| Gaabriell a întrebat:

Nu ma pot indragosti de nici o fata deoarece vad o dezamagire in fiecare fata pe care o intalnesc pentru ca atunci cand mi-am facut pentru prima data o prietena in ultimul an de liceu, aceasta m-a parasit dupa numai 3 saptamani.

Ea a fost prima fata pe care am tinut-o de mana, pe care am imbratisat-o si desi ea stia lucrurile acestea ea m-a lasat iar pentru mine dezamagirea a fost asa de mare incat nu m-am mai putut indragosti de nici o fata.

De fiecare data cand ma mai saluta o fata prin oras, las capul in pamant si merg mai departe, practic nu am curajul sa mai vorbesc cu nici o fata.

Am 27 de ani si din pacate nu am mai avut o prietena din 2011 si simt ca trece viata pe langa mine.

Eu am fost mai retras si mai timid de mic si nu sunt genul care sa aiba curaj sa se bage in seama pur si simplu cu o fata pe strada.

Problema este ca de fiecare data cand merg pe strada si imi ies in cale niste fete las capul in pamant si merg mai departe.

Cum pot sa fac sa imi gasesc curajul de a intreba o fata de vorba pe strada daca imi place de ea?

Mentionez ca am servici de 4 ani, deci am bani cat sa imi permit sa invit o fata la un suc sa zicem.

Pe site-uri de socializare am incercat sa vorbesc cu fete, insa doar atat deoarece nu m-am intalnit niciodata cu vreo fata in realitate.

Imi este teama ca voi ramane neinsurat si singur tot restul vietii.

Cum pot face sa imi gasesc curajul sa cuceresc o fata?

Eu vad in fiecare femeie o fiinta superioara, un zeu la nivelul caruia nu pot ajunge oricat as incerca.

Va rog mult imi puteti oferi un sfat?

Răspuns Apreciat de Editori
| sofisis a răspuns:

Pai ce sfat sa iti ofer decat sa faci cumva sa prinzi curaj si sa nu mai iei un refuz ca pe un capat de lume. Pui problema foarte prost.
In primul rand pui in carca fostei tale toata nefericirea ta. Nu e ea de vina. Tu esti de vina. A fost alegerea ta sa iei despartirea de ea ca pe o ditai drama. Iti dai seama, dupa 3 saptamani s-a despartit de tine. Ce sa zic! Daca te va lasa nevasta dupa 20 de ani si 3 copii ce faci? Iti pui direct streangul de gat? Ar fi trebuit ca pana la 27 de ani sa ai maturitatea necesara sa iti dai seama ca o simpla prietenie de 3 SAPTAMANI din liceu reprezinta o prostie de adolescent si ca femeile la 18 ani sunt total diferite de cele de 28. Se pare ca inca nu te-ai maturizat suficient.
Este strict alegerea ta cum lasi lucrurile sa iti afecteze viata. Ai decis ca o relatie de 3 saptamani sa iti marcheze viata timp de 11 ani. Tu nu vezi cat de absurd suna?
Si daca te combini si iar te desparti...so what? Majoritatea oamenilor nu raman cu prima, nici cu a doua, nici macar cu a treia...si ce crezi, altii au la activ si zeci sau sute de incercari pana la casatorie. Tie ti-a dat una papucii dupa o gluma de relatie de 3 saptamani si gata, ti-a distrus increderea in femei.
Glumesti, nu?
Zi-mi ca glumesti!
Cum sa gasesti curaj? Simplu. Pur si simplu ti-l gasesti. Poti chiar sa spui in fata ca nu te pricepi la chestiile astea dar ai vrea sa o scoti la o cafea daca gasesti una care ti-e simpatica. Si te-o refuza una, doua, noua dar una se va gasi sa iasa cu tine.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Incearca la servici sa intri in contact cu una care crezi ca se adapteaza criteriilor tale, ca sa ai parte de una in viata poti doar sa te gandesti la ea si va aparea in viata ta. Cu cat mai intens iti focalizezi gandul cu atat mai repede va deveni realitate. In caz contrar tu le respingi si ele nu trag la tine, eu am o trauma cu femeile si nu pot sa mai accept vreuna in viata mea chiar daca as incerca sa prind ceva de lunga durata ele ma resping (datorita gandirii mele negative asupra lor) nici nu ma baga in seama

| RAY a răspuns:

Suferi de complex de inferioritate,frica,teama, teama de a fi respins,esti si timid,antisocial,depresiv,ai o anexitate marita, gandesti negativ,esti si paranoic, ai multe probleme,e foarte bine ca esti constient de ele,primul pas l-ai facut deja, bravo, urmeaza pasul doi, care este greu ca si primul, totul sa evoluezi nu sa ramai pe loc, citeste o carte, iesi pe afara, plimbate, fa sport, integreazate intr-un grup sociabil

| mgtow a răspuns (pentru RAY):

O sa iubesc un robot, in om nu mai am baza pentru ca e schimbator

| Violleta2022 a răspuns:

Apeleaza la babe, daca esti incapabil la varsta asta sa iti gasesti singur o fata.
Nu, nu glumesc, chiar ai nevoie de ajutor, pentru ca singur, nu vei fii niciodata capabil sa-ti gasesti pe cineva.
Increderea in tine este nula. Practic esti atat de speriat, fricos, temator, ca preferi sa renunti, inainte de a incepe.

| Andreeush a răspuns:

Trebuie să fii optimist, dacă ai trecut peste o despărțire asta nu înseamnă că nu poți să întâlnești pe altcineva cu care să ai o relație.
Nu te speria de fetele care le întâlnești, altfel nu vei avea pe nimeni.

| Plato a răspuns:

Nu exista niciun motiv pentru care sa fii timid in fata femeilor. Aveti aceeasi varsta, acelasi statut, sunteti oameni. Sunt sigur ca multora le e si lor rusine de tine, doar ca nu observi.

"Eu vad in fiecare femeie o fiinta superioara, un zeu la nivelul caruia nu pot ajunge oricat as incerca."
- Asta e nasol, ca gandesti asa. Gen poti s-o vezi zeita, dar nu te rusina ca si cum ar fi una, nu stiu daca intelegi. Aa, da, exact: cat timp o vezi ca pe o zeita, iar ea te vede ca pe un zeu, totul va merge bine. Dar sa stii ca un zeu nu e rusinos in fata zeitei, ca zeul si zeita au acelasi statut. Acum sigur intelegi. O relatie de suzeranitate nu va functiona niciodata.
Sunt absolut convins ca cel putin o femeie din lumea asta te vede zeu. Una ti-e predestinata, deci n-ar avea cum sa fie altfel. Insa daca fugi de ea, nu are cum sa se intample.

Iti sugerez:
- Renunta la retelele de socializare, iesi in lume, in realitate.
- Priveste-o ca pe o zeita in conditiile in care te priveste ca pe un zeu.
- Indiferent de cum te priveste, tine minte ca aveti acelasi statut: sunteti amandoi oameni, aveti varste apropiate, statut profesional probabil apropiat.
- Nu ai niciun motiv sa fii timid. Nu se poate intampla absolut nimic rau. Un refuz nu e ceva rau, e ceva neutru. In viata ne lovim de multe, trebuie sa putem accepta un refuz.
- Nu te subaprecia. Nu considera niciodata ca nu esti suficient de bun. Esti foarte bun, esti perfect pentru cineva.

Na, uite, incearca sa exersezi asa:
https://www.youtube.com/watch?v=5w3cYtJekpw
Uita-te la video, in ochii ei, pana nu mai ai senzatia de cringe. Apoi incearca si in realitate.;)

| GirlOnline81 a răspuns:

Tu nu ai o relație nu din cauza ca ne privești ca pe niște zeite (care, apropo, nu suntem), ci pentru ca îți lipsește tupeul - talentul de a atrage femeile ca un magnet.
Hai, curaj!
Nu mușcăm, îți promit happy.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Plato):

Raule ce ești, sperii băiatul laughing.

| SadBoyForever a răspuns:

Încearcă să îți faci cât mai mulți prieteni.

Așa o să ai cu cine să ieși prin oraș și astfel făcând parte dintr-un anumit grup de prieteni o să faci cunoștință cu multe fete.

A și este important să ai și ceva bani, dacă nu prea ai o stare financiară bună este greu să îți faci o iubită.

Dar după cum spuneam fă-ți prieteni, dacă nu ai prieteni, nu ai gașcă deci nu vei avea cum să cunoști fete.

| SadBoyForever a răspuns:

Foarte trist...