum cateva luni ne-am despartit. Sunt inca afectat de despartire.
Am incercat sa vorbesc cu fete, parca nu am curajul sa vorbesc cu fetele de care imi place, nici macar nu am curajul sa o privesc in ochi pe fata de care imi place, sunt prea timid. Nu gasesc vreo fata care sa ma placa asa cum sunt eu. In viata reala cam toate ma pun in friend-zone. Am incercat si pe Facebook, am dat cerere de prietenie unor fete si numai una singura mi-a acceptat cererea si am intrat in vorba cu ea si la un moment dat nu am mai stiut ce sa ii spun si am lasat asa discutia, ca dupa 2-3 zile sa imi trimita ea mesaj si ma intreaba ce fac apoi am vorbit iar cu ea, apoi nu a mai fost activa pe Facebook, pentru ca fix atunci a avut probleme cu Facebook-ul. Asta m-a descurajat total si m-a facut sa nu mai vreau sa vorbesc cu fete ca oricum as face tot parca nu gasesc o iubita.
Sunt descurajat total, parca as fi blestemat, condamnat la singuratate. Adica parca sunt blestemat sa nu pot nici macar sa vorbesc cu vreo fata. Am incercat sa ma izolez, mai mult ies cu baietii si beau aproape seara de seara.
Vreau sa va cer un sfat si nu un sfat despre cum sa vorbesc cu o fata pentru ca am renuntat la asta oricat de mult imi doresc sa ma casatoresc. As vrea niste sfaturi despre cum as putea face sa accept singuratatea. Cum as putea sa accept mai usor faptul ca o sa mor neinsurat? Cum pot accepta faptul ca fetele ma resping? Cum pot sa accept faptul ca sunt predestinat sa fiu singur?
Cum pot accepta mai usor singuratatea?

Răspuns Apreciat de Editori
| Haimah a răspuns:

Hei. In primul rand, te sfatuiesc sa iti asumi asta. Sa iti asumi faptul ca esti timid, e un lucru apreciat (de persoane capabile, bineinteles), dar sa nu lasi sa te controleze atat de mult, pentru ca va deveni o cale usoara pentru ceilalti de a te rani.
Sunt fata, si crede-ma, nu toate fetele sunt la fel. Da, recunosc, majoritatea sunt pe interes, sunt nesimtite, instabile, nu au puterea de a intelege/recunoaste ce vor cu adevarat, tocmai de asta ajungand sa faca decizii radicale pe moment. Tu trebuie sa fugi de fetele de genul. Mai instabile emotional sunt ele decat tine! Continuand, sunt fete nasoale dar sunt si fete bune, intelegatoare, fete care cauta un baiat exact modelul tau. Te asigur ca asa e, desi pare greu de crezut. Dupa ultimele si ultima experienta neplacuta, stiu ca simti ca nu exista, ori e prea dificil sa gasesti acea persoana. Dar intotdeauna, persoana care iti este menita, va veni dupa unul, doua sau 10 esecuri, dupa ce vei fi "calit", caci ultima persoana nu va mai reprezenta o lectie, ci morala ei. Va reprezenta o alinare, vei intelege cu venirea ei de ce cu celelalte nu a mers. Asa, deci..Linisteste-te si nu renunta! Ocupa-te de tine, nu te lua dupa vicii, nu deveni delasator cu ideea ca "vei muri singur". Este cineva acolo pentru tine care te va iubi exact asa cum esti, dar tu ca om, ai misiunea de a arata ca esti vrednic de acea iubire, ca ti-o doresti si ca o meriti. Asa ca, asuma-ti riscul! Nu trebuie neaparat sa cauti obsesiv, frustrat..iesi, iesi cat de mult poti, zambeste, poti glumi ironic despre timiditatea ta, baga-te in seama cu fetele, cand iti este draga o fata NU EZITA sa ii spui, NICIODATA nu stii cand si ea simte ceva pentru tine. Si te rog, nu te ascunde, nu te preface, nu te forta sa pari ceea ce nu esti. Arata-ti emotiile ca sa vezi cine ti le accepta.iar acea fata care ti le va accepta, EA e aleasa!

5 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Te apuci de sala ca sa nu mai fii o fetita bleaga si mananci sanatos.
Ai hormonii dati peste cap.

Acum o sa iti raspunda multi useri si o sa-ti spuna de destin si dumnezeu si sa iti dea alte sfaturi de...

Pe scurt, gaseste-ti hobby-uri, ocupa-te de tine si apuca-te de sala.
Esti controlat de substantele din creierul tau, asa ca degeaba incerci tu sa intelegi ce si cum si de ce, atat timp cat creierul tau pompeaza adrenalina si cortizol in sange in draci.
Fie alegi sa faci ce ti-am spus, fie o sa ramai un trist toata viata ta... simple as that.

| Nyarlathotep a răspuns:

Cauta Tom Leykis pe Youtube si urmareste cate video-uri poti cu el. Vei gasi respunsuri si la intrebarile care nu ti le-ai pus inca. Presupun ca stii engleza, nu?

| Nyarlathotep a răspuns:

Asculta asta: e sfatul care nu l-ai cerut, dar de care ai mare nevoie.
https://youtu.be/SGsuXjtFurI?t=47

| Psihiatrie a răspuns:

Da-le picioare-n gura sa te asculte.

| Psihiatrie a răspuns:

Daca joc metin 25/24h